Sosyaldeki Anlamsız i5 6400-i5 7500 Savunması

6400, RX 580'de bile kullanım limitine yaklaşıyor. Hatta abartmıyorum darboğaz yaşayan arkadaşların konusu bile var. Ekran kartı neydi hatırlamıyorum.

Tekel olmanın getirisi bu, %5 performans artışı yap, yıllarca yenilik getirme, O.C için K ibareli işlemci sat, çoğu işlemcide lehim yerine adi pasta veya ped kullan ve O.C için ayrı yongaya sahip anakart almaya zorla...

Sonuç üretimde nm bile düşürmekte zorlanan bir İntel. İntel'i kurtaran şey ise işlemci dışında yaptığı yatırımlar ve lisanlardan gelen gelir.

Rakibim yıllardır işlemci bile üretmiyor diye dalga geçerseniz, tam şampanyayı patlatırken içeriye biri girer ve ağzından şöyle bir söz çıkar;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

AMD tarafında da 1200 AF modelinde çok yaşanıyordu bu bir ara. Yalnızca isme, nesile vb. bakıp yanlış değerlendiren çok kişi var. İnatla aksini savunan kişiler nadiren de olsa çıkıyor ama genelde detaylı açıklayınca veya test videolarını gösterince anlıyorlar.

Ama şunu da unutmamak lazım, işlemci ve ekran kartı aynı model bile olsa kullanıcıların işletim sistemi durumları, diğer parçaları, donanım sağlığı, sıcaklık değerleri arasında olacak farklar oyun tecrübelerine gözle görülür şekilde yansıyabilir.

@Abu! şu an i5 7500 ve GTX 1060 ikilisiyle neredeyse darboğaz yaşadağım bir oyun yok, olanları da söyleyim. Battlefield 1'in birkaç online haritasında %5-10 arasında önemsenmeyecek GPU kullanım kaybı olmak üzere AC:Origins'in Alexandria bölgesinde yine benzer şekilde ufak oranlarda ihmal edilebilir derecede FPS kaybım var bu doğru ama gel gelelim aldığım FPS'e, bu kartı i7-7700 veya R5 2600'le olan benchmark videolarından bir gram aşağı yanı kalır yanım yok. BF1 1080p ultra ayarlarda ortalama 80-90 FPS arası geziyorum ve bu denli ağır bir oyunda bu sonuçları alabildiğim için de çok memnunum şu anki durumdan. DDR5'e kadar yükseltme yapmayı da pek düşünmüyorum. Benzer şekilde yine BF V'te de darboğazın d'sini yaşamadığımı da belirtmek isterim. Aşağıya kendi videomu bırakayım da 12 Threadlik 1600AF gibi işlemcileri ağlatan oyunda darboğaz yapmadığını sen dahil diğer laftan sözden anlamayan; gerçek kullanıcı deneyimini göz ardı eden, 4/4'lere ölü muamelesi yapmayı hedef edinmiş arkadaşlar da görsün. Ayrıca o attığın video neyin nesi? Tamam, 6402p 7500'e göre kötü bir CPU olabilir ama darboğaz sebebiyle vs kaplamaların yerine oturmadığı, takılmaların sıklığını direk işlemciye çamur atmakta bulmuşsun, bir de demişsin 1050 Ti vs daha iyi olur o işlemciyle, o kartı sanki alsa kaplamalar yerine mi oturacak sence? O gönderdiğin videolardaki performans kaybının bir kısmı işlemcinin darboğaz yapması olsa bile kaplama ve takılma problemlerinin ana sebebinin stabil olmayan bozuk serverlar, harddisk veya bilinçsiz bir sistem kullanım anlayışından kaynaklandığını düşünüyorum. Darboğaz olan sistemde dediğin tarzda bol bol saçma stutter ve doku kaybı yaşanmaz, aç biraz YouTube'u darboğaz videoları izle, zamanında ben de [email protected] Ghz + GTX 750 Ti ile GTA V'te darboğazın kralını yaşadım, neyin ne olduğunu iyi biliyorum bu noktada. Ama yukarıda insanlara yanlış bilginle yönlendirme yaptığın bilginle herhangi bir şekilde görüntüde bozulma veya takılma hissiyatı yaşamadım. Rahatsız edici frame kayıpları ve beklenmeyen drop/kasmalardan başka bir şey olmuyor darboğazda emin ol. Bu konuşma diliyle bir konu açman kusura bakma ama gereksiz ve bilgisizce yorum yapmak ve benzer zihniyetin desteğini alma çabasından farkı yok. Bu arada buraya konu başlığında i5-7500'ü gördüğüm için geldim, bildiğim ve deneyimlediğim performans verilerini paylaşmak için buradayım. Emin ol kimse söylediğin işlemcileri savunmuyor, hele ki artık Intel tarafında bile i3 sınıfı işlemcilere Hyper-Threading desteği gelmişken bu 4/4'lerin ölümüne veya dolaylı bir şekilde savunmasını yapan da fanboyun önde gidenidir, tıpkı bir benzeri şu an forumda olduğu gibi sayıları bir hayli fazla olan AMD fanboileriyle de bu durum rahatlıkla ilişkilendirilebilir. Bu noktada derdimi ve anlatmak istediğim noktaları detaylı ve spesifik bir şekilde aktardığıma inanıyorum, bundan sonrası artık okuyan kişinin okuma, yoruma, algılama ve IQ kapasitesine kalmış bir olay.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

(İsteyene bol bol istediği oyunun benchmarkını atarım, boş boş sallamaya benzemiyor bu işler).

@Jonathan North İşlemcinin %100'de bu kadar uzun süre kalıp hiç takılma olmaması bayağı iyiymiş yalnız. Benim işlemcim %80-90'lardayken görüntüde geçici yavaşlamalar yaşayabiliyorken (darboğaz değil) bu video akıyor yalnız. Sistem kusursuza yakın çalışıyor olmalı.

@Jonathan North İşlemcinin %100'de bu kadar uzun süre kalıp hiç takılma olmaması bayağı iyiymiş yalnız. Benim işlemcim %80-90'larda ufak görüntüde yavaşlamalar yaşayabiliyorken (darboğaz değil) bu video akıyor yalnız. Sistem kusursuza yakın çalışıyor olmalı.

4/4 bir 7500 işlemcinin bu seviyedeki ağır oyunlarda %100 kullanıma ulaşması gayet normal zaten, elde etmiş olduğum performans sonuçları bu şekilde gördüğün gibi, yorumun için teşekkür ederim. Derdim 4/4'leri savunmak savunmamak değil, her 4/4'ü bir sanıp direk çamur atmak hiç etik değil, gerçek kullanıcı deneyiminin bu yüzden önemli olduğunu düşünüyorum 🙂.

Darboğaz olmasa bile %100 CPU kullanımı çok kötü. Ucu ucuna yeterken darboğaz olmadığını bu kadar savunmaya gerek yok. Hem 7500'le 6400 arasında fark olması normal değil mi?

Şahsen ben R6, BF5 gibi oyunları en düşük ayarlarda oynarım minimum gecikme için ve o zaman bu işlemciler üzer. Hadi geçtim, diyelim ultrada oynuyoruz. Yine de %100 işlemci kullanımı demek arkada Discord açtığında, müzik açtığında gelecek takılmalar, FPS düşüşleri demek. Her daim arka planda bir Google sekmesi, YouTube Music, Discord, Skype, Wallpaper Engine ve seçili animasyonlu duvar kağıdı açık tutarım ben. %100 CPU kullanımı da bani bunları kapatmaya zorlar. Şahsen bu tarz işlemcilere 1060 ve üzeri kartların önerilmesini çoğu durumda doğru bulmam. Sırf bu yüzden 8 ve 9.nesil Intel almayı da doğru bulmam. 6/6 işlemciler geleceğin 4/4 işlemcileri değil mi? Hyper threading demek %40-50'ye varabilen performans artışı demek. %3-%5 daha iyi tek çekirdek için bu kadar büyük performans kaybı uzun vadede üzer ve gözümde mantığı yok.

i5 6400 kullanmış biriyim. Intel'in 6. ve 7. Nesil işlemcileri beş para etmez benim gözümde. Rekabetin yazıf olduğu dönemde dandik işlemcileri tabiri caizse çaktılar bizlere.

Ryzen serisi çıktıktan sonra kaçtım Intel'den. Yarın bir gün Intel F/P konusunda öne geçerse, o zaman da onu alırım. Fanatik olmaya gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı