Çalışan Afgan, zengin Arap neden kötüleniyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
2021 yılında geçerli olacak asgari ücret, yapılan yüzde 21,56'lık artışla brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıklandı
Ayrıca zaten 3500TL yoksulluk sınırının %37'sine denk geliyor. Bu tutarında savunulacak bir tarafı yok.

Türkiye'yi esnafa bıraktık da ne oldu? Geçen Sürmene'ye gittim bıçak almak için internette aynısı 100 TL olan bıçağı 250'ye bana satmaya çalışıyor.

Afgan geliyor mecbur ucuza çalışacak yabancı ülkede patron enayi mi? Sigorta yok yemek masrafı yok. Bu işverene ne kadar maliyet azaltıyor üstüne üstlük vergi kaçırma ve yasalarda belirtildiği gibi asgari ücret altında zor koşullar altında çalışıyorlar. Kötü çalışma koşullarına sahip afganlar. Araplar tarih boyu arkamızdan vurmuştur. Hem araplar zaten bizi sevmez. Zengin araplarla da alakası yok.

Şimdi Afgan diye bir kavram var. Adam kaçıyor geliyor buraya. 1200 TL'ye tamamım ben abi diyor. Türkler geliyor 2500 aşağısı verirsen çalışmam diyor. Üstüne sigorta da isterim diyor. Şimdi örneğin çikolata Türkiye'de de 1 TL, diğer ülkelerde de 1 TL. Sen afganı ucuza çalıştırınca ne mi olur? Çikolata sana olur 0.65 kuruş. Ne oldu dış ülkelerden çok daha ucuza üretiyorsun. Bu sefer ne oluyor ihracat artıyor dışarıya mal satıyorsun ucuza mal ettiğin için. Döviz giriyor. Ülke kalkınıyor. Tamam belki halk işsiz kalabilir ama daha ucuza yaptırabilecekken niye daha pahalıya yaptırayım?

Arap turistler de aynı şekilde tüm turistlerden daha fazla para kazandırıyor, turizm sektörünün kalkındırıcısı araplar mesela. Tamam suriyeli vs. sevmiyorsunuz da zengin ülkeye para kazandıran Arap'ı niye sevmiyorsunuz? Eliyle yemek yiyor. Eee yesin kardeşim. Parası var mı var. Neden bu nefret?

Yorumlara Araplar bizi kurtuluş savaşında arkaladı vs. demeyin. Ona bakılırsa İngilizler kışkırttı onları. İngiliz'ler dost görünüp arkadan vurdu. Amerika daha geçen ekonomimizi yerle bir etti. O arkaladı meselesi tamamen bahane.
Yani 4. sınıf vatandaş olalım?

Araplar bizi sevdiği için mi geliyor sanıyorsun?
Ne için geliyor? Sevmese gelmez adam. Şunu anlamıyorsunuz. Bize alternatif 20 tane ülke var. Bol yeşillikli vs.
Internette bircok seyi ucuza bulmak mümkün. Dükkan fiyatlari ile kiyaslamiyorsunuzdur umarim.
İnternette siteler de komisyon kesiyor. Demek istediğim adam 70 TL'ye aldığı bıçağı bana 250 TL'ye kazıklamaya çalışıyor. Biz hala esnafı savunuyoruz. Böyle yapacaklarsa batsın küçük esnaf.

Sonra hiçbir şey alamıyoruz diye yakınıyoruz. Adamlar kazıklıyor hayvan gibi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı