Sosyaldeki Anlamsız i5 6400-i5 7500 Savunması

@Abu! Aşağıya kendi videomu bırakayım da 12 Threadlik 1600AF gibi işlemcileri ağlatan oyunda darboğaz yapmadığını sen dahil diğer laftan sözden anlamayan; gerçek kullanıcı deneyimini göz ardı eden, 4/4'lere ölü muamelesi yapmayı hedef edinmiş arkadaşlar da görsün.
Siz peki hala ısrarla işlemciyi savunuyorsunuz? Tamam videoyu es geçelim, bir sürü oyunda %100 CPU kullanımı görüp FPS kaybı yaşadığımı inkar mı edeyim? Her insanın deneyimi aynı olacak diye bir şey yok. Kino hocam ne güzel söylemiş:
Ama şunu da unutmamak lazım, işlemci ve ekran kartı aynı model bile olsa kullanıcıların işletim sistemi durumları, diğer parçaları, donanım sağlığı, sıcaklık değerleri arasında olacak farklar oyun tecrübelerine gözle görülür şekilde yansıyabilir.
Benim size herhangi bir lafım yok zaten, kullanan biri olarak yapıyorsunuz yorumunuzu. Benim değindiğim nokta bu işlemcileri kullanmadan yorum yapanlara. Ama sisteminiz gerçekten şaşırtıcı derecede stabil, keşke tüm i5 7500'lü sistemler böyle olsa.

Darboğaz olan sistemde dediğin tarzda bol bol saçma stutter ve doku kaybı yaşanmaz, aç biraz YouTube'u darboğaz videoları izle, zamanında ben de [email protected] Ghz + GTX 750 Ti ile GTA V'te darboğazın kralını yaşadım, neyin ne olduğunu iyi biliyorum bu noktada. Ama yukarıda insanlara yanlış bilginle yönlendirme yaptığın bilginle herhangi bir şekilde görüntüde bozulma veya takılma hissiyatı yaşamadım. Rahatsız edici frame kayıpları ve beklenmeyen drop/kasmalardan başka bir şey olmuyor darboğazda emin ol.
Stutter dediğiniz anlık FPS düşüşüne bağlı yaşanan takılma olayı değil mi, en azından ben öyle biliyorum. Değilse video başlığını yanlış koymuşum kusura bakmayın.

Emin ol kimse söylediğin işlemcileri savunmuyor, hele ki artık Intel tarafında bile i3 sınıfı işlemcilere Hyper-Threading desteği gelmişken bu 4/4'lerin ölümüne veya dolaylı bir şekilde savunmasını yapan da fanboyun önde gidenidir, tıpkı bir benzeri şu an forumda olduğu gibi sayıları bir hayli fazla olan AMD fanboileriyle de bu durum rahatlıkla ilişkilendirilebilir. Bu noktada derdimi ve anlatmak istediğim noktaları detaylı ve spesifik bir şekilde aktardığıma inanıyorum, bundan sonrası artık okuyan kişinin okuma, yoruma, algılama ve IQ kapasitesine kalmış bir olay.

(İsteyene bol bol istediği oyunun benchmarkını atarım, boş boş sallamaya benzemiyor bu işler).
Savunma kısmı biraz yanlış anlaşılmış sanırım, rahat rahat besler darboğaz yapmaz denildiğinden bahsediyorum.

İstediğinizi düşünmekte, yorum yapmakta özgürsünüz. Benim darboğaz deneyimim bu şekildeydi, oyunlarda inanılmaz FPS düşüşleri ve sorunlar yaşıyordum. Her insan birebir aynı deneyimi yaşayacak diye bir şey yok ki sizin işlemciniz i5 7500 benimki i5 6402P tabii fark olacak.

Darboğaz olmasa bile %100 CPU kullanımı çok kötü. Ucu ucuna yeterken darboğaz olmadığını bu kadar savunmaya gerek yok. Hem 7500'le 6400 arasında fark olması normal değil mi?

Şahsen ben R6, BF5 gibi oyunları en düşük ayarlarda oynarım minimum gecikme için ve o zaman bu işlemciler üzer. Hadi geçtim, diyelim ultrada oynuyoruz. Yine de %100 işlemci kullanımı demek arkada Discord açtığında, müzik açtığında gelecek takılmalar, FPS düşüşleri demek. Her daim arka planda bir Google sekmesi, YouTube Music, Discord, Skype, Wallpaper Engine ve seçili animasyonlu duvar kağıdı açık tutarım ben. %100 CPU kullanımı da bani bunları kapatmaya zorlar. Şahsen bu tarz işlemcilere 1060 ve üzeri kartların önerilmesini çoğu durumda doğru bulmam. Sırf bu yüzden 8 ve 9.nesil Intel almayı da doğru bulmam. 6/6 işlemciler geleceğin 4/4 işlemcileri değil mi? Hyper threading demek %40-50'ye varabilen performans artışı demek. %3-%5 daha iyi tek çekirdek için bu kadar büyük performans kaybı uzun vadede üzer ve gözümde mantığı yok.

Bir şeyi boş boş kuru kuru savunmaya sallamaya benzemezmiş bu işler demek ki, evet o işlemci en ağır BF5 gibi bir oyunda bile 1060'la darboğaz yapmıyorsa kanıtıyla atarım, gerçeklikle bağdaşmayan, bilgi sahibi olmadığım konularda ise zaten yazmam. Söylemiş olduğun tarzdaki savunma cümlelerinin de bahsedilen konuyla ilgili olarak geçerli bir doğruluğu bulunmuyor, darboğaz var mı yok mu, o söylemiş olduğun fanteziler için de bir zahmet artık i3'lere bile HT desteği gelmişken almışken çok çekirdekli bir CPU'ya geçmekte fayda var. Konudan sapmanın anlamı olduğunu düşünmüyorum, yorumuna da saygı duyuyorum ayrıca.

@Abu! , deneyimlerimi net bir şekilde aktarabilmişsem ne mutlu bana. Genel olarak çoğu eski 4/4'lerin tıpkı şu anki kullanmış olduğum i5-7500 gibi fazla gelecek vaad etmediğini ben dahil birçok insan biliyor, sadece derdim birkaç kanıtla bazı 4/4'lerin hala yeterli bir durumda olduğunu göstermekti. Herhangi bir şekilde alındığınız bir nokta olduysa da kusura bakmayın, anlayışınız ve düşünceniz için ayrıca teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet 6. ve 7. nesil Intel işlemciler kötüler ama bu video da ki kadar da olamaz diye düşünüyorum. Intel'in xtu yazılımı ile bir Benchmark testine sokup sonucu buraya yazabilir misin?

Bir şeyi boş boş kuru kuru savunmaya sallamaya benzemezmiş bu işler demek ki, evet o işlemci en ağır BF5 gibi bir oyunda bile 1060'la darboğaz yapmıyorsa kanıtıyla atarım, gerçeklikle bağdaşmayan, bilgi sahibi olmadığım konularda ise zaten yazmam, emin ol. Söylemiş olduğun tarzdaki savunma cümlelerinin de bahsedilen konuyla ilgili olarak geçerli bir doğruluğu bulunmuyor, darboğaz var mı yok mu, o söylemiş olduğun fanteziler için de bir zahmet artık i3'lere bile HT desteği gelmişken almışken çok çekirdekli bir CPU'ya geçmekte fayda var. Konudan sapmanın anlamı olduğunu düşünmüyorum, yorumuna da saygı duyuyorum ayrıca.

@Abu! , deneyimlerimi net bir şekilde aktarabilmişsem ne mutlu bana. Genel olarak çoğu eski 4/4'lerin tıpkı şu anki kullanmış olduğum i5-7500 gibi fazla gelecek vaad etmediğini ben dahil birçok insan biliyor, sadece derdim birkaç kanıtla bazı 4/4'lerin hala yeterli bir durumda olduğunu göstermekti. Herhangi bir şekilde alındığınız bir nokta olduysa da kusura bakmayın, anlayışınız ve düşünceniz için ayrıca teşekkür ederim.

Alınma falan yok estağfurullah fakat herkes burada kendi fikrini belirtiyor. Bir insana istekleri yüzünden "Fantezilerin için bir zahmet şöyle şöyle yap" demek biraz ağır kaçmış. Benim zaten 4/4'lük işlemcilere ölü dediğim falan yok her ekran kartına darboğaz yapıyor dediğim de yok. Kendi deneyimim üzerinden GTX 1060 ve üzeri kartlara darboğaz yapıyor diyorum deneyimi olmayan insanlar gelip yapmaz diyor, benim takıldığım nokta burası.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Evet 6. ve 7. nesil Intel işlemciler kötüler ama bu video da ki kadar da olamaz diye düşünüyorum. Intel'in xtu yazılımı ile bir Benchmark testine sokup sonucu buraya yazabilir misin?
Hocam sistem beni çıldırtınca Ryzen 5 2600'a geçiş yaptım. İyiki de yapmışım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Benim olduğu için söylemiyorum ama yetinmesini bilene bazı 4/4 modeller halen yeterli seviyede. Şahsen kullanmış olduğum bu 7500 zamanında aldığım iyi iş çıkaran işlemcilerden biriydi, ama şu an tabii HT/SMT destekli sürüyle işlemci çıktığı için iyi falan değiller doğrudur, katılıyorum. Şahsen ben de o videodaki doku/kaplama kayıplarının darboğaz sebebiyle oluştuğunu düşünmüyorum, gerçekten garip bir durum söz konusu.

Son düzenleme:
@Abu! şu an i5 7500 ve GTX 1060 ikilisiyle neredeyse darboğaz yaşadağım bir oyun yok, olanları da söyleyim. Battlefield 1'in birkaç online haritasında %5-10 arasında önemsenmeyecek GPU kullanım kaybı olmak üzere AC:Origins'in Alexandria bölgesinde yine benzer şekilde ufak oranlarda ihmal edilebilir derecede FPS kaybım var bu doğru ama gel gelelim aldığım FPS'e, bu kartı i7-7700 veya R5 2600'le olan benchmark videolarından bir gram aşağı yanı kalır yanım yok. BF1 1080p ultra ayarlarda ortalama 80-90 FPS arası geziyorum ve bu denli ağır bir oyunda bu sonuçları alabildiğim için de çok memnunum şu anki durumdan. DDR5'e kadar yükseltme yapmayı da pek düşünmüyorum. Benzer şekilde yine BF V'te de darboğazın d'sini yaşamadığımı da belirtmek isterim. Aşağıya kendi videomu bırakayım da 12 Threadlik 1600AF gibi işlemcileri ağlatan oyunda darboğaz yapmadığını sen dahil diğer laftan sözden anlamayan; gerçek kullanıcı deneyimini göz ardı eden, 4/4'lere ölü muamelesi yapmayı hedef edinmiş arkadaşlar da görsün. Ayrıca o attığın video neyin nesi? Tamam, 6402p 7500'e göre kötü bir CPU olabilir ama darboğaz sebebiyle vs kaplamaların yerine oturmadığı, takılmaların sıklığını direk işlemciye çamur atmakta bulmuşsun, bir de demişsin 1050 Ti vs daha iyi olur o işlemciyle, o kartı sanki alsa kaplamalar yerine mi oturacak sence? O gönderdiğin videolardaki performans kaybının bir kısmı işlemcinin darboğaz yapması olsa bile kaplama ve takılma problemlerinin ana sebebinin stabil olmayan bozuk serverlar, harddisk veya bilinçsiz bir sistem kullanım anlayışından kaynaklandığını düşünüyorum. Darboğaz olan sistemde dediğin tarzda bol bol saçma stutter ve doku kaybı yaşanmaz, aç biraz YouTube'u darboğaz videoları izle, zamanında ben de [email protected] Ghz + GTX 750 Ti ile GTA V'te darboğazın kralını yaşadım, neyin ne olduğunu iyi biliyorum bu noktada. Ama yukarıda insanlara yanlış bilginle yönlendirme yaptığın bilginle herhangi bir şekilde görüntüde bozulma veya takılma hissiyatı yaşamadım. Rahatsız edici frame kayıpları ve beklenmeyen drop/kasmalardan başka bir şey olmuyor darboğazda emin ol. Bu konuşma diliyle bir konu açman kusura bakma ama gereksiz ve bilgisizce yorum yapmak ve benzer zihniyetin desteğini alma çabasından farkı yok. Bu arada buraya konu başlığında i5-7500'ü gördüğüm için geldim, bildiğim ve deneyimlediğim performans verilerini paylaşmak için buradayım. Emin ol kimse söylediğin işlemcileri savunmuyor, hele ki artık Intel tarafında bile i3 sınıfı işlemcilere Hyper-Threading desteği gelmişken bu 4/4'lerin ölümüne veya dolaylı bir şekilde savunmasını yapan da fanboyun önde gidenidir, tıpkı bir benzeri şu an forumda olduğu gibi sayıları bir hayli fazla olan AMD fanboileriyle de bu durum rahatlıkla ilişkilendirilebilir. Bu noktada derdimi ve anlatmak istediğim noktaları detaylı ve spesifik bir şekilde aktardığıma inanıyorum, bundan sonrası artık okuyan kişinin okuma, yoruma, algılama ve IQ kapasitesine kalmış bir olay.

(İsteyene bol bol istediği oyunun benchmarkını atarım, boş boş sallamaya benzemiyor bu işler).
4/4'ler ölüdür sırf kendi işlemciniz diye savunmayın komik duruma düşüyorsunuz.
Intel'in aptallığını bize savunmayın.
R5 2600 tokatlar her türlü.

Alınma falan yok estağfurullah fakat herkes burada kendi fikrini belirtiyor. Bir insana istekleri yüzünden "Fantezilerin için bir zahmet şöyle şöyle yap" demek biraz ağır kaçmış. Benim zaten 4/4'lük işlemcilere ölü dediğim falan yok her ekran kartına darboğaz yapıyor dediğim de yok. Kendi deneyimim üzerinden GTX 1060 ve üzeri kartlara darboğaz yapıyor diyorum deneyimi olmayan insanlar gelip yapmaz diyor, benim takıldığım nokta burası

Hocam sistem beni çıldırtınca Ryzen 5 2600'a geçiş yaptım. İyiki de yapmışım.

Sayın moderatöre zaten o kısımda, belirtmiş olduğu kullanım amacına göre artık şu saatten itibaren güçlü ve çok çekirdekli bir CPU alınması gerektiğini belirttim, olayı kötü bir yana çektiğimi düşünmüyorum. Kimisi oyun oynarken sadece oyun oynar kimisi de Sensei'nin de bahsettiği gibi ekstra işlemleri de arka planda açık bırakarak çalıştırmak ister, kullanıcının fantezisine kalmış, yanlış anlaşılacak bir durum yok bence 🙂.
4/4'ler ölüdür sırf kendi işlemciniz diye savunmayın komik duruma düşüyorsunuz.
İntel'in aptallığını bize savunmayın.
R5 2600 tokatlar her türlü.

Komik duruma düşen şu an sizsiniz, son cümlemde belirtmiş olduğum yargı, zaten nasıl biri olduğunuzu az çok belli ediyor.

Sayın moderatöre zaten o kısımda, belirtmiş olduğu kullanım amacına göre artık şu saatten itibaren güçlü ve çok çekirdekli bir CPU alınması gerektiğini belirttim, olayı kötü bir yana çektiğimi düşünmüyorum. Kimisi oyun oynarken sadece oyun oynar kimisi de Sensei'nin de bahsettiği gibi ekstra işlemleri de arka planda açık bırakarak çalıştırmak ister, kullanıcının fantezisine kalmış, yanlış anlaşılacak bir durum yok bence 🙂.

Komik duruma düşen şu an sizsiniz, son cümlemde belirtmiş olduğum yargı, zaten nasıl biri olduğunuzu az çok belli ediyor.
Gerçekler acıtır 4/4 işlemcileri hala savunan bir adamla münakaşaya girmem yazdığını şeyleri de kale almam.
İ5 7500'e tak sen 2070'i tamam mı 4/4 yeter sana.
:D

Zamanında Ryzen 5 yerine I5 6000 seri almayın ömrü kısa olur diye elimden geldiğince uyarımı yaptım dinleyenler kazançlı çıktı dinlemeyip kafasının dikine gidenler şu zamanlarda işlemcisini yükseltme çabasına girdi. Yıllardır haklı olarak Intel hegemonyasına kendini kaptırmış üyelerin ön yargılarını kırmak kolay olmadı. Neyse ki Ryzen 2000 serisinde Intel 7000 serisine ve sonrasına rağbet kalmadı da Intel mecburen çekirdek sayısını arttırmaya başladı. O zamanlar sorgusuz sualsiz pahalı iyidir diye Intel'e rağbet azalmasaydı bugün I5 10400 hala 4 çekirdek işlemciydi.

@Jonathan North fanteziler ha? Öncelikle klavyene hakim ol komando dostum. Öfkede durgun bir deniz gibi ol.

Arka planda Technopat Sosyal açık duruyor. Bazı sorumluluklarımız olduğundan dolayı. Yine Skype'da açık olmalı bu sorumluluktan dolayı. Bazılarımızın arkadaşları var, asosyal değiller. Birlikte oyun oynayabileceği arkadaşları. Dahil olduğum 5 farklı sunucu var ve çoğu zaman sesli olarak iletişim halinde bulunuyorum. Hiçbirisi fantezi değil emin ol. Ha, YouTube ve Wallpaper Engine olabilir.

Bakarsan günümüzde çoğu oyuncu arka planda Discord tarzı programlar sıklıkla kullanıyor. Ayrıca BF5'i düşük ayarlarda tecrübe etmeni öneririm diyeceğim de, o işlemciyle zor. Kendi tecrübemi aktarayım: Çok net akıcılık farkı oluşuyor. Oyun ayarlarında bile "minimum Latency" yani minimum gecikmeye ayarlarsan her şeyi low'a alıyor hatırlatırım.

Sen güç bela bir şekilde ucu ucuna yetmesini sağlıyor olabilirsin ancak kullanıcı deneyimi düşer. Konuya bakarsan da çoğu kişi böyle düşünüyor. Oyun zevkim azaldıktan sonra %100 ekran kartı kullanılmış ne yazar? iş yine kullanıcıda bitiyor her zaman.

Gidip sana yeni işlemci al demiyorum. Diğer 4/4 işlemci kullananlara da demiyorum ve bu işin Intel'i, AMD'si yok. Beni Ryzen 1200 önerirken gördün mü? 1300X? Günümüzde ekran kartları aşırı güçlü hale geldi. Kabul etsen de etmesen de bu durum böyle. PC için oyun optimizasyonları ise ortada. Çok iyi(!) Değil mi? 4/4 işlemci günümüzde yetersiz.

Ha bu yazdıklarımı ikimiz de kanıtlayamayız, sabaha kadar tartışırız. Seni haklı bulan kadar beni haklı bulan da çıkar. Elimize ne geçer? Koca bir hiç dışında birbirimizi kırmamız. Peki hangi konuda hemfikir olabiliriz? 6/12 işlemciler günümüzde ve yakın gelecekte en mantıklı işlemciler.

Konuyu takipten çıkıyorum. Devam edersek ilişkimiz açısından hoş sonuçlanmayacak gibi duruyor. Bayramdan sonra tekrar birlikte R6 oynamak dileğiyle.

Geri
Yukarı