Cyberpunk 2077'nin korsana karşı önlem almaması

Bu video olayı kısaca özetliyor bence:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Açıkçası ben söyleyeyim ilk çıktığında korsan oynayacağım 150 TL altına düşerse direkt alacağım. 250 TL biraz büyük bir para ancak oyunun hakkını vermek lazım. İndirim olunca almamak ayıp olur. Hem Türkçe dil desteği, hem Türkiye'ye özel fiyatlandırma, hem bu kadar iyi bir oyun yapan bir firmayı desteklememiz gerekli bence.
Muhtemelen Cyberpunk'a Online modu da gelecek onun için de çoğu kullanıcı satın alacak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Açıkçası ben söyleyeyim ilk çıktığında korsan oynayacağım 150 TL altına düşerse direkt alacağım. 250 TL biraz büyük bir para ancak oyunun hakkını vermek lazım. Hem Türkçe dil desteği, hem Türkiye'ye özel fiyatlandırma, hem bu kadar iyi bir oyun yapan bir firmayı desteklememiz gerekli bence.
Muhtemelen Cyberpunk'a Online modu da gelecek onun için de çoğu kullanıcı satın alacak.

Bu ne perhiz? Bu ne lahana turşusu?

CDPR, DRM'i hiç sevmiyor ve haklı da. Performansı yarı yarıya düşürüyor ve sırf bu yazılım için milyon dolarlar veriliyor. Üstüne yetmeyip sadece süreci uzatıyor ve illa ki kırılıyor. Bunun yerine o parayı oyunu geliştirmek için harcıyorlar ve en mantıklısı bu. Bu arada CDPR, DRM'e direkt F*ck DRM diye karşı bile çıkıyor. FCK DRM Witcher 3'ü de korsan oynayan çok vardı, ancak CDPR'ye destek çıkmak için orijinal satın aldılar. Yani CBP 2077'yi korsan oynayıp seven birisi firmaya destek çıkmak için oyunu satın alabilir, bununla beraber CBP 2077'de online kozları var. Yani korsan oyuncular online oynayamayacağı için bir süre sonra sıkılıp ya orijinal alır ya da oyunu siler geçer :)

Açıkçası ben söyleyeyim ilk çıktığında korsan oynayacağım 150 TL altına düşerse direkt alacağım. 250 TL biraz büyük bir para ancak oyunun hakkını vermek lazım. İndirim olunca almamak ayıp olur. Hem Türkçe dil desteği, hem Türkiye'ye özel fiyatlandırma, hem bu kadar iyi bir oyun yapan bir firmayı desteklememiz gerekli bence.

Bence de gelir. Fakat sanki oyun çok yüceltiliyor gibi, yani oyun uzun zamandır ha geldim ha geleceğim gibi hareketlerde bulunuyor. Ama çıktığında nasıl tepki görecek bilemiyorum. Devrim niteliğinde bir oyun mu acaba?

Firmaların müşterilerle farklı iletişim tercihleri oluyor. Bazıları müşteriyi tamamen kendi kurallarına göre hareket etmesi için zorlar, bazıları da CD Projekt Red gibi müşterilerle karşılıklı bir sempati ilişkisi kurmaya çalışırlar. Witcher 3 ile bu ilişkiyi kurmayı başaran firma da yeni oyununu bu doğrultuda korumasız çıkarmayı tercih ediyor.

Bizim gibi ülkeler hariç bunun karşılığını alırlar bence. Bu oyunu 80-100 TL bile yapsalar bu ülkede 6 haneli satış sayılarını göremeyecek nasılsa. Witcher 3 gibi 50-60 bin civarında satarsa yine iyidir...

Açıkça söyleyeyim bu sempati ilişkisi tercihi bende işe yaradı. Witcher oyunlarını sevmediğim halde almıştım, muhtemelen yine çok ilgimi çekmeyecek olmasına rağmen Cyberpunk'ı da aldım.

Yeni konular

Geri
Yukarı