CS:GO, CS:GO 2 ve Hileciler

Ben son 1 yıldır inanın tek bir hileyle karşılaşmadım. Oyun güven faktörüne bakıyor eşleştirirken. Bu oyuncu oyunun yarısında çıkıyor, çok şikayet ediliyor, takım arkadaşlarına zarar veriyor vb diyerek algoritma onu da onun gibi insanlarla eşleştiriyor. Mümkün olduğunca Steam'de güvenilir şekilde bir profil oluşturmaya dikkat ederseniz inaniyorum ki sizde de hileler azalır.

Oyun daha betada. Oldukça saçma buglar vs bulmak mümkün. Hatta şöyle bir duyum almıştım. CS2'ye sahip bir arkadaşınız sizi oyun içinden davet ediyor siz de oyuna mesajlar kısmından gelen davetle katılırsanız CS2ye sahip oluyorsunuz, dün düzeltildi sanırım.
hem valo hem cs oynamak istiyorum inş düzeltirler hile filan olmaz, gerçekten oyun isteğini öldürüyor hileler.

Bayağı uzun süre Valorant oynadım 1 kez hile ile karşılaştım o da oyundan atılmıştı sanırım. CS:GO'da ise durum tamamen karman çorman halde. Hileleri %100 tespit edemiyorlar. Raporların da işe yaraması için incelenmesi falan gerekiyor. Oyunun eninde sonunda içine ediliyor.

CS severler beni linçleyebilir ama Valorant oynarken daha çok eğleniyorum. CS:GO dedin mi aklıma sadece küfür eden Ruslar ve hile geliyor. Ruslarla iletişim kurmakta imkansız İngilizce konuş diyorum yok.

Ek olarak oyunun düz FPS modunda olması, özüne çok sadık ilerliyor tebrik ederim. Ancak bunu CS:GO fanlarınon beğenmemesi... :) Ben mesela bu halini bile çok iyi bulmadım, artık düz shooter oyunlara karşı da çok heyecanım kalmadı. Gider Call of Duty falan oynarım. Valorant'ta ki skill mantığı gibi oyunu daha komplike hale getirmeleri daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
Kardeşim bir şey söyleyeyim mi %100 haklısın, helal olsun. Gerçekten ben de senin gibi düşünüyorum. Asla yeni getirilen güncellemelere lafım yok. Ama hilecilere sadece hilecilere bir çözüm bulunsa yetecek. Hatta şu hilecilere ve hile sistemini çok iyi yaparlarsa, daha güçlü, daha affetmez bir sistem yaparlarsa valocular bile valorantı bırakıp CS geçeceklerine eminim. Ama gene de böyle demeye gerek yok. Bu arada ben de sıkı valorant oyuncusuyum, severek oynuyorum.

hem valo hem cs oynamak istiyorum inş düzeltirler hile filan olmaz, gerçekten oyun isteğini öldürüyor hileler.
Aynen.

Çözmemeleri çok saçma bir hamle forumda gördüm her 10 maçtan en az 3-4 tanesine hile geliyor diyenler var Valve bence bunu çözmeli acilen sonuç olarak daha yüksek oyuncu sayısı daha yüksek hile demek.
Evet.

Kardeşim bir şey söyleyeyim mi %100 haklısın, helal olsun. Gerçekten ben de senin gibi düşünüyorum. Asla yeni getirilen güncellemelere lafım yok. Ama hilecilere sadece hilecilere bir çözüm bulunsa yetecek. Hatta şu hilecilere ve hile sistemini çok iyi yaparlarsa, daha güçlü, daha affetmez bir sistem yaparlarsa valocular bile Valorant'ı bırakıp CS geçeceklerine eminim. Ama gene de böyle demeye gerek yok. Bu arada ben de sıkı Valorant oyuncusuyum, severek oynuyorum.

Ben eskiden oynuyordum şu an Full CS döndüm kasa düşüp 3-5 yolumuza bakalım diye. 😂

Ama çok baydı...

İyi akşamlar arkadaşlar. Rica ediyorum okuyun;
Hep beraber şu “hileciler” hakkında gerekirse bir eleştiri, sohbet yapabilir miyiz? Yani şöyle bana göre yeni güncelleme, oyuncular şimdi ki hali yani CS:GO’ya hani diyorlar ya “VAC sistemi bir işe yaramıyor, hileciler bir türlü bitmiyor, her maçıma, her ele hileci geliyor” diye (tabii bunlar üsluplu konuşmalar).

Aslında Valve’ın amacı bu güncellemeyi getirerek bana göre oyuncuların bu algısını bozmak. Yani oyuncular eski haline “hileciler bitmiyor” diyorsa yeni haline “artık hileciler yok, VAC sistemi daha iyi” dedittirmeye çalışıyor. Hatta arkadaşlarım da bu amaca inanıyorlar. Ben de diyorum ki, Valve yıllardır bunu yapıyor, 10 yıldır oyuncusuyum ama öyle dedikleri halde 10 yıldır hala hilecilere bir çözüm bulmuyor” diyorum inanmıyorlar.

Ama ben bu algı bozma oyunlarına gelmem. Ya benim için açıkçası bu güncelleme eleştiri oldu. Beğendim yani güncelleme tabii ki de güzel, oyun çok karanlık, böyle dark bir dokusu vardı bu güncellemeyle artık o olmayacak.

Harika bir şey bu. Ama tabii hilecilere kesin bir çözüm bulması gerek Valve’ın. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Rica ediyorum tartışalım, okuyanlara teşekkür ediyorum.
Ben açık açık söylüyorum 800 saat csgo sürem var, gördüğüm hile sayısı 2-3. Güven faktörüyle çok alakalı bir durum olduğu kesin.

Vanguard sağlam bir anti-cheat yazılımı. Vanguard farkını koyuyor.

Vanguard kernel seviyede çalıştığı için VAC'tan daha iyi koruyor. Sektörde kernel seviyede çalışan bir yazılıma kolay kolay sıcak bakılmaz. Riot en baştan bu konuda böyle bir politika belirledi. FPS türü bir oyunda hilelerin bitmesi mümkün değil. VAC sürekli gelişiyor ama bu oyuna yıllardır bir sürü hile yazan açığını arayan insan var. Valorant çok daha yeni bir oyun.

CS'de 5000 saatten fazlam var. Konunun altına çok yüzeysel ve bilgiden uzak cevaplar yazılmış. Hayatında hiç CS oynamamış birisi bile çok hile var diye konuşabiliyor. Sanıldığı gibi çok fazla hile yok. Bu tamamen ezbere söylenen bir argüman. CS'de güven faktörünüz iyiyse eğer lobiden giriş yaptıysanız ve takımınızda güven faktörü düşük biri yoksa karşıya hile gelmesi çok düşük bir ihtimal.

Vanguard'ın VAC'tan daha iyi olmasının nedeni işletim sisteminin kernel seviyesinde çalışmasıdır. Riot'un hileleri tespit için bir ekip kurması ve Valorant'ın daha yeni bir oyun olması da hilelerin daha az olmasının sebebidir. Valve'de hile konusunda yeterli seviyede kişiler yok diyen bir mesaj gördüm. Valve'de dünyanın en iyi mühendisleri çalışıyor. İsterlerse Vanguard gibi kernel mod bir anti-cheat yazmaları ve entegre etmeleri 1 hafta sürmez. Lakin kernel seviyede güvenlik sorunları ihtimali nedeniyle yazılım yazmak sıcak bakılan bir şey değildir. Valve mühendisleri böyle bir şeyi tercih etmez. Genel olarak Valve'yi küçümsemek bilgisizliktir.

Valorant oyun temelini tamamen CS'den almış bir oyundur. Üzerine ajan ve yetenekler eklenmiştir. Özünde CS ile aynı mantıktadır. CS'ye yetenek eklenirse o oyun CS değil başka bir şey olur. Bu beklentilere girenler zaten Valorant diye bir oyun olduğunu unutuyor. Yetenek isteyen Valorant oynasın bu kadar basit.

Son düzenleme:
Valorant oyun temelini tamamen CS'den almış bir oyundur. Üzerine ajan ve yetenekler eklenmiştir. Özünde CS ile aynı mantıktadır. CS'ye yetenek eklenirse o oyun CS değil başka bir şey olur. Bu beklentilere girenler zaten Valorant diye bir oyun olduğunu unutuyor. Yetenek isteyen Valorant oynasın bu kadar basit.

Bu laf banaydı sanırım :)

CS'den bu konu da beklentim gerçekten yok. Sonuçta Valorant da ki mantığı alıp koymaları linç yemelerine sebep olur. Ve oyunun özünü kaybetmesi çok fazla insanı oyundan uzaklaştırır. İyi bir oyunu daha iyi hale getirdiler.

Benim için artık düz FPS oyunları beni baydı. Oyunu biraz daha renklendirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Valorant konusun da ise her şeyi CS gibi yapsaydı CS ile rekabet edemezdi. Bu ajan skill mantığını ne kadar basit görsekte oyunu ve dengeleri çok değiştiriyor. Ek olarak Battle Pass olayı da güzel. CS'ye bu tarz bir şey yakışabilir.

İyi akşamlar arkadaşlar. Rica ediyorum okuyun;
Hep beraber şu “hileciler” hakkında gerekirse bir eleştiri, sohbet yapabilir miyiz? Yani şöyle bana göre yeni güncelleme, oyuncular şimdi ki hali yani CS:GO’ya hani diyorlar ya “VAC sistemi bir işe yaramıyor, hileciler bir türlü bitmiyor, her maçıma, her ele hileci geliyor” diye (tabii bunlar üsluplu konuşmalar).

Aslında Valve’ın amacı bu güncellemeyi getirerek bana göre oyuncuların bu algısını bozmak. Yani oyuncular eski haline “hileciler bitmiyor” diyorsa yeni haline “artık hileciler yok, VAC sistemi daha iyi” dedittirmeye çalışıyor. Hatta arkadaşlarım da bu amaca inanıyorlar. Ben de diyorum ki, Valve yıllardır bunu yapıyor, 10 yıldır oyuncusuyum ama öyle dedikleri halde 10 yıldır hala hilecilere bir çözüm bulmuyor” diyorum inanmıyorlar.

Ama ben bu algı bozma oyunlarına gelmem. Ya benim için açıkçası bu güncelleme eleştiri oldu. Beğendim yani güncelleme tabii ki de güzel, oyun çok karanlık, böyle dark bir dokusu vardı bu güncellemeyle artık o olmayacak.

Harika bir şey bu. Ama tabii hilecilere kesin bir çözüm bulması gerek Valve’ın. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Rica ediyorum tartışalım, okuyanlara teşekkür ediyorum.
Prime hesabım var ve hile gelmiyor bana.

Bu laf banaydı sanırım :)

CS'den bu konu da beklentim gerçekten yok. Sonuçta Valorant da ki mantığı alıp koymaları linç yemelerine sebep olur. Ve oyunun özünü kaybetmesi çok fazla insanı oyundan uzaklaştırır. İyi bir oyunu daha iyi hale getirdiler.

Benim için artık düz FPS oyunları beni baydı. Oyunu biraz daha renklendirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Valorant konusun da ise her şeyi CS gibi yapsaydı CS ile rekabet edemezdi. Bu ajan skill mantığını ne kadar basit görsekte oyunu ve dengeleri çok değiştiriyor. Ek olarak Battle Pass olayı da güzel. CS'ye bu tarz bir şey yakışabilir.
Size katılıyorum. Valorant farklı bir deneyim sunuyor. İki oyunu birbiriyle çok fazla kıyaslamamak gerekiyor. İkisi de oynanabilir. CS şu an yeni güncelleme ile yeniliklere açık bir oyun haline geldi. Karanlık havası kalktı ve şu an daha renkli, canlı ve temiz bir oyun havası var. Yeni efektler ve eklenen fizik motoru ile daha gerçekçi bir his veriyor. Bunlar oynanabilirliği kitle olarak yayacaktır. CS gelişme olarak oyuna yeni bombalar ve yeni silahlar eklerse çeşitliliği arttırabilir. Valorant'ın bana göre en büyük artısı yeni ajan ve yetenekler getirebilmeleridir. Bu daha fazla çeşitlilik ve senaryo sağlıyor. CS bunu farklı şekilde yapabilir. CS izlemesi hala en keyifli e-spor oyunu olduğunu düşünüyorum. Bu özelliğini daha fazla arttırabilir.

Geri
Yukarı