Çarşaflı çocuk kaçıran kadın olayı doğru mu?

Sorun neymis? Yüzlerini kapatmalari mi? Sizin mantiginiz ayni sortlu kadin görünce tahrik oluyorum diyen dedelere benziyor. Malum, onlara göre de sortlu dolanmalari bir sorun. Insanlarin kilik kiyafetiyle ugrasmayi birakin.

Konu içinde 3 kere belirttim sorunun yüzlerini kapatmaları olduğunu. Belki içinde ki bir erkek veya bir suçlu da olabilir yüzü kapalı olduğu için kimse anlayamaz. Ayrıca yine konu için de yüzlerini açarlarsa bir sorun olmayacağını da söyledim. Keşke konuyu okumadan mesaj yazmasaydınız.

Sorun neymis? Yüzlerini kapatmalari mi? Sizin mantiginiz ayni sortlu kadin görünce tahrik oluyorum diyen dedelere benziyor. Malum, onlara göre de sortla dolanmalari bir sorun. Insanlarin kilik kiyafetiyle ugrasmayi birakin.
''2 Eylül 1925 günü çıkarılan Devlet memurlarına şapka giyme zorunluluğu getiren bakanlar kurulu kararnamesinin çıkarıldığı din adamı dışında kalan kişilerin sarık ve cübbe giymeleri yasaklandı.''

Atamız din adamı dışında kalan kişilere sarık ve cübbe giymeyi yasaklamış.
Peni bunun nedeni nedir? Çağdaş kıyafetlere teşvik, ve amacı dışında kullanılması.
Peki dinimizde çarşafla kapanın diyor mu? Hayır. O zaman çarşaf giyilmeyecek ve isteyenler tesettür kullanacak. Çarşaf, arap kültüründen farklı bir şey değildir, bana kalırsa Türkiye'de yasaklanması gerekiyor.

Sonra niye farklı ülkeler bizi arap sanıyor diye eleştiriyorsunuz, nedeni böyle şeylerdir işte.

Belki içinde ki bir erkek veya bir suçlu da olabilir yüzü kapalı olduğu için kimse anlayamaz.

Ne yapalim yani? Ihtimal var diye bu insanlar milletin keyfine göre mi giyinecek? Sonuc olarak yine dedigim yola cikiyor. Yasli bunak tahrik oluyor diye kadinin kapali giyinmesi mi gerekiyor mesela? Veya benim hosuma gitmiyor diye bir kisinin kilik kiyafetini degistirmesi mi gerekiyor? Konuyu okudugum icin yorum yapiyorum ve dediklerinizin mantikla uyusmadigini söylüyorum.

Herkes üzerinde bir seyler tasiyip suc isleyebilir. Bunun icin illa carsaf giyinmeniz gerekmiyor.

bana kalırsa Türkiye'de yasaklanması gerekiyor.

O zaman bize ait olmayan her sey Türkiye'de yasaklanmali. Türk kültürüne ait olmayan ne varsa.

Peki dinimizde çarşafla kapanın diyor mu?

Dinde her denileni yerine getirdiniz de denilmeyenlere mi takildiniz? Buradaki amacin cidden güvenlik sorunu olduguna inanmami beklemiyorsunuz herhalde.

Ne yapalim yani? Ihtimal var diye bu insanlar milletin keyfine göre mi giyinecek? Sonuç olarak yine dedigim yola cikiyor. Yasli bunak tahrik oluyor diye kadinin kapali giyinmesi mi gerekiyor mesela? Veya benim hosuma gitmiyor diye bir kisinin kilik kiyafetini degistirmesi mi gerekiyor? Konuyu okudugum icin yorum yapiyorum ve dediklerinizin mantikla uyusmadigini söylüyorum.

Hayır güvenlik sorunu oluşturduğu için yüzü açık giyinecek. Sorun yüzünü kapatmaları. Benzetmelerin de çok saçma ayrıca biz güvenlik sorunu diyoruz sen tahrik oluyor diye giymesin mi diyorsun.

Buradaki amacin cidden güvenlik sorunu olduguna inanmami beklemiyorsunuz herhalde.

İnanmıyorsan bu senin sorunun bizim amacımız kötü değil ancak sen bunu anlamamakta ısrar ediyorsun. Nedense yıllardır bitmeyen türbanlı mağduriyeti geldi aklıma onlar da türbanla ilgili her sözü kötüye yorup inanmak istemiyor, kendi kafalarında kurguluyorlar.

O zaman bize ait olmayan her şey Türkiye'de yasaklanmali. Türk kültürüne ait olmayan ne varsa.

Bizi a*ap ülkesi gibi gösterecek her şey yasaklanmalı demek daha doğru olur.

Ne yapalim yani? Ihtimal var diye bu insanlar milletin keyfine göre mi giyinecek? Sonuç olarak yine dedigim yola cikiyor. Yasli bunak tahrik oluyor diye kadinin kapali giyinmesi mi gerekiyor mesela? Veya benim hosuma gitmiyor diye bir kisinin kilik kiyafetini degistirmesi mi gerekiyor? Konuyu okudugum icin yorum yapiyorum ve dediklerinizin mantikla uyusmadigini söylüyorum.

Herkes üzerinde bir seyler tasiyip suc isleyebilir. Bunun icin illa carsaf giyinmeniz gerekmiyor.

O zaman bize ait olmayan her şey Türkiye'de yasaklanmali. Türk kültürüne ait olmayan ne varsa.

Dinde her denileni yerine getirdiniz de denilmeyenlere mi takildiniz? Buradaki amacin cidden güvenlik sorunu olduguna inanmami beklemiyorsunuz herhalde.

Hocam Arap kültürü diye yasaklasın demedim. Suçlu insanlar bunun sayesinde çocuk kaçırıyor şahit olduğunuz gibi. Dinde her söyleneni yerine getiriyorum demedim zaten, fakat çarşaf ile kapananlar ne için kapanıyor? Din için değil mi? Evet, o zaman dininde yazmayan şeyi yapmayacak diyorum. Siz de isterseniz çarşaf ile gezebilirsiniz, buna karışma hakkım yok. Fakat ben yasaklanmasından yanayım. Çünkü yüzü de gözükmüyor, suçlu tespit edilemiyor. Çok isteniyorsa yüzü açık şekilde giyilebilir. Size güvenlik sorunu olduğuna dair 50 tane kanıt versem bile bana katılmazsınız. Zaten konudan çok uzaklaştık, tartışmayı kapatmak istiyorum.

İnsanlar istediği şeyi giyer. Arapları hadi anlarım ama çarşaflı insanların çarşaf giyme amacı İslam'ın kurallarını yerine getirmek.
Hocam alınmayın ama çarşaf sizce de abartı değil mi? Kimseyi yargılamıyorum veya yargılamak istemem amacım o değil ama islamda örtünme dediğimiz olay bu kadar abartı değil. Çarşaf tamamen arap ülkelerinden gelen saçma sapan abartı bir giysi.

Ben insanlarin kilik kiyafetiyle ugrasilmasini sahsen dogru bulmuyorum. Özgürlük istiyorsak bunu herkes icin istemeliyiz. Maksat suc islemekse buna her türlü kilif uydurulur ve yerine getirilir. Bunu engelleyemezsiniz.

Dinde her söyleneni yerine getiriyorum demedim zaten

Bu zaten genel bir soruydu. Her denileni yerine getirdik de bu mu kaldi demek istedim. Yanlis ifade etmisim.

Size güvenlik sorunu olduğuna dair 50 tane kanıt versem bile bana katılmazsınız.

Güvenlik sorunu teskil eden yüzlerce sebep var. Mesela carsaf giyinmek yerine kostüm giyer yine cocuk kacirirsin. Maske takar kacirirsin. Yüzünü boyar gözlük takar kacirirsin. Kask takar kacirirsin. Daha nice seyler var. Dedigim gibi, bir kisinin amaci suc islemekse buna illaki bir kilif bulacaktir.

Benzetmelerin de çok saçma ayrıca biz güvenlik sorunu diyoruz sen tahrik oluyor diye giymesin mi diyorsun.

Mantik ayni mantik. Sonuc olarak kendince sebeplerle bir seyin yasaklanmasini istiyorsun. Bu mantikla herkes kendince bir sebep üreterek kisinin yasamina ve giyimine karisabilir.

Son düzenleme:
Güvenlik sorunu teskil eden yüzlerce sebep var. Mesela carsaf giyinmek yerine kostüm giyer yine çocuk kacirirsin. Maske takar kacirirsin. Yüzünü boyar gözlük takar kacirirsin. Kask takar kacirirsin. Daha nice seyler var. Dedigim gibi, bir kisinin amaci suc islemekse buna illaki bir kilif bulacaktir.

En azından birini engellemiş olalım o zaman.

Yeni konular

Geri
Yukarı