Cyberpunk 2077 neden bu kadar kötülendi?

Nakerosu

Hectopat
Makaleler
27
Yer
Japonya, Tokyo
Merhaba Technopat dostlar. Cyberpunk 2077 neden bu kadar kötülendi?

+Oyunun atmosferi bayağı güzel.
+Silah mekanikleri oyuna göre iyi yapılmış. (Birazcık daha geliştirirlerse tam oturacak.)
+Dövüş mekaniklerde güzel yapılmış. (Birazcık daha geliştirirlerse tam oturacak.)
+Araba mekanikleri ise GTA 4 ve Watch Dogs karışımı olmuş. Yine de güzel olmuş. (Birazcık daha geliştirirlerse tam oturacak.)
+Oyunun şarkıları bile şahane.
+Grafikleri bile güzel. ( Low'da bile güzel gözüküyor.)
+Hikâyesi ise sağlam olmuş.

-Beğenmediğim kısım ise yapay zeka. Umarım güncelleme ile geliştirirler.
-Optimizasyon ve bug sorunu var.
-Hikaye kısa olmuş biraz uzatsalarmış. (Ana görev)

+Şimdi diyeceksiniz ki oyun 8 yapılıyor ve sonuç bu mu?
Akıl var mantık var. Biraz düşünün. O zamanlar Witcher 3 yapılıyordu. Oyun 19 Mayıs 2015 yılında piyasaya çıktı. Güncelleme ve DLC ile birlikte 2016'da bitirdiler. Sonra Cyberpunk 2077 Official Trailer 11 Haziran 2018 yılında çıktı. Demektir ki oyun 2017-2018 yılında geliştirilmeye başlandı. 8 yıl önce trailer yayınlandı diye oyun 8 yıldır yapıldığı anlama gelmiyor.

+Şimdi diyeceksiniz oyun o kadar hype yapıldı ve sonuç bu mu?
Arkadaşlar CDPR oyunu güzelce reklam yaptılar. Tamam ama Hype'yi oyuncular büyüttü. CDPR herhangi bir suçu yoktu. Yani oyuncuların yüzünden Hype'yi abartılar. Ve böylece oyun balona sebep oldu.

+Şimdi diyeceksiniz ki oyun sorunlu çıkacaktı niye ertelenmediler?
Bazı zihniyetiz oyuncular CDPR'ye ölüm tehdit veya hakaret edip oyunu erken çıkmasını sebep oldu.
-Tanrı olarak gördüğünüz Rockstar Games RDR 2 PC'ye çıktığında bile optimizasyon ve bug sorunu vardı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

-Bir de Türkiye özel fiyatlandırma ve Türkçe desteği bile sundu CDPR.

-Oyuna bence büyük haksızlık yapıldı. Hangi oyun piyasaya sorunsuz çıktı? Ubisoft firmasını biraz araştırın görürsünüz bugların efendisi olduğunu.

-CDPR bütün platformlarına çıkartmak yerine PC'yi çıkarıp sonra bütün sorunları çözüp, konsol platformla yayınlamak mantıklı olurdu. Ama çıkartmaya mecburmuş.

Yorumu size bırakıyorum. Düşünceleriniz nedir?

*Yanlış anlaşılma olmasın oyuna kusursuz demiyorum. Tabii kusurları da var. Ama bu kadar gömülmeyi hak etmiyordu bence.

Oyunu 25-30 FPS ile bitirdim. Kısacası müthişti.

Sistemim:
R3 3200G.
Vega 8.
16 GB 3000MHz.

Beklentiler çok yüksekti. Beklentilerin altında ezildi. Ancak bunun sorumlusu yapımcı değil, hayran kitlesi ve The Witcher 3 oynayanların ''aşırı'' beklentisiydi. Sanırım herkes, çağımızın ötesinde bir oyun olacağını düşünüyordu. Kaliteli ancak ''efsanevi'' olarak nitelendirebileceğimiz bir oyun karşımıza çıkmadı. Buglar, optimizasyon sorunları ve ''zararsız'' NPC' ler (kısacası berbat yapay zeka) sonucunda oyun linçlendi.

Ayrıca belirtmeliyim bu da önemli bir husus, oyun çıktığı gecenin sabahında torrent sitelerine düştü. Para verenlerin bu konu hakkında çok olumlu tutum sergileyebileceğini düşünmüyorum.

Kısacası, kaliteli ancak ''eksik'' bir oyun karşımıza çıktı. Evde oturup ''çıkarın artık şu oyunu'' diyenlerin gözü aydın. Türkçe dile saygısı olan ender yapımcılardan birisini, bu hallerde görmek hiç hoşuma gitmedi. The Witcher 3 gibi ''efsanevi'' bir oyunu oynama şansı elde ettiğim için CD' nin bende kredisi hala 100 üzerinden 100.

Beklentiler çok yüksekti. Beklentilerin altında ezildi. Ancak bunun sorumlusu yapımcı değil, hayran kitlesi ve The Witcher 3 oynayanların ''aşırı'' beklentisiydi. Sanırım herkes, çağımızın ötesinde bir oyun olacağını düşünüyordu. Kaliteli ancak ''efsanevi'' olarak nitelendirebileceğimiz bir oyun karşımıza çıkmadı. Buglar, optimizasyon sorunları ve ''zararsız'' NPC' ler (kısacası berbat yapay zeka) sonucunda oyun linçlendi.

Ayrıca belirtmeliyim bu da önemli bir husus, oyun çıktığı gecenin sabahında torrent sitelerine düştü. Para verenlerin bu konu hakkında çok olumlu tutum sergileyebileceğini düşünmüyorum.

Kısacası, kaliteli ancak ''eksik'' bir oyun karşımıza çıktı. Evde oturup ''çıkarın artık şu oyunu'' diyenlerin gözü aydın. Türkçe dile saygısı olan ender yapımcılardan birisini, bu hallerde görmek hiç hoşuma gitmedi. The Witcher 3 gibi ''efsanevi'' bir oyunu oynama şansı elde ettiğim için CD' nin bende kredisi hala 100 üzerinden 100.

O kadar beklentiye oyuncular ilahi bir oyun bekledi. Çıkan buglı ve optimizasyon sorunlu olunca da böyle oldu.
İşte suçu oyuncularda başlıyor. Oyun erken çıktı sanırım.

@Nakerosu 7 yıldır yapım sürecinde olduğunu duyan herkes, sanki 7 yıldır oyunu bekliyorlarmış gibi triplere girdiler. Firma gerçekten baskı altında bırakıldı. Rockstar dışında ''sorunsuz'' olarak bu oyunu çıkarabilecek başka bir firma var mı? Sanmıyorum.

Ayrıca, konuyla ilgisi yok ama ülkemizde oyunlarına büyük talep olmasına rağmen, dilimizi 2020 yılı olmasına rağmen oyunlarına koymayı layık görmeyen bir firmanın sorunsuz oyunu yerine, CD gibi delikanlı bir yapımcının ''sorunlu'' sayılabilecek oyununu oynamayı tercih ederim.

Kendim oyunu bitirdim ve rahatlıkla şunları söyleyebilirim.
-Araç mekanikleri çok kötü. Kaza yapmamak için 40 la falan gitmen gerekiyor.
-Düşman, veya şehirdeki NPC’ler çok kötü. Trafikte adamların önüne sakız atınca duruyorlar.
-Polisler sen birini öldürdüğün anda yanına ışınlanıyor. Keşke polis eklemeselermiş.
-Polislerden kaçmanın hiçbir özel mekaniği yok. Belirli bir mesefeden sonra bırakıyorlar. Örnek: polisle aranda 49 metre varsa kaçamıyorsun ama 50 metre olunca bırakıyorlar.
-Shotgun ve altıpatlar hariç tüm silahlar su sıkıyor gibi gözüküyor. —
-Adama AK benzeri bir silahla bir şarjör boşaltıyorum adam hala bana bakarak ateş ediyor.
-Katanayla adam kesmek de zira öyle.
-Ana görevler çok kısa. 17-18 saat sonunda bitti ana görevler. Zorlasam 15 saatte rahat bitirirdim.

Hikaye ve karakter anlatımı güzel ona bir şey diyemem.
Bir daha alma şansım olsaydı 250 lira vermezdim ben.

Kendim oyunu bitirdim ve rahatlıkla şunları söyleyebilirim.
-Araç mekanikleri çok kötü. Kaza yapmamak için 40 la falan gitmen gerekiyor.
-Düşman, veya şehirdeki NPC’ler çok kötü. Trafikte adamların önüne sakız atınca duruyorlar.
-Polisler sen birini öldürdüğün anda yanına ışınlanıyor. Keşke polis eklemeselermiş.
-Polislerden kaçmanın hiçbir özel mekaniği yok. Belirli bir mesefeden sonra bırakıyorlar. Örnek: polisle aranda 49 metre varsa kaçamıyorsun ama 50 metre olunca bırakıyorlar.
-Shotgun ve altıpatlar hariç tüm silahlar su sıkıyor gibi gözüküyor. —
-Adama AK benzeri bir silahla bir şarjör boşaltıyorum adam hala bana bakarak ateş ediyor.
-Katanayla adam kesmek de zira öyle.
-Ana görevler çok kısa. 17-18 saat sonunda bitti ana görevler. Zorlasam 15 saatte rahat bitirirdim.

Hikaye ve karakter anlatımı güzel ona bir şey diyemem.
Bir daha alma şansım olsaydı 250 lira vermezdim ben.
Silah mekanikleri normal. Sadece silahların güçsüzdür ya da düşmanın canı çoktur.

Silah mekanikleri normal. Sadece silahların güçsüzdür ya da düşmanın canı çoktur.
Hayır dostum. Oyunu 50 saate yakın oynadım AK ile sıktığım hiçbir saniyede zevk alamadım. En güçlü silahları kullanıyorum zaten. O sıkma hissini shotgun ve altıpatlarda aldım bir tek. Oynayacak arkadaşlara da bu silahlarla oynamalarını öneririm.

Beklediğimden çok çok daha kötü bir RPG olmuş, hatta olmamış çünkü RPG yok. Teknik hataları bir kenara bırakıyorum, her ne kadar ana hikayeyi tamamlamamı engelleseler de... Kaç kere ertelendi bir de... Ertelenmemiş halini çok merak ediyorum, resmen hata ayıklama sürecinden geçmemiş.

Hikayeyi de beğendiğim söylenemez, ortalama bir hikayeydi. Sonlara doğru içine çekti oldukça. Tam içine çekildiğim anda da bitti maalesef.

Teknik hataları bir kenara bıraksak da oyun elde kalıyor 😅 Sadece çevre dizaynı ve bolca yan görev yerine sağlam bir RPG ve biraz daha uzun bir ana hikaye tercih ederdim.

Beklediğimden çok çok daha kötü bir RPG olmuş, hatta olmamış çünkü RPG yok. Teknik hataları bir kenara bırakıyorum, her ne kadar ana hikayeyi tamamlamamı engelleseler de... Kaç kere ertelendi bir de... Ertelenmemiş halini çok merak ediyorum, resmen hata ayıklama sürecinden geçmemiş.

Hikayeyi de beğendiğim söylenemez, ortalama bir hikayeydi. Sonlara doğru içine çekti oldukça. Tam içine çekildiğim anda da bitti maalesef.

Teknik hataları bir kenara bıraksak da oyun elde kalıyor 😅 Sadece çevre dizaynı ve bolca yan görev yerine sağlam bir RPG ve biraz daha uzun bir ana hikaye tercih ederdim.
2-3 yıldır yapılıyor sanırım oyun. Hikayesi sağlam. Direkt ana göreve odaklandıysan çabuk bitmesi kolay.
Introducing CD PROJEKT RED Wrocław - CD PROJEKT

Son kısımda haklısın sanki ana görev kısa kalmış.

Geri
Yukarı