Cahillik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bilmediğini kabul etmek ilmin yarısıdır. Hepimiz cahiliz. İlim kocaman bir okyanus. Bir damla bilgimiz bile yok. Zerre etmeyiz. Öğrendikçe daha da cahilleşiyorum. Öğrendikçe ne kadar çok şey varmış diyorum. Keşfettikçe ne kadar cahil olduğumu anlıyorum. Bilmiş olarak kalmak istiyorsanız öğrenmeyin. Zira öğrendikçe fark ediyor insan cahil olduğunu. Öğrendikçe cahilleşiyorum. Alim olan Allah'tır. İnsan çok cahil ve nankör.

Dünyada 1'den fazla insan olduğu sürece her insanın yaşayış şekli farklı olacağı için gayet olağan ve normal. Sıkıntı olan ise cahilliği kapatmak için bilgi yerine egoistlik yapmak. İçi boş, bomboş. Can sıkıcı ve irite edici bir durum.

Bu kategorideki insanlarla diyalog kurulmaması gerektiğini düşünüyorum.
Benim bir yakınım çok cahil. Diyalog kurunca hep kendini haklı görüyor. İspatlayamıyorum sinirimden ağzının ortasına vurasım geliyor da tatsızlık çıksın istemiyorum. Gerçekten cahillere laf anlatmak çok zor. Dediğiniz gibi diyalog kurmayacağım kendisi ile. O zaman rahat edebilirim.

Benim bir yakınım çok cahil. Diyalog kurunca hep kendini haklı görüyor. İspatlayamıyorum sinirimden ağzının ortasına vurasım geliyor da tatsızlık çıksın istemiyorum. Gerçekten cahillere laf anlatmak çok zor. Dediğiniz gibi diyalog kurmayacağım kendisi ile. O zaman rahat edebilirim.

Bir yakınınız olduğunda sizi kesinlikle anlaması gerektiğini düşünüyorsunuz. Çünkü arada her şeyin dışında duygusal bir bağda var. Fakat anlaşılmadığınızı hissettiğinizde de ister istemez sizi üzüyor. Fakat haksız da olsa he deyip geçmek lazım. O zaman sizin kafanız rahat ediyor. Bir anlamda onu yok saymış oluyorsunuz.

Bu devirde insanlar doğruyu yanlış, yanlışa doğru diyorlar. Kafalar karma karışık.

Cahillerin saklayabildikleri tek sır bilmedikleri sırdır.
Cahil bilmediğini kendinden bile saklar. Bilmediğini kendine ve başkalarına açan, itiraf eden bir cahil artık cahil değildir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı