Çin'deki yüksek şiddet ve cinayet olayları

@aerosimit Avm'deki polisler niye müdahale etmemiş misal, silahla çekip omzuna veya ayağına niye sıkmamışlar? Bunu yapmalarına engel oluşturacak yasa mı var orada?

İlk sayfada kimsenin umursamadığı sonucuna varmıştık.

Kız kendi başına bir şeyler yapmaya çalışıyor ama dönüp ona da halleniyor.

Hele hele adam sanki bilgisayar oyununda "Introyu geçmek için ENTER tuşuna basın" da enter spamlar gibi sokuyor bıçağı. Yorumlayamıyorum cidden.

Çin'deki yargı sistemi çok daha acımasız olduğu için insanlar olayları bilmeden hiçbir şekilde atlamıyor, Amerika hariç hiçbir ülkede de güvenlik görevlilerinin yetkisi yok sadece gösteriş için silahı çıkarabilirler başka bir şey yapamazlar.

Söz konusu sadece Çin değil tüm dünya için geçerli bir şey, bıçaklıyor olabilir evet ama bıçaklayan kişi ya haklı bir sebepten yaptıysa? Belki öldürdüğü kişi tecavüzcüydü veya katildi, kim bilir... O yüzden de millet kendine dokunmadıkça olayları hükümetlere bırakıyor Çin gibi ülkelerde.

Söz konusu sadece Çin değil tüm dünya için geçerli bir şey, bıçaklıyor olabilir evet ama bıçaklayan kişi ya haklı bir sebepten yaptıysa? Belki öldürdüğü kişi tecavüzcüydü veya katildi, kim bilir... O yüzden de millet kendine dokunmadıkça olayları hükümetlere bırakıyor Çin gibi ülkelerde.

Aman ne güzel adalet sistemi.

Çin'deki yargı sistemi çok daha acımasız olduğu için insanlar olayları bilmeden hiçbir şekilde atlamıyor
Olayı bilen de üstünde katilin olduğu arkadaşını kollarından kenara sürüklüyor işte.

Belki öldürdüğü kişi tecavüzcüydü veya katildi...
Katil olabilir kısmına karışamam ancak ikisi de kızdı.

Çindeki psikolojik destek durumu nedir? Sağlık sistemi olarak değil de halkın düşüncesi olarak bir bilginiz var mı?

Olayı bilen de üstünde katilin olduğu arkadaşını kollarından kenara sürüklüyor işte.

Normal bir bıçaklama olduğunu düşünmüyorum, kolay kolay birisi AVM'de bıçaklamaz. Ya takip ediliyordu ya da şans eseri gördü ve o sırada harekete geçti. Belki de bıçaklanmasını millet görsün diye de yapmış olabilir emin değilim.

Çindeki psikolojik destek durumu nedir?

Türkiye'den çok daha iyi ancak kırsal kesimde biraz hantal diyebiliriz, haliyle kırsaldan psikolojisi bozuk birisi şehre gelince terör estirebiliyor ve 1.4 milyarlık nüfusu düşününce ne yapılırsa yapılsın kontrol altında tutmak çok zor gibi.

Sağlık sistemi olarak değil de halkın düşüncesi olarak bir bilginiz var mı?

Halkın genel düşüncesi iyi lakin dediğim gibi insanlar da var ve düzelmiyorlar, Çin çok fazla kamp türevi şeyler yapıyor ama bir şekilde sistemden sıyrılanları da görmüyor değiliz. Maalesef dünyanın her yerinde bu sorunlar var :(

Normal bir bıçaklama olduğunu düşünmüyorum, kolay kolay birisi AVM'de bıçaklamaz. Ya takip ediliyordu ya da şans eseri gördü ve o sırada harekete geçti. Belki de bıçaklanmasını millet görsün diye de yapmış olabilir emin değilim.

Türkiye'den çok daha iyi ancak kırsal kesimde biraz hantal diyebiliriz, haliyle kırsaldan psikolojisi bozuk birisi şehre gelince terör estirebiliyor ve 1.4 milyarlık nüfusu düşününce ne yapılırsa yapılsın kontrol altında tutmak çok zor gibi.

Halkın genel düşüncesi iyi lakin dediğim gibi insanlar da var ve düzelmiyorlar, Çin çok fazla kamp türevi şeyler yapıyor ama bir şekilde sistemden sıyrılanları da görmüyor değiliz. Maalesef dünyanın her yerinde bu sorunlar var :(
Çin için bir ara toplumsal alanlarda suçlu profilleri taramak için kamera vs. konuşuluyordu, ne oldu o mevzu bilen var mı?

Ben bu konuda Çin'i tartışmak istiyorum ifadesinden zaten sağlamasını da yapmış oldunuz.

Çin'in tartışılmasının istenmesinin nedeni, @just chillin Dış grup yerme konsalidasyon Tribalizm yani bahsettiğimiz mevzular.

Sistemin nasıl işlediğinin izahı özetini bir ders niteliğinde çıkarabilirsin bu tür girdiğin etkileşimlerde.

Yani asıl olan amaç pekiştirme pekiştireç ihtiyacını gidermek.

Grup içi pekiştireç yapmak.

Anladım, rica ederim.

@Nizel G Avm'deki polisler niye müdahale etmemiş misal, silahla çekip omzuna veya ayağına niye sıkmamışlar? Bunu yapmalarına engel oluşturacak yasa mı var orada?

Çin için bir ara toplumsal alanlarda suçlu profilleri taramak için kamera vs. konuşuluyordu, ne oldu o mevzu bilen var mı?

Kameralar her sokakta ve her yerde var, ancak tam çözüm değil sadece kaçan suçluyu yakalamaya veya bulunmayan bir suçluyu tespit etmeye yarıyor. Dediğim gibi kimse AVM'de birisini bu şekilde bıçaklayıp öldürmez, öldürülmesinde çok farklı sebepler yatıyor gibi geldi belki araştırabilirim ve size de bilgi veririm.

insanlık namına yaptığı nokta kadar bir yararı yok

O sırada Çin'lilerin ürettiği telefon veya bilgisayardan, İnterneti kullandığın modeminden ve evdeki birçok aletin de Çin'de üretildiğini öğrenen senin sıfatın galiba :D Acıyorum şu lafı yapan arkadaşlara, galiba sen Çin ile arapları karıştırdın :)

Dünya haritasından silinmesi gereken ilk ülke benim gözümde.

Genellemeye göre ise eğer yok olacak olursa tüm dünyadaki işlerin duracağı öngörüsü var, ne yapacaksın? Galiba sen Çinlilerden daha iyi ürünler ürettiriyorsun falan yerine geçeceksen bilelim :D

Dünya nüfusunu arttırıp dünyanın kaynaklarını sömürmekten başka bir işe yaradıkları yok.

Bruh... Bunu yapan ülke Amerika ama sen bilirsin :)

Çin'in Allah belasını versin diyorum başka da bir şey demiyorum ezeli düşmanımız.

Sana da verebileceğim en güzel ve içten bir yanıt :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
O sırada Çin'lilerin ürettiği telefon veya bilgisayardan, İnterneti kullandığın modeminden ve evdeki birçok aletin de Çin'de üretildiğini öğrenen senin sıfatın galiba :D Acıyorum şu lafı yapan arkadaşlara, galiba sen Çin ile arapları karıştırdın :)

Avrupa hayranı olursun anlarım da, Çin hayranı nedir ya? Çin ulan bu altı üstü. Kediyi köpekleri kesip öldürüp yiyen millet ya?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece bir olaydan yola çıkarak yapılan ve tüm ülke de ki insanlara yönelik kötürüm yorumlar gerçekten epik tam da Türk halkından beklenecek bir şey.
Uzun süredir anasayfamda dönüp duruyor bu tür olaylar. Takip ettiklerimin kendi paylaşımlarından tutun haberlerinin yapılmasına kadar. Dün bu olayı gördüğümde artık tartışmaya açmak istedim, o yüzden tek olay.

Sadece cinayet ve fiziksel şiddet olarak değil, her çeşit suçta hayal gücü zorlayan bir yapıda suçlular var Çin'de. İnsanların dışlanması, şiddet gören kişilerin umursanmazlıkları, tacizcikler ve tecavüzcükler vs. sonucunda hayatta kalmış kişilerin "ben yemek yemeyi, nefes almayı bile haketmiyorum" düşüncesiyle hayatının katilinin başaramadığı fiziksel ölümü kendine vermesi.

Ayrıca nedendir kesin bilemem tabii ancak #shtwt hashtag'ı en çok Çin'den, Çin'den sonra da en çok uzak doğu'dan (yine Çin) paylaşım alıyor. (Hashtag +18 içerik olarak; sansürsüz yaralar, kan ve acıya özendirme içerir)

Elbette iyi yanları da yok değil. Ancak kötü olaylara odaklandım bir kere.

Profilinde "Çin" yazıyor. Daha fazla yorum yapma bence. Çin hayranı seni.
Bu nasıl bir düşünce?

Avrupa hayranı olursun anlarım da, Çin hayranı nedir ya? Çin ulan bu altı üstü. Kediyi köpekleri kesip öldürüp yiyen millet ya?
Bu nasıl bir aşağılayıcı düşünce? Hem de önyargılar ile birlikte.

Ek olarak; yorumlarım çok zoruna gitmiş galiba sürekli mesajlarımı parça parça alıntılayıp durmuşsun. Türkçe hocana selamlar 👋.
Peki bu nasıl bir üslup?

Konu hakkında en az fikri olan katılımcı sensin ve tartışmaya yararı olmuş birini profilinde Çin yazıyor diye mi susturmaya çalışıyorsun? Senin ne haddine be.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı