Cyberpunk 2077 inceleme

Witcher 3 de Cyberpunk da Detroit de tam olarak RPG değil. RPG sadece farklı son değil, farklı seçim değil, karakterin kişiliğini yaratmaktır.
Tam olarak RPG olmadığını biliyorum. Ama Detroitle karşılaştırılmasına şaşırdım sadece. Eğer karşılaştırılan oyun Detroitse Witcher 3'ün RPG kısımları kat kat daha iyi bence.

Detroit de tam olarak RPG değil.

Fallout New Vegas ve türevi oyunlara göre 0 RPG bu. Ayrıca RPG sadece seçim de değil, karakterin kişiliğine tam anlamıyla yön veremiyoruz.

Tam anlamıyla yön verebiliyoruz demedim ki, seçimler yapmak ya da karşındaki kişiye kızmak güzel bir duygu.

Mesela bazı yan görevlerde vardı bu, ya konuşarak görevi yapabiliyorsunuz ya da adamları direkt öldürerek.

Detroit'teki "gibiydi" onun kadar iyi demedim çünkü o oyun sadece bu konuya yönelik bir oyun.

Ama ufaktan da olsa güzel bir histi seçim yapabilmek, en azından GTA V gibi banel değildi.

Witcher 3 "bile" dememin sebebi tam olarak RPG olmaması. Ek olarak 36 son yok. :D Temel olarak 3 farklı son var fakat yan taraflardaki olayların da farklı sonunu sayarsak bu sayı artar ve 36 olabilir sanırım. Witcher 3'ün tam olarak RPG olmamasının sebebi ise karakterimizi kendimiz tasarlamamamız. Geralt ile oynuyoruz ama "RPG unsuru hiç yok mu?" diyeceksen de elbette RPG unsuru var.
Evet, 36 değil, 40 tane varmış. Temel veya yan olayların sonu olması bu gerçeği değiştirmez. Madem o kadar küçümsenecek bir şey diğer oyun firmaları da yapardı. Ben de oyuna tam olarak RPG demedim zaten. Ama RPG kısımının Detroit'ten daha iyi olduğu kesin bence.

Evet 36 değil 40 tane varmış. Temel veya yan olayların sonu olması bu gerçeği değiştirmez. Madem o kadar küçümsenecek bir şey diğer oyun firmaları da yapardı. Bende oyuna tam olarak RPG demedim zaten. Ama Detroitten daha iyi olduğu kesin bence.
Kusura bakmayın, Witcher 3 oyununu 370 saat oynamış birisi olarak RPG unsuru diyerek bahsettiğiniz şey seçim yapmaktan başka hiçbir şey değilse Detroit açık ara alır. Detroit'te seçimler daha önemli. Benim gözümde Witcher ile Detroit'in hiçbir şekilde tür farkı yok.

Kusura bakmayın, Witcher 3 oyununu 370 saat oynamış birisi olarak RPG unsuru diyerek bahsettiğiniz şey seçim yapmaktan başka hiçbir şey değilse Detroit açık ara alır. Detroit'te seçimler daha önemli. Benim gözümde Witcher ile Detroit'in hiçbir şekilde tür farkı yok.
Tamam sizin görüşünüz bir şey diyemem ama ben öyle düşünmüyorum.

Evet, 36 değil, 40 tane varmış. Temel veya yan olayların sonu olması bu gerçeği değiştirmez. Madem o kadar küçümsenecek bir şey diğer oyun firmaları da yapardı. Ben de oyuna tam olarak RPG demedim zaten. Ama RPG kısımının Detroit'ten daha iyi olduğu kesin bence.
Yapıyor zaten W3 çok üstü kapalı anlatıyor. Fallout NV'da her bir son min 6-7DK anlatıyor DLC'lerin bile onlarca sonu var. NV'ın yanında küçümsenecek birşey.
Ama karşılaştırmak doğru olmaz.
W3 bu yüzden tam RPG değil, en büyük sebebi Geralt sabit bir karakter bu yüzden RPG öğeleri olan bir aksiyon macera oyunu.

Yapıyor zaten W3 çok üstü kapalı anlatıyor. Fallout Nv'da her bir sonmin 6-7dk anlatıyor DLC'lerin bile onlarca sonu var. Nv'ın yanında küçümsenecek bir şey.
Ama karşılaştırmak doğru olmaz.
W3 bu yüzden tam RPG değil, en büyük sebebi Geralt sabit bir karakter bu yüzden RPG öğeleri olan bir aksiyon macera oyunu.

Biliyorum zaten tam RPG olmadığını. Üstede yazdım bunu. Sadece bana göre RPG kısmının Detroit'ten daha iyi olduğunu söyledim.

Geri
Yukarı