Cyberpunk 2077 inceleme

Emily Kaldwin

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Karnaca
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Tulpar T7 V21.8

*7,3" QHD 2560x1440 165Hz %100 sRGB IPS Mat LED
Intel® Tiger Lake Core™ i7-11800H 8C/16T; 24MB L3; 8GT/s; 2.3GHz - 4.6GHz; 45W; *10nm SuperFin
*Mobile Intel® HM570 Chipset
*nVIDIA® GeForce® RTX3070 Max-Performance 8GB GDDR6 256-Bit DX12
*64GB (2x32GB) DDR4 1.2V 3200MHz SODIMM
*2TB SAMSUNG PM9A1 M.2 SSD PCIe 4.0 x4 (7000 MB/s - 5200 MB/s)
Meslek
Grafik Tasarımcısı
Öncelikle Steam incelmemde yazdığım şeyleri belirteceğim ve oyunu GTA ile kıyaslamak gibi bir şey yapmayacağım bunu yapanların da yorumlarını es geçiyorum RPG türünün ana odaklarını anlayınca inceleme yapsınlar.
---
Bence vaat ettiğini veriyor, ben beğendim beklentimi de karşıladı. 90/100.

Grafikler: ---------------------
-Downgrade yememiş ve gayet iyi gözüküyor hele ki japon mahallesinde akşam yağmurlu havada motorundaysan mükemmel.

-Tüm ayarlar maximum RTX Ultra DLSS otomatik şeklinde oynadım GF Now üzerinden 70FPS alıyorum şehir içi 40 civarı geziyor.
(100 MB download / 10 MB upload ile bitrate kaybı yaşamadan oynadım)

-Konsol içinse şunu diyebilirim PS5'de dahil bence bu oyun konsola çıkmamalıydı. Performans berbat kaplamalar yüklenmiyor falan berbat PS5'de dahil oyunu medium ayarlarda doğru düzgün RTX olmadan oynuyorsunuz ve bence yetersiz. Tabi hikayesi için oynayan olur, illa çıkaralım diyorsan da Enis'in dediği gibi ucuz fiyattan çıkar adamlara "biz bunu beceremedik çok istiyorsan al 50TL konsolda".

Mekanikler: ---------------------

-Sürüş mekaniği alışması zor ama kurtarmışlar bir şekilde bir Watch Dogs rezaleti yok.

-Silah mekanikleri beklentimin altında kaldı CoD mekaniğine benzer ama yandan çakması bir şey yapmışlar CoD mekaniğinin aynısı olsa tadından yenmezdi.

-Kesici silahlar benim tüm rün/perk ne derseniz tüm puanlarımı harcadığım kısım refleksler kesici silahlar öldürme katana satori ve v bıçakları gibi şeyler var bunlarla oynamak aşırı zevkli nereye vurursam o uzvun kopması gerçekten o silahı oynadığınızı hissettiriyor ama v bıçaklarında sadece 2 öldürme şekli var ya düz vuracaksın aynı hamleler ile ya da saplayıp havaya kaldır bırak.

-Görev başlangıcı bu kısmı mekaniklere koymak istedim neden bilmiyorum neyse göreve giderken NPC yanına gideyim tuşa basayım sinamatik girsin gibi oynanışı akıcılığı kesen bir durum yok motorumdayım adamın yanına yaklaşıyorum adam beni görüyor tanıyabiliyor "Hey V buradayım gel" diyebiliyor yanına gidince ise bir şey yapmadan direk konuşuyor animasyonları başlıyor sinamatik olmadan ben adamın arkasına da geçsem beni fark edip yüzünü bana dönebiliyor belli bir animasyona bağlı değil bunlar önemli şeyler bence çok hoşuma gitti.

-Hacking hızlı hack yapma olayı oldukça pratik olmuş ve bence Watch Dogs'tan daha kolay önemli hack işlemlerinde ise çok kafa yormayan ama yeterli bir puzzle koymuşlar makinelere bağlanmak için gayet iyi bence.

-Beyin dansı kayıt oynatma veya her neyse bu olayda birinin gittiği bir yerin kaydını inceliyor ses izi bulam ısıya bağlı yeni girişler bulam şunu bunu tarayam gibi şeyler yapıyorsunuz açıkcası temelde güzel ama ben çok sevemedim sebebi ise bir sürü nesne ses koyarak zorlaştırmak yerine aradığımız nesneleri bilgileri kenar köşeye saklayarak zorlaştırmışlar bu da boş boş uzunca aramamıza yol açıyor hoşuma gitmedi seven vardır.

-RPG çok az da olsa gidişatı etkileyen bir iki seçeneğe rastladım ama gerçek bir RPG değil tabii ilk defa RPG mekaniği tadacak biri için denenebilir.

Hikaye: ---------------------

-Gayet güzel kopya olmayan çok tekrara düşmeyen bir hikaye hazırlamışlar bence iyi yan görevler de Ubisoft oyunları gibi sunu topla şundan bul getir şu kadar şunu yap gibi saçma sıkıcı şeyler değil her yan görevi zevkle oynadım birbirlerini tekrar etmiyorlardı ama şu dövüş gecesi görevlerini az kolay yapsalarmış tek yedim her vuruşlarında. :D

-Silverhand ile karakter ilişkisini güzel yansıtmışlar adam tavrını çok bozmuyor.

-Sokaktaki NPC'ler (F) bas konuş şeklinde ama 3-4 cümle bir şey yüklemişler aynı şeyi söyleyip duruyor hepsi.

-Para biriktirmek başta zor olacak gibi geliyor ama aslen kolay yan görevleri de bitirdim tabii ben ilerlerken ama görevler fazlasıyla para veriyor ha bir de gördüğüm her aracı almadım bir motor aldım 22K bir pençe 15K onun dışında ekipmana gitti ve hala bolca param var.

Açık dünya: ---------------------

-Harita diğer oyunlara oranla biraz küçük gelebilir ama oldukça dolu bir haritamız var ve yukarı doğru bir yapılaşma olduğunu da söylemek gerekir.

-Açık dünya aktiviteleri görevler dışında az hayat kadını var dilencileri müzik çalanları falan dinlesen... Evet aklıma bu kadar geldi çünkü az.

-Kalabalık ve tıklım tıklım bir dünya insan yoğunluğu oldukça fazla ve çeşitli ayrıca sokakta fakir çocuklara da rastlayabiliyoruz önemsiz bir ayrıntı ama sadece belli yaşta boyutta modeller üstünde çalışılmamış uğraşılmış olarak gördüm ben.
(Insan yoğunluğu maximum ayarında)

-Araç çeşitliliği bence az ama yeterlidir tabii.

-Içine girebilceğimiz bayağı bir mekan var hepsi de güzel ve birbirinden farklı tasarlanmış.

-Her yer loot dolu önemli lootlar bulmak çok zor değil görev sırasında denk geliyorsunuz.

Rün / perk / geliştirme sismemi: ---------------------

-Refleksler, teknik, soğukkanlılık vs. geliştirebileceğiniz kategoriler var bunların içlerinde 2-3 ayrı kategoride rün sayfaları var seviye atladıkça gelen puanlarla yetenek özellik verebiliyorsunuz.

-Her sayfa birbirinden farklı ve kendi alanında önemli özellikler barındırıyor ben Full reflex + kesici silahlara yöneldim oldukça çeşitli ve kararsız bırakacak geliştirmelere denk geldim uğraşılmış.

-Bir de dışarıdan topladığınız çer çöp ile silahları geliştirebiliyorsunuz ben Katana'ya çokça geliştirme yaptım hasarı falan artıyor bir de kanama falan ek özellikler olmasa da olur uğraşmamışlar buna.

-----------------------------------------------
Aklıma bu kadar geldi ekstra bir şey olursa düzenlerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Niyeyse bu devasalıkta bir oyunun açık dünyası canlı hissettirmedi. Çok fazla açık dünya oyun oynadım şimdi karşılaştırma yapmak isteyince aklıma bir tanesi bile gelmiyor. Ciddi ciddi hissedemedim o canlılığı.

Ana ve yan görevleri tatmin edici, özellikle de şu ara sokaklarda suçluları indirdiğimiz yanın da yanı görevler gayet tatmin edici.

Stealth olarak ilerlemek bir nebze zor. Çünkü bir kere açığa çıkınca Skyrim'deki gibi saklanayım da belli bir süre sonra beni unuturlar tarzında bir mekanik yok. Olsa fena olmazdı çünkü devasa alanlara girmek gerekiyor ve başta bir iki adam öldürüp tak diye kameraya yakalanınca bütün emek çöp oluyor.

Yapay zekası da pek iyi değil. Karşılaştırma yapmak istemem ama ağır konuşacağım, Far Cry 3'ün yapay zekası daha iyiydi diyebilirim kanımca.

Araç kullanımını ben de pek beğenmedim, alışamadığım için ya hızlı seyahat yapıyorum ya da koşarak gidiyorum.

Bence 90 bu oyunun şimdiki haline göre fazla bir puan. Oyunu gömmeye gelmedim, gördüklerimi dile getirmek istedim. O kadar ertelemelerine rağmen böyle bir çıkış cidden oyun sektörünün güvenilirliğini zedeliyor. Bence 85 en fazla. İlerleyen zamanlarda yamalarla falan düzeltirler umarım yoksa böyle bir oyuna yazık edecekler.

Geri
Yukarı