Rehber Chrome Tavsiye Ettiğim Ayarlar ve Uzantılar

Eki Görüntüle 2023247

Google Chrome, Google tarafından geliştirilen ücretsiz bir web tarayıcısıdır. Eylül 2008'de Microsoft Windows sürümü yayımlanmış; daha sonra Linux, macOS, iOS ve Android sürümleri de geliştirilmiştir. Google, Chrome'un kaynak kodlarının büyük kısmını Chromium adlı açık kaynak projesi kapsamında paylaşır.

Kendi kullandığım ve tavsiye ettiğim Chrome tarayıcı ayarlarıdır. Sayfa hızlı yüklensin diye resimleri Sürprizbozan içine aldım. Ayarlarda gizlilik, güvenlik ve hız ele alınmıştır. Görsel ve işlevsel ayarlara değinilmemiştir.

Eki Görüntüle 2023187

Eki Görüntüle 2023186

Eki Görüntüle 2023185

Eki Görüntüle 2023184

Eki Görüntüle 2023191

Eki Görüntüle 2023190

Eki Görüntüle 2023189
Eki Görüntüle 2023188

Cloudflare dışında İstanbul sunucusu olan AdGuard ve Next DNS var. AdGuard'ın ücretsiz DNS'inin reklam engellemeyen, engelleyen ve aile güvenlikli sürümü var. Reklam engelleyen DNS çok sorun çıkarabiliyor. Bu yüzden reklam engelleme uzantısı kullanın. Veya AdGuard ve Next DNS ücretli sürümlerini alıp, kendinize göre filtre yapın. Bunun dışında Cloudflare de bazı güvenlik seçenekleri sağlıyor. Güvenli DNS açık kullanmanızı öneririm. Hatta bu güvenlik dışında bazı sitelere erişim sağlamanızı ve gecikmede fayda da sağlayabiliyor.

Eki Görüntüle 2023192

Eki Görüntüle 2023194

Eki Görüntüle 2023193

Eki Görüntüle 2023196

Eki Görüntüle 2023195

H264ify uzantısı YouTube video oynatıcısını farklı bir Codec ile çalışmaya zorlar. Bu yöntem YouTube CPU tüketimin %40'a yakın azaltır. Ama 1080p 60 FPS üstü video seçeneklerinden mahrum kalırsınız.

Antivirüs yazılımınız yoksa Defender veya TrafficLight uzantılarını öneririm.

Kaynak tüketimleri düşüktür ve sayfaların açılış hızına etkileri yoktur. Defender uzantısı Edge tarafında gereksizdir. Edge çünkü bu özellikleri tarayıcıda varsayılan olarak sunuyor. Benzer şekilde Edge için harici güvenlik uzantısı gereksizdir.

Uzantılara ayrıca gizli modda izin verebilirsiniz. Reklam engelleme ve antivirüs uzantılarıan bu izinleri vermenizi öneririm.

Kod:
chrome://extensions/

Eki Görüntüle 2023198

Eki Görüntüle 2023197

Ayarlar hakkında aklınıza takılanlar veya ayarları yaptıktan sonra bir sorun yaşarsanız konuya yazabilirsiniz. Fırsat buldukça cevaplamaya çalışırım.

Son düzenleme:
Nedeni ne bilmiyorum. Ama gördüğün gibi adres çubuğu bende koyu mod oluyor. Arama çubuğu ise harici bir site olarak çalıştığından, beyaz gözüküyor.

Screenshot_2.png

Teşekkürler çok faydalı bir yazı olmuş.

Bug. Sayfaya enjekte edilen betikten dolayı. MR2 sürümünde düzeltileceği söylenmiş, bir süreliğine Kaspersky eklentisini devre dışı bırakarak, ki Brave'de eklenti mevcut değil, çözülmezse de ilgili ayarı kapatarak sorunu çözebileceğini sanıyorum.

Eki Görüntüle 744944
Hocam bu halen duzeltilmedi mi, en son 1-2 ay once kullandigimda bile ayni sorun oldugu icin kaldirmistim sistemden. Ya da Kaspersky kullanmaya devam edip o ayari kapatsam cozulur mu sorunum, saglikli calisir mi Kasperksy?

