Burçlar gerçek mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Benim için burç diye bir kavram vardır fakat bir anlamı ifade etmez. Bu zırvalara göre başak burcuyum, bazı özellikler de var bende yalan yok. Lakin insanların kendilerini veya çevrelerini belirli kalıplara(12 tane burca) uydurma çalışması bana çok saçma geliyor. Herkes farklı farklı özelliklere sahip. Mesela benim gibi başak olan bir arkadaşım var. Ben ne kadar inatçı bir insansam o benim tam tersim uysal birisi. Yahut iki burç iyi anlaşırmış da başka iki burç anlaşamazmış falan saçma şeyler bunlar bence. Fazla takılmaya gerek yok burçlara. Her insan kendine has özellikleriyle özeldir.

@BERWAR açıkçası gerçekliğini pek tartışmıyorum ben. Çünkü hayatıma burçlara göre yön veren tuhaf tiplerden değilim açıkçası:) Gerçeklikten ziyade ilginç şekilde benzerlikleri dikkat çekiyor ama. İyi ve kötü huylarını üst üste koyup inceleyince gerçekten insanlar kümelere ayrılıyorlar.

@Jira Benim de 13 Mayis.

@painkiller Benzerlikler oluyor da, mesela benim kimliğe göre Oğlak burcuyum. Ben eskiden gerçek doğum günümü bilmeyince Oğlak burcununda özellikleri bana uyuyordu. Psikolojik bir şey aslında bana göre. Biz kendimizi burca göre sekillendiriyoruz aslinda. Falcılık neyse burçlar odur, bu da yıldız falciliğıdir.

@BERWAR tabi ki falcılık sonuçta bu:) Fakat örneğin belirli burçlar var. Balık, yengeç, ikizler, akrep gibi. Bunlar kişi hareketleri ile bile kendini belli ediyor. Yani insan biraz izleyince direkt sen ikizler misin diye sorabiliyor:) Mutlaka burçların birbiri ile geçiş özellikleri var. Özellikle aynı grup burçlardan ikisine de uyabiliyorsun. Hatta işin içine yükselen, ay ve Çin burçları da girince kişiselleşiyor durum iyice.

Başta internetten gördüğüm veya duyduğum boğa burcu özelliklerini yansıttığımı farkedince inanıyordum. Metroda başka burçların yorumlarını okurken onların da bana uyduğunu farkedince çok inanmamaya başladım artık. Kişilik özelliklerine herkese uyacak şeyler yazıyorlar. Birkaç tane de değişken bilgiler ekliyorlar. Burçlara inananlar o özelliği taşımasa da "Oha, ben gerçekten böyleyim" etkisi altına giriyor. Çok inandığım söylenemez ama burcum boğa diye ortalıkta geziniyorum işte :D

Şamanizmden gelen, eski atalarımızdan kalan şeyler.

Aslında günümüzde bulunan burç sistemi Şamanizm ile ilgili değil daha çok Yunan mitolojisi galiba. Tabi o da başka yerlerden devşiriyor orası da ayrı:)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı