Çin'den gelecek olan aşıyı vurulacak mısınız?

Çin aşısını vurduracak mısınız ?

• Evet Ben Güveniyorum Aşıya

Oy: 19 10,3%
  • Hayır Hiç Güvenmiyorum

Oy: 63 34,2%
  • Salgını Başlatan Yerden Aşı Almak Mantıklı mı ? Ben Sana Soruyorum

Oy: 45 24,5%
  • Aşı İle Daha Henüz Bilgi Karanlığı Var Belki de Zararlı Biraz Vakit Geçsin

Oy: 87 47,3%
  • Daha Güvenli Aşılar Var Be

Oy: 22 12,0%

• Oy verenlerin toplamı
    184
@rechtssprechung Eskilerin sözleri güzeldir. Hızlı giden atın b... seyrek düşer. Bu kadar kısa sürede çıkan ve henüz tüm testleri geçmeden bir şekilde sipariş alınabilen bir aşıya bizim gibi işin içinde olmayan insanlar nasıl güvenebilir?
Tabii ki sorgulayacağız, bunda bir problem yok fakat durum Türkiye için pek iç açıcı değil. Pek çok tren kaçtı. Normalleşme sürecine pandemiye ek hiçbir önlem almadan girdik. Vakalar patladı. Vakaların gizlenmesi halkın güvenini sarstı. Tüm dünyada da vaka sayıları yüksek bir ivme ile artıyor. Hiçbir ülke "Bu aşı tamamen güvenli, halkımıza bu imkanı sunuyoruz, biz üretiyoruz!" diyemez, her ülke acil durum onayı alınabilecek bir aşıyı bekliyor.

Bana sıra gelene kadar daha çok var ama gelirse vuruluruz. Çin'inki tehlikeli ise diğeride bir o kadar tehlikeli. Her ne kadar 2 Türk yapmış olsa bile BioNTech'te üretim kapasitesi yok, üretimi Pfizer yapıyor. Aşıya müdahale edilecekse üretim sırasında da müdahale edilebilir. Ama sıra gelene kadar TR sınırları içerisinde geliştirilen aşılar yetişirse bizimkini tercih ederim.

@Yumak Öldükten sonra ya da kalıcı hasar yedikten sonra dava açsan ne yazar hoca? Sağlık geri mi geliyor? Kobaylıkta başarılar diliyorum o zaman, ben sizin kadar iyimser değilim.

İlk başta virüs geçiren bir daha olmayacak, bağışıklık kazanıyor da demişlerdi. 2. ve 3.'yü geçirdi herkes, yani dediğim gibi hızlı çıkan haberler çabuk sönüyor. Yapılan testlerin sonuçlarının kısa vadede pozitif olması uzun vadede de pozitif olacağı anlamına gelmiyor. Uzun vadeli testler için herhangi bir bekleyiş söz konusu mu?

6 - 8 ay sonra belki en kritik zamanlar o zaman.

Sazan gibi atlamamak lazım, ölü aşı fakat kısırlaştırma olabilir yada başka bir şey.

Ailem vurulmak istiyor. Ben ise daha test edilmemiş bir aşının vurulmaması taraftarıyım. Corona'dan değilde aşıdan zarar görme ihtimalleri var. Yanlış mı düşünüyorum?

Covid-19 aşısı kadar saçma bir şey yok virüs değil mi bu? Aşıyı vurulsan ne olacak bakteri değil ki bağışıklık kazanalım sabit durduğu da yok değişip değişip duruyor aşıyı vuruldun yarın öbür gün virüs mutasyon geçirdi aldın başına belayı.
Dolaşım sistemine bu virüsteki antijenlere karşı savaşacak "uygun" antikorları yerleştiriyorsun. Viral enfeksiyonların genelinde bir hastalığı atlattıktan sonra "bir süre" için kendi vücudun o virüsleri kullanarak buna karşı bir antikor geliştiriyor. Aşı ile bunu direkt hasta olmadan sağlıyorsun, fark burada.

Mutasyon durumu ise şüpheli işte, inaktif aşılar ile elde edilen antikorlar aynı protein tutunma yapısına sahip olan virüslere karşı etkili olmaya devam eder. mRNA için net bir bilgim yok, daha çok yeni bir teknoloji.

Kısacası aşı etkili oluyor ancak güvenilirliğinden emin olmak için bütün çalışmaların tamamlanmasını ve uluslararası standartlarda lisanslanmasını beklemek gerekiyor. Bu olduktan sonra rahat rahat aşımı yaptırırım, bundan önce yaptırmak kobaylığa giriyor.

Not: Teşbihte hata olmaz, alttaki alegoriyi okurken gülebilirsiniz. :D

Şöyle örnek vereyim; bir grup kötü niyetli virüs var, bunlar kamyonlara doluşup senin vücudundan içeri girdiklerinde önlerine ne çıkarsa dalıyorlar. Senin bağışıklık sistemini koruyan polisler de onlarla savaşmaya başlıyorlar ve bu savaş sırasında ortalık öyle bir dağılıyor ki vücudun harap oluyor, bakteriyel saldırıya da açık hedef oluyorsun. İşte aşı ile o kötü niyetli virüslerin çok az sayıda olanını, ellerini kollarını bağlayarak senin vücuduna vermişler gibi düşün. Polisler de geliyor, hiçbir şey yapamayacak virüsleri evire çevire dövüyorlar ve onun hangi konularda zayıf olduğunu öğreniyorlar. Sonra yine o virüsler toplanırsa bu defa hazır olup polislikten özel hareket ekibine evrilmiş olan bağışıklık sistemin bunları hemen paket ediyor.

Son düzenleme:
Mrna aşısı olursanız belirli süre kalıcı olur çünkü verilen mrna corona virüsün tutunma yerlerini taklit edip bağışıklık hücrelerinin bu mekanizmayı anlayıp savunma sistemi oluşturur. B lenfositlerin sürekli bu bilgiyi tutamaz. Aşının amacı bir süre kimse enfekte olmazsa yayılım azalacak aşının amacı koronayı komple yenmek değil insanlar bunu anlamıyor. İnsanlık ebolayı da yendi ama forumdan biri ebola kapsa direk ölür çünkü ebola aşısı kalıcı değil. Ebola da, domuz gribini de, kul gribini de komple yok eden aşı yok amaç yayılımı azaltıp virüsü kaldırmak şimdi domuz gribi başlasa aşı olan insanlarda domuz gribi olacak.

@Yararsız Üye Eyvallah. Sağlık sektörünün bu kısmında çok bilgim yok. Araştırmalarım doğrultusunda konuşuyorum. Bu virüs sağdan soldan herhangi bir yerden çıkmadı buna da zaten ancak bir aptal inanır. İnsan yapımı nüfus azaltma için yapılan yapay bir virüs. Daha ne oyunlar vardır o virüsün içinde. Bir kuş gribi, deli dana veya domuz gribi gibi bir şey değil ki bu. Akıllı bir virüs. Tek temennim uzak mesafe hava yolu ile bulaşamaması o zaman zaten dünyanın çivisi çıkardı.

Eğer bilimsel çalışmalar doğrultusunda bir aşı çıkar, 3-5 ay denenir ve uzun vadede pozitif sonuç çıkacağı kanıtlanır o zaman bunun inanıp inanmamayla veya zorunlulukla bir ilgisi kalmaz. Vurulacaksın.

Geri
Yukarı