Büyük İstanbul depremi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Büyük İstanbul depremi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Beton mezarlık. İstanbul tamamen dümdüz olacak ekonomik sıkıntılar iletişim vb bir sürü sorun olacak. Ben dahil İstanbul'un yarısından fazlası 30-40 yıllık evlerde yaşıyor.

İstanbul'da yaşamasam bile depremden etkilenecek riskli illerden birinde yaşıyorum ve diken üstündeyim. Maddi imkanı geniş olan ve İstanbul'da yaşayan kişiler bence arkasına bile bakmadan şehri terk etmeli. Bu işin şakası yok, binalar çok güçsüz ve önlem alın diyenler dinlenmiyor maalesef.

Alamayız hocam İstanbul'daki evlerin çoğunluğu yıkılıp yenisi yapılması lazım bu da imkansız onu da geçtim yeni yapılan binaya bile raylı sistem koymuyorlar.
Kesinlikle. Bina sağlam yapılsa dahi yıkılmaz diye bir şey yok. Çok şiddetli bir deprem olursa sağlam bina bile yıkılır. Tek çözüm raylı sistem o da ülkemizde yok...

Bu kadar korkuyorsak zamanında işçiliğimiz kötü demektir. Her şeyi 20-30 yıl önce o binaları yaparken çaldığımız malların parasını yerken düşünmeliydik.

Olası bir büyük İstanbul depreminde ekonomik sıkıntılar ortaya çıkacak, kaos ortamı oluşacak diyebilirim. Çoğu semtteki binaların %95'i yıkılacak bundan eminim. Çünkü benim bulunduğum bina dahil daha bir sürü bina 30-40-50-60 yıllık ve artık ayakta duracak güçleri kalmamış denecek kadar az. Her ne kadar ev sahibi bize:
"Merdivenler ekleme ve dayanıksız, olası bir depremde mümkünse kapıdan dışarı çıkmayın, kolonlar sağlam."
Dese de ben yine güvenemiyorum. Deprem olursa, ailecek belirlediğimiz noktaya gidip "çök-kapan-tutun" metodunu uygulayacağız. Gerisi Allah'ın takdiri diyelim.

Geri
Yukarı