Cinsiyetsiz WC'ler cinsiyetsiz bir toplum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Her gün binlerce eşcinsel hemcinsleri ile aynı Wc'yi kullanıyor, kimse kimseye tecavüz etmediğine göre Kadın-Erkek karışık olunca neden tecavüz olsun? Taciz tecavüz ile WC kullanımı arasında bilinen bir korelasyon yok. Tamamen zan ile tahmin ile belirleniyor. Cinsiyetsiz WC olursa tecavüz artar" önerisi istatistiki açıdan da anlamsızdır. Kaldı ki erkekler sadece erkek olduğu için kadınlardan, kadınlar ise sadece kadın olduğu için erkeklerden izole bir yaşam sürmemeli. Zihniyeti kötü olanın cinsiyetinin bir önemi yoktur. ODTÜ'nün cinsiyetsiz WC sistemini kutluyorum. Medeniyet bir arada yaşamak demektir. Peki sizce cinsiyetsiz toplum için daha kaç yılımız var?
Geçen gün Pendik metrosunda bir adam kızın arkasında mastürbasyon yapıyordu, haberi okumadınız, görmediniz galiba. Açık alanda bunu yapan kişiler tuvalette neler yapmaz acaba. Söylediğiniz şeyler çok ama çok saçma geldi ayrıca ODTU'yü tebrik etmişsiniz de ya içeride birisi tacize uğramışsa, korkudan sesini çıkaramıyorsa bunun hesabını kim verecek, sen hangi medeniyetten bahsediyorsun acaba? Şuana kadar belki olmamış olabilir ama ileride olmayacağının hiç bir garantisi yok.

Bu nasıl bir saçmalık? Tuvaletler cinsiyetsizleştirilince mi medeni oluyor bir toplum? Bir; tuvalet cinsiyetsizliğinin medeniyetle ne alakası var? İki; ahlakî yönden sakıncası olmasa bile sağlık açısından sıkıntı olmayacağına emin miyiz? Memlekette insandan çok her şey var. Klozetin deliğini tutturamayan (belki de tutturmayan) bir adamın girdiği tuvalete bir kadın/kız girmemeli. Ne zaman umumi tuvaletleri düzgün kullanmaya başlarız, o zaman bu yeniden önerilebilir. Sonrasında da ahlak mevzusu konuşulur. Ki onda da iflah olmaz bir toplumuz. Üstte verilen örnekler yeterli, daha ne diyebilirim? Damacanaya halleneni mi ararsın; kediye, köpeğe ve aklıma gelmeyen bilumum canlı veya cansız nesnelere halleneni mi ararsın... Böyle bir toplum yapısına sahip olduğumuz sürece 'cinsiyetsiz tuvaletler' düşüncesi mantıksız kalacaktır.

Ayrıyeten, Batı'da da çok yaygın bir şey değil yani bu. Batı örnek alınacaksa eğer; alınacak başka milyar tane örnek var standart haline gel(e)memiş cinsiyetsiz tuvaletten başka.

Konu troll ve düşük kalite bait gibi görünüyor. Yazdıklarınız da bunu destekler nitelikte.

Her gün binlerce eşcinsel hemcinsleri ile aynı Wc'yi kullanıyor, kimse kimseye tecavüz etmediğine göre Kadın-Erkek karışık olunca neden tecavüz olsun? Taciz tecavüz ile WC kullanımı arasında bilinen bir korelasyon yok. Tamamen zan ile tahmin ile belirleniyor. Cinsiyetsiz WC olursa tecavüz artar" önerisi istatistiki açıdan da anlamsızdır. Kaldı ki erkekler sadece erkek olduğu için kadınlardan, kadınlar ise sadece kadın olduğu için erkeklerden izole bir yaşam sürmemeli. Zihniyeti kötü olanın cinsiyetinin bir önemi yoktur. ODTÜ'nün cinsiyetsiz WC sistemini kutluyorum. Medeniyet bir arada yaşamak demektir. Peki sizce cinsiyetsiz toplum için daha kaç yılımız var?

Durum böyle olursa liseli çiftleri bolca görmemiz muhtemel olur, henüz Türk toplumunun belli bir kısmı o kadar gelişemedi interneti keşfetmeyen bölümlerimiz bile vardır kesin o yüzden şu anlık gereksiz.

Cinsiyetsiz WC'ler olabilir:

Girdiğim tuvaleti, bulduğumdan daha temiz bırakacağımı biliyorum.
Benden sonra aynı tuvaleti kullanacak olan erkeğin ya da kadının gönül rahatlığıyla, tiksinmeden aynı tuvaleti kullanabileceğini biliyorum.
Ayna karşısında makyaj yapan bir kadına tip tip bakmayacağımı biliyorum.
Bacağı açık giyinen birini aynı mekanda ya da çıkınca "kesmeyeceğimi" biliyorum.

Kısacası ben kendimi biliyorum. Herkes benim gibi değil; sen benim gibi olabilirsin ama bir başkası değil. İnsanlar iyi şeyleri hak etmiyor; kendimi bildiğim kadar, iyi amaçlarla açılan ve uygulamada nasıl olacağı bilinmese de kağıt üzerinde ayrımcılığı bitirmeye katkı sağlamak için başlatılan bu ve benzeri projelerin, iyi şeyleri hak etmeyen insanlar tarafından kötüye kullanılacağını da biliyorum.

Bu nedenle hiçbir yakınımın, cinsiyetsiz WC'leri kullanmasını istemem. Elin heriflerinin bakışlarının tanıdığım insanlar üzerinde olduğunu düşünmek bile rahatsız edici, ki yolumda yürürken daha önce görmediğim, tanımadığım ve muhtemelen bir daha da görmeyeceğim genç kızları / kadınları süzen şahısları gördüğümde bile rahatsız oluyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı