Evrim gerçek mi?

• Konuyu başlatan 359149
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 157
  • Görüntüleme 14B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kardeşim burası resmi makale sitesi değil zaten burası forum. Forumun amacı tartışmaktır ve bilen bilmeyen herkes tam da bir forumun amacını yerine getiriyor. Size boş geliyorsa yazmazsınız, konuyu takipten çıkarsınız olur biter.
Ha öyle mi, sen yaptın herhalde forumun tanımını ya da buraların ağa babası sen misin? 😄 Harbiden ya banane isterseniz tüm vaktinizi bilgisayar başında osurup, osuruğunuzu koklayarak geçirin. Doğru söylüyorsun beni bağlamaz. Ben sadece memleketin genci bir tık faydalı sayılabilecek işlerle uğraşsının peşindeyim de bir yerde haklısın sende.

Getirin bir genetik profesörü dinleyelim. Onun dışında komple bilgi kirliliği. Eleman bilimsel kaynak diye YouTube linki koyuyor kafalara bak. 😄

Asıl senin kafaya bak takip etme bu kadar mı zor. Sadece insanlara laf atmana gerek yok. Ya bir şeyler yazarsın buraya ya da terkedersin bu kadar.

Çoğu ülkede evrim karşıtlığı varken, evrim teorisine dair bir bilimsel reddiye halen olmaması, onun gücünden ve gerçekliğinden başka neyi gösterebilir?

Evrim zaten gerçek kanıtlandı. Maymun geldik falan hepsi teori ve gerçekliği tartışılır.

Vücutsal evrime inanıyorum. Mesela bizim köyün mezarlığında 200 senelik mezarlar var ve mezarların boyları bizimkilerden baya büyük hem boy hem de en olarak. İnsanlar belli bir zaman geçtikten sonra vücutsal olarak değişiyor.

Ha öyle mi, sen yaptın herhalde forumun tanımını ya da buraların ağa babası sen misin? 😄 Harbiden ya bana ne isterseniz tüm vaktinizi bilgisayar başında osurup, osuruğunuzu koklayarak geçirin. Doğru söylüyorsun beni bağlamaz. Ben sadece memleketin genci bir tık faydalı sayılabilecek işlerle uğraşsının peşindeyim de bir yerde haklısın sende.
Ben günümün çok az bir kısmını burada geçiriyorum. Sen bilgisayar başında osurup osuruğunu koklamıyorsan gidip adap dersi al. Sana mı düştü memleketin gencini düzeltmek? Kim düzeltmiş de sen hangi vasıfla düzelteceksin, hem de hakaret ederek.

Eskiden lise biyolijisi falan vardı ama bu konuda yazılanlar bildiğiniz 5. sınıf Fen dersinden kalma. Troll atanlarda cabası. Bir şey derdim de uygunsuz üslup cezası almak istemiyorum. Ayrıca sürekli düşünmden yorum atıyorsunuz ve bu yüzden konular kitleniyor. Konuda bir işe yaradığınız yok bir de konunun kapanmasına neden oluyorsunuz yetmezmiş gibi.

Evrim konularına girmeden önce kendi inancınızı unutup girmeyecekseniz burada tartışmanın bir anlamı yok. Deistlik, Teistlik, Ateistlik vs. inançlarınızı unutmanız lazım yoksa Evrim'i sürekli kendi inancınıza göre şekillendiriyorsunuz. Çünkü tartıştığımız Evrim'in gerçek olup olmadığı değil aksine sizin inancınızın Evrim Teorisi'ni nasıl yorumladığı oluyor.

Asıl konuya gelelim. Evrim gerçek midir? Bu soruya başlamadan önce iki kavram üzerinde düşünmemiz lazım. Gerçek nedir? Evrim nedir?

Gerçek nedir?

Şimdi burada karıştırmamız gereken bir konu var. Biz günlük hayatımızda kullandığımız 'gerçek' ifadesinden mi bahsediyoruz yoksa başka bir "gerçek"ten mi? Elbette günlük ağızda kulandığımız gerçeklikten bahsetmiyoruz çünkü konu "Bilim" kategorisine açılmış. Bakmamız gereken şey "Bilimsel Gerçeklik Nedir" olacak. Bilimsel gerçek bir şey "Her bilim adamı tarafından aynı sonuçlarla tekrar edilebilen gözlemlerdir.".

Peki ya Evrim nedir?

Ayrıca Evrim ile Evrim Teorisi hakkındaki ayrımı bilmeniz lazım. Evrim bir yasadır. Evrim Teorisi ise Evrim'in mekanizmalarını anlatan Darwin'in çalışmaları ile ileri sürdüğü bilgi birikimidir. Elbette yıllar sonra Evrim Teorisine bir çok şey eklenmiştir. Ayrıca Evrim'in bir doğa yasası olması Felsefi açıdan onu tek başına gerçek yapar. Benim burada kalkıp Evrim gibi çok geniş bir şeyi anlatmam Evrim'e hakararet olur. "En kısa tanımıyla evrim, popülasyon içi gen ve özellik dağılımlarının nesiller içerisindeki değişimidir." Alıntıdır.

Gelelim Evrim gerçek midir?

Evrim'i açıklamak için var olan Evrim ise 161 yaşındadır. Bu şu demek oluyor: Bu teori 161 yıldır bir bilim insanı tarafından çökertilememiştir. Bilim insanları tarafından yapılan deneylerde aynı sonuçları vemiştir. Bu yüzden Evrim bilimsel bir gerçektir.

Son düzenleme:
Ben günümün çok az bir kısmını burada geçiriyorum. Sen bilgisayar başında osurup osuruğunu koklamıyorsan gidip adap dersi al. Sana mı düştü memleketin gencini düzeltmek? Kim düzeltmiş de sen hangi vasıfla düzelteceksin, hem de hakaret ederek.
Ya çocuk, git işine akşam akşam forudaki ilk küfrümü ettirme bana.
Bana mı kalmışta memleketin gencini düzeltmekte bilmem ne. Git akşam akşam kalbini kırdırma hadi çocuk.
Vasıf falan demişsin burada kendimi anlatacak değilim hele ki senin gibi birisine... 😄

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı