Cehalet bir tercih midir?

Cehalet maruz kalmadır. Şöyle açıklamak isterim. Ordu'nun köyünde yetişen bir çocuk ile, İstanbul'da en iyi kolejde yetişen çocuk bir değildir. Üstelik köyde ki çocuk "o bilgileri nerede kullanacağım" tarzı diyerek çok fazla bilgi istemeye ildir. Ya da tam tersi de olabilir. Burada hiçbir yere kötü demedim. Yanlış anlaşılmasın. Yani ordu memleketim olduğu için ve köylerinden haberdar olduğum için söyledim. Yani bence maruz kalmaktır.

Cehalet bence hem tercih hem de zorunluluk olabiliyor. Tercih çünkü bazıları özellikle öğrenmeye karşı. Bunu resmen gözlerinle görebiliyorsun. 20 kere anlatıyorsun kanıtları gösteriyorsun ama adam hala siyaha beyaz diyor:) Zorunluluk çünkü bazılarının imkanı yok öğrenmeye. Çevresinde öğretecek kapasitede insan olmuyor. Cahil birine denk gelip onu dinledikten sonra da cehaletin pençesine kapılıp gidiyor maalesef. Ağaç yaşken eğilir sözü ne kadar doğru. Büyüyüp yetişkin olduktan sonra ona siyahın beyaz olduğunu nasıl anlatacaksın ki.

Toplumun işine gelen bu şekilde yetişmemiz, günümüzdeki imkanları düşündüğümüzde, her şeye rağmen gözünü açamayıp, toplumun isteklerini kabul edenler bu yolu seçmiştir. Öte yandan cehaletin getirdiği birçok avantaj var, insan ilişkilerinin iyi olması, kafanızın rahat olması gibi istekleriniz varsa toplumun bu dayatması makul bir seçenek gibi görünebiliyor.

Tercih çünkü bazıları özellikle öğrenmeye karşı.

Hocam bunu nasıl açıklayacağız? Bir insan neden öğrenmeye karşı olur? Ben bunun da öğrenilmiş bir şey olduğunu düşünüyorum.

Bundan kırk, elli yıl önce eğitim almanın çok zor olduğu dönemlerde belki gerçeklik payı olabilirdi.
Ama bugün neredeyse herkesin cebinde bilgisayar varsa...
Kitap fiyatları bu kadar ucuzlaşmış, bilgiye ulaşmak bu kadar kolay hale gelmişse...
İnternet ile tüm dünyayı evine sığdıra biliyorsa...
Bu tez bugün doğru değildir.
Misal kişi televizyonda belgesel izlemek varken evlilik programları izliyorsa, "Bilgi"sayarını, bilgi haricinde her alanda kullanıyorsa, zaman bulmasına rağmen kitap okumuyor ise cehalet kişinin kendi tercihidir.

Evet eğitim önemlidir ama eğitim sadece kapıyı aralar kapıdan geçip geçmemek kişinin kendi tercihidir.
Bizim yurdumuz insanların durumu bilmiyorlar ama bilmediklerini de bilmiyorlar.

Dediklerinize katılıyorum + bir şey eklemek istiyorum. Videodaki abinin dediği gibi eğer biz de onların yaşadığı süreci geçirseydik muhtemelen onlar gibi davranacaktık. Yani iş dönüp dolaşıp şansa geliyor. Olasılıklar, ihtimaller, en küçük şeylerin bile insan zihninin gelişiminde ne kadar etkili olduğunu görüyoruz. Bu soru aslında başka bir soruya da bizi götürüyor. Özgür irademiz gerçekten var mı?

Hocam bunu nasıl açıklayacağız? Bir insan neden öğrenmeye karşı olur? Ben bunun da öğrenilmiş bir şey olduğunu düşünüyorum.
Aynen dediğin gibi. Zorunluluk kısmında bahsettiğim gibi. Çocuk yaşta cehalete düşmüş birine anlatamazsın ki kolay kolay. Yani çok nadir de olsa içinde bir öğrenme ışığı olacak ki anca o zaman belki. Yani çocukluktan beri kadın dövmeyi görmüş ve ailesinde de bunu normal karşılayan insanlar olan bir çocuğa büyüdüğünde kadınların ne kadar değerli olduğunu ve saygılı olması gerektiğini nasıl anlatabilirsin ki ona. Maalesef kadın, onun için sadece çocuk doğuran, ev temizleyen bir şey olacak. İnsan olarak bile görmeyecek yani.

Hani doğduğun coğrafya, yer kaderindir diye bir laf çıktı ya. İşte ne kadar doğru olduğunu düşünün bak.

İnsanlar cevapları almak istedikleri şeyler olan soruları sık sık soruyorlar, sizler hayatınız boyunca dünyaya muhalif bir bakış açısıyla yaklaşmış olabilirsiniz ancak toplumun çoğunluğu böyle değil. Onların almak istedikleri cevaplar dolayısıyla soruları kısıtlı, sizinkiler değil. Toplum, kendini uyuttuğu şeyleri ortak olan bir grup insandan fazlası değil, ayrılanların farkı seçimlerini farklı değerler üzerine yapmış olmaları.

Bundan kırk, elli yıl önce eğitim almanın çok zor olduğu dönemlerde belki gerçeklik payı olabilirdi.
Ama bugün neredeyse herkesin cebinde bilgisayar varsa...
Kitap fiyatları bu kadar ucuzlaşmış, bilgiye ulaşmak bu kadar kolay hale gelmişse...
İnternet ile tüm dünyayı evine sığdıra biliyorsa...
Bu tez bugün doğru değildir.
Misal kişi televizyonda belgesel izlemek varken evlilik programları izliyorsa, "Bilgi"sayarını, bilgi haricinde her alanda kullanıyorsa, zaman bulmasına rağmen kitap okumuyor ise cehalet kişinin kendi tercihidir.

Evet eğitim önemlidir ama eğitim sadece kapıyı aralar kapıdan geçip geçmemek kişinin kendi tercihidir.
Bizim yurdumuz insanların durumu bilmiyorlar ama bilmediklerini de bilmiyorlar.
Hocam şöyle bir durum var. Herkesin bilinç düzeyi ne yazıkki aynı değil. Bunun aynı olmamasının birçok sebebi var: aile,toplum,çevre .

Bizim farkındalığı yüksek bilinçli biri olmamız , kitap okumamız, araştırma yapmamız vesayre tamamen bizim keşfettiğimiz bir durum değil. Yani demek istediğim yazdıklarınızı bildiği halde yapmayan,tercih etmeyen biri muhtemelen yaşadıklarından dolayı böyle bir durumda olabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1.29.45.saniyeden itibaren izlemenizi istiyorum.

Geri
Yukarı