Hocam bu halen duzeltilmedi mi, en son 1-2 ay once kullandigimda bile ayni sorun oldugu icin kaldirmistim sistemden. Ya da Kaspersky kullanmaya devam edip o ayari kapatsam cozulur mu sorunum, saglikli calisir mi Kasperksy?
Biraz geç oldu ama olsun. Kaspersky o işlemi kapattığında da güvenlik sağlıyor. Ayrıca Kaspersky'nin uzantısına da gerek yok. Uzantısını da tamamen kaldırabilirsin.

Eki Görüntüle 742776

Kendi kullandığım ve tavsiye ettiğim Chrome tarayıcı ayarlarıdır. Sayfa hızlı yüklensin diye resimleri Sürprizbozan içine aldım.

Kırmızı ile işaretlediklerimi yapmanızı öneririm.
Yeşil ile işaretli yerler tamamen sizin kullanımınıza kalmış.

H264ify uzantısı YouTube video oynatıcısını farklı bir Codec ile çalışmaya zorlar. Bu yöntem YouTube CPU tüketimin %40'a yakın azaltır. Ama 1080p 60 FPS üstü video seçeneklerinden mahrum kalırsınız.

Antivirüs yazılımınız yoksa bağlantıdaki uzantıyı da öneririm. Kaynak tüketimi düşüktür, sayfaların açılış hızına etkisi yoktur.

Yeni sekme sayfasını özelleştirme ve tema renklerini değiştirmek için bağlantıya göz atabilirsiniz.
Chrome koyu tema desteği, Windows 10 teması ile uyumlu çalışıyor. Windows 10 beyaz tema ya da diğer işletim sistemi kullananlar aşağıdaki yöntemi uygulayabilir. Chrome kısayoluna sağ tıklayıp Özellikleri açın. Daha sonra Kısayol > Hedef kısmının en son kısmına aralık bırakarak aşağıdaki kodu yapıştırın.
Uygula ve tamam diyerek çıkış yapın. Tarayıcıyı tekrar açtığınızda koyu mod olarak açılacaktır.

Kod:
--force-dark-mode

Eki Görüntüle 742791

Bu koyu mod sadece tarayıcı ayarları, yeni sekme sayfası gibi yerleri etkileyecektir.

Eki Görüntüle 1506580

Chromium sunduğu koyu mod ayarı için bağlantıya göz atabilirsiniz. Opera tarayıcısında sunulan ayar ile aynıdır. Chromium altyapısının sağladığı bir ayardır. Diğer Chromium tarayıcılarda da açabilirsiniz. Ama deneme aşamasında olduğundan siteleri bozabilir.

Daha sorunsuz bir koyu mod uzantısı arayanlara Dark Reader öneririm. Sayfa açılışına etki edebilir. Word, Excel gibi animasyonlu sitelerde ayrıca sorunlara yol açabilir. Uzantı içerisinde siteye özel kapatma ayarı da sunuyor.

Hocam sizce en iyi tarayıcı hangisi Chromium tabanlı browser olarak bende alışkanlık olmuş 2010'den beri Chrome kullanıyorum devam edeyim mi yoksa Brave,Vivaldi geçiş yapmalıyım sizce ?

Hocam sizce en iyi tarayıcı hangisi Chromium tabanlı browser olarak bende alışkanlık olmuş 2010'den beri Chrome kullanıyorum devam edeyim mi yoksa Brave, Vivaldi geçiş yapmalıyım sizce?

Bence Google Chrome kullanmaya devam edin çünkü alışınca bırakmak kolay olmuyor.😁👍
Size uBlock Origin yerine AdGuard MV3 öneririm.
AdGuard MV3 link:

Hocam sizce en iyi tarayıcı hangisi Chromium tabanlı browser olarak bende alışkanlık olmuş 2010'den beri Chrome kullanıyorum devam edeyim mi yoksa Brave,Vivaldi geçiş yapmalıyım sizce ?

Rahat bozmaya hiç gerek yok Chrome'da rahat iseniz oradan devam edin.

Geri
Yukarı