Sürprizbozan Cyberpunk 2077'nin hikayesini anlayamıyorum

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

esercim

Hectopat
Oyunda en sağdaki şirketçi rolünü seçtim ve bam güm birileri aradı bir şeyler söylediler. Bir adamın odasına gittim bir şehirden ve kadından bahsetti. Toplantıda birilerine suikast yapıyordu.
Bir ayarla mı oynadım acaba? Oyunun hiçbir olayını bilmezken birden şehir isimleri kişi isimleri verip şunu şunu yap demesi normal mi?
Altyazıları geçmeden okuyorum ve detaylı okuyorum.

Oyunu bitireli baya oldu ama hatırladığım kadarıyla en başta sana verdiği o 3 şık senin oyundaki gidişat yolunu belirliyordu. Şirketçi olarak başladığında şirket içerisindeki bir kargaşayla başlıyor. Ben sokak çocuğu olarak başlamıştım bi araba soygunu yaparken en yakın dostumuzla tanışmış ve işlere atılmıştık.

Şimdi oyunun başlangıç kısmı çok bir farklılık yapmıyor. 2 farklı seçenekle başladım oyuna ve kısa süre sonra oyun aynı hikayeye bağlanıyor. Yani ilk birkaç görev dışında herkes şehre gelip ana hikaye üzerinden ilerliyor zaten.

Hayatında ilk defa mı oyun oynuyorsun bilmiyorum ama aşağı yukarı her oyunda böyle oluyor zaten.

Önceden hiç hikayeli oyun oynamadım. Yani bitirmedim ufak ufak oynayıp açık dünyada gezdim.

Oyunu bitireli bayağı oldu ama hatırladığım kadarıyla en başta sana verdiği o 3 şık senin oyundaki gidişat yolunu belirliyordu. Şirketçi olarak başladığında şirket içerisindeki bir kargaşayla başlıyor. Ben sokak çocuğu olarak başlamıştım bir araba soygunu yaparken en yakın dostumuzla tanışmış ve işlere atılmıştık.

Yani bu şekilde başlaması normal. İlerledikçe olayı anlıyoruz.

Şimdi oyunun başlangıç kısmı çok bir farklılık yapmıyor. 2 farklı seçenekle başladım oyuna ve kısa süre sonra oyun aynı hikayeye bağlanıyor. Yani ilk birkaç görev dışında herkes şehre gelip ana hikaye üzerinden ilerliyor zaten.

Oyun başında karakteri ve en azından yakın arkadaşlarını anlatan bir tanıtım olmasını isterdim.

O zaman sana tuhaf gelmesi normal herhalde. Yani yetişkin bir karakter yönetiyorsun sonuçta. Karakter yaratma ekranından sonra bir başlangıç seçiyorsun o noktan önce zaten bir yazı da oluyor neyin ne olduğunu anlaman için. Kafa karıştırıcı bir şey olduğunu ben düşünmüyorum. Başlangıçta ne seçersen seç zaten bir şeye etki ettiği falan yok. Yani ana karakterin doğumundan itibaren başlatıp sonra çocukluk ve ergenlik diye ağır bir şekilde gitmesini beklemek saçma olur böyle bir oyunda.

Önceden hiç hikayeli oyun oynamadım. Yani bitirmedim ufak ufak oynayıp açık dünyada gezdim.

Yani bu şekilde başlaması normal. İlerledikçe olayı anlıyoruz.

Oyun başında karakteri ve en azından yakın arkadaşlarını anlatan bir tanıtım olmasını isterdim.
Aynen öyle ilk baştaki görevler farklılık gösterir oda oyuna başlarken seçtiğin hayat şekline bağlı işte 1 2 saat oyna ana hikayeye bağlanırsın her şekilde

O konuda haklısın zaten oyunun tam bir profesyonel olayına uzak olan bir başka gerçekliği. Sana karakter seç diyor ama sadece laf olsun torba dolsun modunda. Oyuna etkisi çok az. O kadar sorunlu çıkış yaptı ki oyun o zaman bu durum çok konuşulmadı.

Aslında oyunun başında seçtiğin o roller hiçbir şey ifade etmiyor. O yüzden garip gelmesi normal. Sadece o rolü seçtiğini gerçekten farklı olduğunu inandırmak için kısa bir sekans hazırlanıyor ve başta seçtiğin tüm roller oyunu ana hikayeye hazırlıyor. O yüzden kısa bir şekilde o rolde olduğunu gerçekten seçiminin fark yarattırdığını düşündürmek için hızlı bir sekans hazırlayıp sunuyorlar. Yani oranın tek amacı sana seçtirdiği rolün fark yarattığına inandırması. Bu inandırma içinde koydukları o kısa sekans bitince hangi rolü seçersen seç aynı hikayeye bağlanıyor. Bu yüzden hızlı bir şekilde ana hikayeye bağlanılması için sunulan sekansın sana garip gelmesi normal olabilir şahsen bana gelmedi çünkü oyunun yapacağı şeyi kısa bir süre sonra anladım.

Geri
Yukarı