İkinci ele olan ön yargı

Sen 500TL etmeyecek laptopa 3K istersen adam da ön yargıda olur başka bir şey de.
Bak ben de laptopu daha ucuza satabilirim mesela, o konuda haklısın. Pazarlık ile kabul edilebilir seviyeye düşüreceğim, 13.000 civarı bence uygun.
Ve evet, dediğin gibi, 2. elde çok saçma fiyatlar var. Ama bu insanlar genelde satılsa da, satılmasa da olur kafasındaki insanlar. Bunlara bakıp 2. ele küsmek mantıksız.
Güzel fırsatlar olabiliyor. Acil paraya ihtiyacı vardır adam bir şeyi yarı fiyatına verir mesela.

Hocam fiyat, bana göre önemli bir etken. Mesela sıfırı 10K olan bir ürünün temiz bir ikinci elini 7.5K ve üzerine almam. Ancak 6.5K civarındaysa iyi bir araştırma ile alırım. Garantisiz hiçbir ürünü almam. Gibi gibi

Hocam fiyat, bana göre önemli bir etken. Mesela sıfırı 10K olan bir ürünün temiz bir ikinci elini 7.5K ve üzerine almam. Ancak 6.5K civarındaysa iyi bir araştırma ile alırım. Garantisiz hiçbir ürünü almam. Gibi gibi
Sıkıntı şu ki, sıfırı 10.000 TL olan temiz ürünü kimse bahsettiğiniz fiyatlara kolay kolay satmaz. RX 570'e 7000 TL fiyat yazıldığı bu dönemde hele.

Sıkıntı şu ki, sıfırı 10.000 TL olan temiz ürünü kimse bahsettiğiniz fiyatlara kolay kolay satmaz. RX 570'e 7000 TL fiyat yazıldığı bu dönemde hele.

Ben de ikinci el almam o zaman. İşte bu neden sıfır alınıyor sorusunun cevabı. Ya paşa paşa düşürecekler, ya da satılmayıp ellerinde kalacak.

Yalanmış bir dondurmayı mı yersin, paketteki bir dondurmayı mı?

Herkesin parası yok. Parası olmadığı için daha ucuz olanı almaya çalışıyor. Tabii geneliniz para konusunda çok fazla sıkıntı çekmemiş insanlar olduğu için anlamayacak.

Herkesin parası yok. Parası olmadığı için daha ucuz olanı almaya çalışıyor. Tabii geneliniz para konusunda çok fazla sıkıntı çekmemiş insanlar olduğu için anlamayacak.
Ben daha saçma bir cevap almadım, neden bu kadar beğenilmiş onu da anlamadım.
Temiz kullanılmış laptop ile yalanmış dondurma benzetmesi.

Hocam örnek ekran kartından vereyim 2.el bir kart alırsın testlerini her şeyine bakarsın ama kart önceden chipset tamiri veya reballing işlemi gördüyse bilemezsin, 2,3 ay sonrada elinde patlar. İkinci elde neyin ne olduğunu bilemezsiniz he dürüst satıcılar var mıdır illaki vardır. Bazı çıkarcılarda sırf üç beş kuruş daha fazla kazanim diye sizlere bunları söylemezler. Bu yüzden 2.ele ön yargı ile yaklaşılıyor.

Hocam örnek ekran kartından vereyim 2.el bir kart alırsın testlerini her şeyine bakarsın ama kart önceden chipset tamiri veya reballing işlemi gördüyse bilemezsin, 2,3 ay sonrada elinde patlar. İkinci elde neyin ne olduğunu bilemezsiniz he dürüst satıcılar var mıdır illaki vardır. Bazı çıkarcılarda sırf üç beş kuruş daha fazla kazanim diye sizlere bunları söylemezler. Bu yüzden 2.ele ön yargı ile yaklaşılıyor.
RX 470-R9 280 gibi kartlarda haklısın. Dediğin olabilir. Ama benim durumumda, yeni bir üründe bir sıkıntı olsa satmak yerine garanti ile muhattap olurum.
Benim de aklıma yatan düşünce şu oldu:
Zaten sattığım ürün pahalı ve belirli bir kesime (orta hallilere) hitap ediyor. Onlar da biraz daha katıp sıfırını almayı tercih ediyor.
2. el sadece araba alırdım. 2. el birşey alınmaz.
Arabayı da alma. Yalanmış dondurma = 2. el araba.

Geri
Yukarı