Sosyaldeki Anlamsız i5 6400-i5 7500 Savunması

Abu!

Hectopat
Makaleler
7
Yer
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Başlık biraz tuhaf oldu farkındayım ama olay tam olarak bu.

Arkadaş şu sistemi 3 sene kullanmış biriyim:
i5 6402P
MSI B150M Bazooka
2x8 GB 2400 MHz Corsair RAM
GTX 1060 6GB
Adata SU650 240 GB
WD 1 TB Blue

Ne zaman i5 6400-i5 7500 arası işlemciler darboğaz yapar desem "Rahat rahat besler, O işlemci çok güçlü darboğaz yapmaz." tarzında cevaplar alıyorum. Yahu sen bu işlemciyi bu ekran kartıyla kullandın mı? Nereden geliyor bu kesinlik?

İşlemci bu ekran kartını rahat besler monitörünuz kaç Hz?
Acaba i5 6402P yanında antik çağından kalma bir disk falan mı kullandın? Çünkü o sorunun işlemciyle uzaktan yakından alakası bile yok. İşlemciye ne idüğü belirsiz nedenlerden dolayı şöyle böyle demen saçmalıktan başka bir şey değil. Ayrıca oraya Celeron koysan bile o senaryoları yaşamazsın. Oradaki durum çok farklı.

Videolu kanıt atıyorum, adam sistemdeki diski suçlayıp işlemciyi savunuyor. Aynı disk Ryzen 5 2600'e geçince niye hata vermiyor madem öyle? Hala sorunsuz kullanabildiğim disk o ara mı arıza veriyordu? Bilinçsiz boş bir kullanıcıymışım gibi arka planda çalışan uygulamalar vardır falan diyorlar birde.

Profilimi aratırsanız zaten bir sürü i5 6402P Darboğaz, CPU kullanımı konuları açtığımı görürsünüz. Bıktım artık böyle ön yargılı insanlardan.

Kendim çekmiş ve yüklemiş olduğum videolar:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

i5 6402P
MSI B150M Bazooka
GTX 1060 6GB
Adata SU650 240 GB
WD 1 TB Blue

Ne zaman i5 6400-i5 7500 arası işlemciler darboğaz yapar desem "Rahat rahat besler, O işlemci çok güçlü darboğaz yapmaz." tarzında cevaplar alıyorum. Yahu sen bu işlemciyi bu ekran kartıyla kullandın mı? Nereden geliyor bu kesinlik?

Videolu kanıt atıyorum, adam sistemdeki diski suçlayıp işlemciyi savunuyor. Aynı disk Ryzen 5 2600'e geçince niye hata vermiyor madem öyle? Hala sorunsuz kullanabildiğim disk o ara mı arıza veriyordu? Bilinçsiz boş bir kullanıcıymışım gibi arka planda çalışan uygulamalar vardır falan diyorlar birde.

Profilimi aratırsanız zaten bir sürü i5 6402P Darboğaz, CPU kullanımı konuları açtığımı görürsünüz. Bıktım artık böyle ön yargılı insanlardan.

Intel fanboylarına laf anlatamazsın, ne de olsa o bir i5 (!) işlemci. Ölü işlemcilere güçlü demek ayrı ironi zaten :) O yüzden boşver hocam, ben artık takmıyorum bu tarz söylemlerde bulunanları ve rahatım.

Intel fanboylarına laf anlatamazsın, ne de olsa o bir i5 (!) işlemci. Ölü işlemcilere güçlü demek ayrı ironi zaten :) O yüzden boşver hocam, ben artık takmıyorum bu tarz söylemlerde bulunanları ve rahatım.
Ya hocam bir de suçlamaları yok mu, insanları yanlış bilgiler verme diye. Sanki AMD'den para aldım da Intel'i savunuyorum.

Zamanında yanlış bilgilendirme cezası bile yemişliğim var, ne kadar rapor aldıysam artık. Geri bildirimde bulununca kaldırılmıştı tabii.

i5 6402P.
MSI B150M Bazooka.
2x8 GB 2400 MHz Corsair RAM.
GTX 1060 6 GB.
Adata SU650 240 GB.
WD 1 TB Blue.

Ne zaman i5 6400-i5 7500 arası işlemciler darboğaz yapar desem "rahat rahat besler, o işlemci çok güçlü darboğaz yapmaz." Tarzında cevaplar alıyorum. Yahu sen bu işlemciyi bu ekran kartıyla kullandın mı? Nereden geliyor bu kesinlik?

Videolu kanıt atıyorum, adam sistemdeki diski suçlayıp işlemciyi savunuyor. Aynı disk Ryzen 5 2600'e geçince niye hata vermiyor madem öyle? Hala sorunsuz kullanabildiğim disk o ara mı arıza veriyordu? Bilinçsiz boş bir kullanıcıymışım gibi arka planda çalışan uygulamalar vardır falan diyorlar bir de.

Profilimi aratırsanız zaten bir sürü i5 6402P darboğaz, CPU kullanımı konuları açtığımı görürsünüz. Bıktım artık böyle ön yargılı insanlardan.

Intel i3-550'yi rahat götürür darboğaz olmadan hocam sizin bir yanlişiniz var Ryzen 9-3900X o ekran kartina darboğaz yapar 😂

i5 6402P
MSI B150M Bazooka
GTX 1060 6GB
Adata SU650 240 GB
WD 1 TB Blue

Haklısın bende Görüyorum böyle şeyler. ekran kartı ve ram'de de bu tarz olaylar söz konusu oluyor.

Çıktıkları zaman bile kıytırıklardı. 3 yıl önce Intel seçmemin tek sebebi F/P işlemcisi olan olan Pentium G4560 işlemci ile sistem toplamaktı. i3 7100 ile aynı performansı veriyordu ve 200 lira gibi bir fiyatı vardı. Biraz daha sabredip Ryzen toplayabilirdim. Atsan atılmaz satsan satılmaz. İşin komik yanı 6. ve 7. nesil işlemciler karaborsa oldu ve ederinden fazla fiyatlara satıyorlar.

Şakacılar sizi. :) Biraz yapıcı eleştiri yapın yapacaksanız. Bahsedilen konuda AMD bile geçmiyor. Zaten mesele o değil, mesele o videodaki senaryo. Videoyu izleyin, kaplamalar yüklenmiyor, oyun sapıtıyor. Açın izleyin i5 6402P oyun videolarını. İşlemci darboğazından da bahsetmiyorum bak. Darboğaz yapar yapmaz, orası kullanılan ekran kartına bağlı. Ama hiç videodalardaki senaryo mantıklı mı sizce? Absürt bir sorun yaşıyorsun diye insanları yanlış yönlendireceksin.

Hemen de fanboy olduk, ne güzel. :)

Şakacılar sizi. :) Biraz yapıcı eleştiri yapın yapacaksanız. Bahsedilen konuda AMD bile geçmiyor. Zaten mesele o değil, mesele o videodaki senaryo. Videoyu izleyin, kaplamalar yüklenmiyor, oyun sapıtıyor. Açın izleyin i5 6402P oyun videolarını. İşlemci darboğazından da bahsetmiyorum bak. Darboğaz yapar yapmaz, orası kullanılan ekran kartına bağlı. Ama hiç videodalardaki senaryo mantıklı mı sizce? Absürt bir sorun yaşıyorsun diye insanları yanlış yönlendireceksin.

Hemen de fanboy olduk, ne güzel. :)

Tabi canım, başka, işlemci kullanımı az olan, oyunlarda kaplamalar bozulmayacak sistem düzgünce çalışacak ve işlemci sürekli %100 kullanılıp darboğaz yaptığında bu sorun yaşanacak ama sorunun kaynağı işlemci olmayacak. Siz de haklısınız. 👍

Tabi canım, başka, işlemci kullanımı az olan, oyunlarda kaplamalar bozulmayacak sistem düzgünce çalışacak ve işlemci sürekli %100 kullanılıp darboğaz yaptığında bu sorun yaşanacak ama sorunun kaynağı işlemci olmayacak. Siz de haklısınız. 👍
Meseleyi anlamamakta ısrar ediyorsun hala. Neyse gerekli açıklamaları yaptım. Buradaki işim bitmiştir.

Yeni konular

Geri
Yukarı