Büyük İstanbul depremi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Olası bir büyük İstanbul depreminde ekonomik sıkıntılar ortaya çıkacak, kaos ortamı oluşacak diyebilirim. Çoğu semtteki binaların %95'i yıkılacak bundan eminim. Çünkü benim bulunduğum bina dahil daha bir sürü bina 30-40-50-60 yıllık ve artık ayakta duracak güçleri kalmamış denecek kadar az. Her ne kadar ev sahibi bize:
"Merdivenler ekleme ve dayanıksız, olası bir depremde mümkünse kapıdan dışarı çıkmayın, kolonlar sağlam."
Dese de ben yine güvenemiyorum. Deprem olursa, ailecek belirlediğimiz noktaya gidip "çök-kapan-tutun" metodunu uygulayacağız. Gerisi Allah'ın takdiri diyelim.

O belirlediğiniz nokta nasıl bir nokta hocam bahsedebilir misiniz? Mantıklı gelirse ailem ile bende yapabilirim.

Sadece istanbul değil. Hiç bir ildeki deprem hakkında güzel şeyler düşünmüyorum. Bir an önce her ilde yeniden yapılanma, imar planlamaları vs. alanlarında çalışmalara başlanmalı. Ne kadar vaktimiz var bilmiyoruz olabildiğince çabuk yapılandırılmalar başlamalı. Riskli yerler MÜHÜRLENMELİ.

On binlerin beton mezarlığı.

Çocukların kaçırılması, yağma, taciz, tecavüz, kaos, ekonominin çöküşü...

Başka ne kaldı?
10 binlerce olsa ucuz atlatmış oluruz 100 binlerce olarak değiştirelim, şuan kahraman maraşta 10 binlerce ölü var medya tamamen yalan söylüyor bi video gördüm ve yandaş olmayıp sesini çıkartanda taş üstünde taş kalmadığını söylüyor bilhassa kimsenin paylaşmadığı videoları gördüm istanbul depremi çok ciddiyim sadece insanlarin değil türkiyeninde sonuna adım attıracak çünkü istanbul bizim kalbimiz zaten batmış durumdayız tamamen batacağız, ya bunları geçtim 100 binlerce hayat gidecek piskolojim alt üst yıllardır birşey yapmadılar insanalarımız ölümü bekliyor.

O belirlediğiniz nokta nasıl bir nokta hocam bahsedebilir misiniz? Mantıklı gelirse ailem ile bende yapabilirim.

Hocam biz dolap ile yatak arasındaki önü açık küçük boşluğa geçmeyi planlıyoruz. Evet riskli ama bulunduğumuz binanın yapılış şekline bakarsak en güvenli yer orası gibi gözüküyor. Olası bir dolap devrilme durumunda kalırsak, dolabın bulunduğu konumun sağında ve solunda devrilebilecek kadar bir boşluk olmadığı için dolap yatağın üstüne doğru devrilecektir, biz öyle bir durumda yeteri kadar eğildiysek çok yüksek ihtimalle en ufak bir darbe bile almayabiliriz. Biz şu anlık böyle planlıyoruz, siz aşağıda ki metni okuyarak hem bilgi tazeleyebilir hem de evinizde olası bir deprem durumunda geçebileceğiniz yerleri planlayabilirsiniz.

Öncelikle "Büyük İstanbul" yerine "Büyük Marmara" desek daha doğru olur, Bursa falan daha çok etkilenecek diye biliyorum. Deprem hakkına ise söylenecek bir şey yok, Avrupa yakasının tamamı yok olacak gibi, Anadolu yakası gene daha az riskli ama o da zarar görecektir elbette.

Büyük İstanbul depremi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Hocam bu olan depremde neler olduğunu yaşayıp gördük, aynısının daha kötüsü İstanbul'a olacak, ayrıca sadece İstanbul değil diğer yerlerde etkilenecektir yine çok büyük bir depremden. Eğer ki şehri terketme gibi bir olanağı olan varsa bence şimdiden gitsin, kimse önlem almıyor. Kolonlar sağlam değil, lütfen dikkat edelim :(

Kesinlikle. Bina sağlam yapılsa dahi yıkılmaz diye bir şey yok. Çok şiddetli bir deprem olursa sağlam bina bile yıkılır. Tek çözüm raylı sistem o da ülkemizde yok...

Bazı sitelerde raylı sistem var hocam, ama ne yazık ki çok nadir bu siteler.

Bazı sitelerde raylı sistem var hocam, ama ne yazık ki çok nadir bu siteler.
Raylı sistemi koyunca da başka yerden kısıyor bunlar. Öyle kaç bina yıkıldı bu depremde, kaç bin insan vefat etti. Tek sebebi bu şey çocukları, Japonya'da 9 büyüklüğünde oluyor zarar gören yok.

Raylı sistemi koyunca da başka yerden kısıyor bunlar. Öyle kaç bina yıkıldı bu depremde, kaç bin insan vefat etti. Tek sebebi bu şey çocukları, Japonya'da 9 büyüklüğünde oluyor zarar gören yok.

Hocam kısacası ülkede bir yerden verip bir yerden alıyorlar, sağlam düzgün yapılan bina yok. Hepimiz diken üstündeyiz. Bu yıkılan yerlerde kentleşme ile raylı sistemler yapılmalı ama yine, aynı yerlere aynı binaları malzemeden çalarak felakete yine bir temel hazırlayacaklar.

Yeni konular

Geri
Yukarı