Çay nasıl yapılır?

Çayın durduğu sürece acı hale gelmemesi için süzgeçli demliklerde süzgecin çıkartılması öneriliyor. Böylece daha uzun süre çayı aynı lezzette içmek mümkün oluyormuş.

Çayın içine karanfil ve çubuk tarçın atınca da farklı bir lezzete bürünüyor.

Bazıları limonlu içiyor ama ben çayın tadını fazla bozduğu için limonlu çay içmiyorum. Ama dedem sürekli böyle içiyordu ve yaşına rağmen halen sapasağlamdı. Belki etkisi olmuştur :)
Limon bir iki damla. Karanfil de çok iyi oluyor.

Ketıl ısıtma derece farkı, çay markası farkı, çayı çaydanlıkta ısıtma süresi ve su hacmi, çaydanlığın yapısı, demleme ve ateşin açılıp kapanma süresi. Eğer güzel bir çay demlenecekse buradan ne yazsak boş işin içine bir sürü farklı faktör giriyor.

Ben şuan ketılda yapmıyorum elektrikli çaydanlık var orada yapıyorum ama çaydanlıkta dakikalarca kaynatılan suyu çaya dökerseniz anca öyle yakarsınız çayı. Ketıl ile eskiden demliyordum. Yaptığım çayı misafirliğe gelen herkes çok seviyor eşi benzeri hiçbir yerde yok diyorlardı. Milleti geçtim ben kendim de zamanında karma çaylarla çok uğraştım. Özel Trabzon çayı (sadece burda satılıyor) + Tomurcuk + Çaykur Rize turist çayı karışımı şuan en iyilerinden.

Çay demleme özel bir vaziyettir. Bir sanattır, göz kararını iyi tutturmak gerekir bu ilmi de herkes yapamaz el ayarın ve hassasiyetin iyi olması gerekir.

Limonlu seven var, demli zift gibi seven var, tomurcuklu seven var, tavşan kanı seven var, kaçak seven var, şekersiz içen var yani var da var. Hatta sallama seven bile var. Damak tadı farkı var. Benim sevdiğim ise tomurcuklu, zift gibi olmayan kapalı demli çay. Kendi demlediğim çayın kıvamı şöyle oluyor genelde.

cay.jpg

Yani arkadaş tek başına hızlıca demleme istemiş herkes kendi sevdiği tarifi vermiş. Çayı en iyi demleme zaten çaya su değil sıcak suya çayı atarak ve ocağı kısarak demlenen çaydır. Benim katıl az ısıtan model olabilir çünkü tat da kıvam da gayet yerinde oluyordu.

Mevzuyu resmi Türkiye şampiyonundan dinleyin ;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Negan Smith Ketıldakinin demleme süresini 3dk uzat aynı olur çayı suya tam geçirememiş o.

Eskiden çaya aşırı şeker atan birisi olarak yıllardır şekersiz içiyorum. Bence şekersiz içmek çayın kalitesini daha iyi almaya ve daha keyifle içmeyi sağlıyor. Şeker kötü kalite çayın kalitesizliğini biraz örten bir etken gibi geliyor bana.

Eskiden çaya aşırı şeker atan birisi olarak yıllardır şekersiz içiyorum. Bence şekersiz içmek çayın kalitesini daha iyi almaya ve daha keyifle içmeyi sağlıyor. Şeker kötü kalite çayın kalitesizliğini biraz örten bir etken gibi geliyor bana.
Doğru. Lakin alışması meşakkatlidir. Ben de 1 duble bardağa 1 küp şeker atıyorum o kadar azalttım.

O sıkıntı işte 😀 daha önce çok denedim gittiğim yerlerde falan bu sefer de şekersiz içeyim dedim. Ama sonraları devam ettiremedim. Ama baya azalttım büyük bardağa yarıdan biraz fazla çay kaşığı kadar atıyorum. Yani 1 küp şeker olarak düşün. Tek seferde kesebilen özgüvenine hayran olurum 😅

O sıkıntı işte 😀 daha önce çok denedim gittiğim yerlerde falan bu sefer de şekersiz içeyim dedim. Ama sonraları devam ettiremedim. Ama baya azalttım büyük bardağa yarıdan biraz fazla çay kaşığı kadar atıyorum. Yani 1 küp şeker olarak düşün. Tek seferde kesebilen özgüvenine hayran olurum 😅

Ben de birden kesmedim. Çalıştığım yerdeki çayı içerken tek şeker atıyordum. Çünkü oradaki çay kötüydü :) Evde yaptığım çaya atmıyorum. Ama bir süre tek şekerli içtim.

Ailem benden daha az şeker kullanırdı onlar halen şekersiz içemiyor ben içiyorum. :) Alışılmamasını normal karşılıyorum.

Bazen çayın yanında atıştırmalık bir şeyler kullanıldığında şeker atmaya gerek kalmıyor. Mesela hurma gibi. Sonuçta baya şekerli olduğundan :)

Filtre kahveye de şeker atmıyorum bu arada. Yanında birkaç parça bitter tüketiyorum. Aslında kahveyi çok sevmezdim ama hem spor öncesi hemde doktorlar en sağlıklı olarak bunu söyledikleri için her gün olmasa bile günde 1 bardak içmeye çalışıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı