Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan işsizlik savunması

Yıllardır hakkını yediğiniz bölümlerin hesabını verin, sonra işsizliği çözersiniz.

Adam çalışmış, çabalamış. Mezun olmuş. Fakat okuduğu bölümde iş yok. Tuvalet temizlemek istemediği içinde işsiz oluyor.

Yılbaşında hem işçilere hem memurlara falan dolgun bir maaş gelebilir çünkü seçim için son düzlük bir sonra ki zam dönemine kadar seçim bitmiş oluyor. Önümüzde ki günlerde beklenmedik şeyler görebiliriz, hayırlısı ne diyelim.
Maaşa zam yapsa ne olacak? İstediği kadar yapsın. Fiyatlar artar, millet işten çıkartılır.

Ya yüzsüzlükten başka bir şey değil. İş beğenip beğenmemeyi geçtim. Yurt dışında da insanlar part time vs işler yapıyor. Ama Türkiye'de seni sömürüyorlar.

Trendyol müşteri hizmetlerinde destek ekibinde çalışacaktım. Hesap yaptım abi oturdum. Normal de o zaman saatlik ücret 22TL falandı. Adamın verdiği maaş'a göre 17.5 TL civarına geliyor. Şimdi beni enayi yeren koyan sistemde isteyerek neden çalışayım? (tam zamanlı değil)

Adamla iş görüşmesi yapacaktık hazırlandım. Adam telefonla aradı kardeşim iş bu. Şu kadar para veriyoruz, haftalık şu kadar saat çalışacaksın dedi kabul ediyor musun dedi. Adamların uslübu yaklaşımı her şeyi yanlış. Ama rahatlıkları şu ben işi reddetsem de gidip başkasını bulabileceklerini biliyorlar.

Burada çalışan kişilerden biraz araştırdım insanları bilerek tam zamanlı almıyorlarmış sanırım saatlik asgariyi düşükten verip. Çalıştırıyorlar insanları işte.

Yılbaşında hem işçilere hem memurlara falan dolgun bir maaş gelebilir çünkü seçim için son düzlük bir sonra ki zam dönemine kadar seçim bitmiş oluyor. Önümüzde ki günlerde beklenmedik şeyler görebiliriz, hayırlısı ne diyelim.
O "dolgun" maaş hiçbir şeyi düzeltmez hocam.

Dolgun maaşın hemen ardından dolgun zamlar gelir ama.

Meşhur savunma: ''Gençler iş beğenmiyor!''... Ulan gençler iş beğenmiyorsa zaten işsizlik var demektir. Asgari ücrete günde 10 saatin üzerinde çalışılmasını iş sayıyorlar sanırım. Kusura bakmasın kimse ama bir tarladaki öküz bile günde bu kadar çalışmıyor.

İşverenlerin çoğu üçkâğıtçı ve gayrimedeni. En az parayı ödeyerek en yüksek performansı istiyorlar.

Asgari ücreti ciddi derecede artırarak işsizliğe sebep oluyor. Hayır yani asgari ücret artsa amenna! Ama asgari ücret ile birlikte dolar da giderek yükselmeye devam ediyor. Alım gücü artacağı yere giderek daha da düşüyor.

Ekonomi tahsili görmemiş Nurettin Nebati gibi zamanında Fethullah Gülenci birisini başa ekonomi bakanı yapıyor. Eğitimi önemli değil, önemli olan Erdoğan'ın emirlerine itaat edip etmemesi. Lütfi Elvan o yüzden kısa sürede istifa etmişti, daha doğrusu istifaya zorlanmıştı.

Bu ülkenin en büyük sorunları:

• Cumhurbaşkanının tek adam olma arzusu. Tüm bakanlıkları kendi çıkarlarına uygun yönetmeye kalkması. Bakanlıkların bağımsızlığı sıfır.
  • Alım gücü düşük.
  • Son 1 yılda ortalama %150 enflasyon. Bu enflasyon miktarı ekonomik krizdir. Ama olsun, sokaklara çıkabiliyoruz en azından, Nebati'nin dediği gibi.
  • İşsizlik sorunu var.
  • Hukuksuzluk var. Yargı tamamen bağımsız değil. Yine Erdoğan'ın talimatı daha üstün.
  • 13 milyon üzerinde mülteci var. Bazılarına vatandaşlık verilmiş. Neden? Sırf AKP daha fazla oy alsın diye. Koltuk sevdalısı olmaları yüzünden ülkenin istikbaliyle oynuyorlar.
  • Yolsuzluk almış başını gitmiş. AKP milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, AKP'li rektör kocasından boşanma için milyonlarca dolar tazminat talep ediyor. Milletvekili ve rektör maaşı belli iken sadece tazminat için milyonlarca dolar para nereden geliyor? Sizin verdiğiniz vergileri yurt dışında yiyorlar.
  • Sürekli dine vurgu yaparak insanları hassas noktasından yakalamaya çalışıyorlar ancak insanları dinden daha çok soğutmuş oluyorlar. Sırf AKP yüzünden dinden soğuyan yüz binlerce insan var!

Daha yüzlercesi. AKP, 1923'ten bu yana Türkiye Cumhuriyeti'nin başına gelmiş en büyük felakettir. AKP'ye oy veren bir insana ne saygı duyarım ne de akıllı yerine koyarım! Ülkeyi yiyip bitirdiler ve mahvettiler. Şafak 283 gün. Defolup gideceğiniz günü sayıyorum!

Bu ülkenin başına CHP ve DSP geldi, daha felaket ne olsun :D

Maaşa zam yapsa ne olacak? İstediği kadar yapsın. Fiyatlar artar, millet işten çıkartılır.

Demek istediği o değil seçim zamanı bir şeyler yapıp oy toplamaya çalışır. Mesela 12 Ay'ın 11 ayında Atatürk'ü anmayıp son 1 ayda anmaları gibi. Veya seçim dönemi darbe olması gibi. Veya ekonomiyi tam o dönemde şahlandırmaları yapay ekonomi yaratmaları gibi.

Mesela her sene seçimlerde 10-15 yıldır yapılan yerli ve milli arabamız gibi. hatta 2015'te yollardaydı bir haber vardı. Şimdi de 2023'te yollarda tesadüf mü aslaa..

Gençler iş beğenmiyor değil, sen o kadar okul oku yıllarını ver en alttan işe başla en düşük ücreti al sonra bir bak şef lise mezunu, müdür ilkokul bu tür şeyleri çalıştığım her yerde gördüm işe girmeden önce yok vizyonumuz, yok misyonumuz aradığımız kriterler şunlar falan filan işe girdikten sonra ne vizyon kalıyor ne misyon adamlar okuma yazma bilmiyor yalaka diye müdür yapılıyor torpil ile her yere adam yerleştiriliyor sonra gençler iş beğenmiyor beğenmez tabii. Asgari ücret ve 10-12 saat çalıştır yanına da birkaç ilk okul mezunu adam ver adam durur mu orada. Adama soruyorum diyorum diploma yok, dil yok, tecrübe yok, bilgi birikim sıfır adam hayatında açıp bir kitap bile okumamış nasıl girdin diyorum benim bir tanıdık var.

Geri
Yukarı