Cyberpunk 2077'nin korsana karşı önlem almaması

CDPR, DRM'i hiç sevmiyor ve haklı da. Performansı yarı yarıya düşürüyor ve sırf bu yazılım için milyon dolarlar veriliyor. Üstüne yetmeyip sadece süreci uzatıyor ve illa ki kırılıyor. Bunun yerine o parayı oyunu geliştirmek için harcıyorlar ve en mantıklısı bu. Bu arada CDPR, DRM'e direkt F*ck DRM diye karşı bile çıkıyor. FCK DRM Witcher 3'ü de korsan oynayan çok vardı, ancak CDPR'ye destek çıkmak için orijinal satın aldılar. Yani CBP 2077'yi korsan oynayıp seven birisi firmaya destek çıkmak için oyunu satın alabilir, bununla beraber CBP 2077'de online kozları var. Yani korsan oyuncular online oynayamayacağı için bir süre sonra sıkılıp ya orijinal alır ya da oyunu siler geçer :)
Mantıklı. :)

Firmaların müşterilerle farklı iletişim tercihleri oluyor. Bazıları müşteriyi tamamen kendi kurallarına göre hareket etmesi için zorlar, bazıları da CD Projekt Red gibi müşterilerle karşılıklı bir sempati ilişkisi kurmaya çalışırlar. Witcher 3 ile bu ilişkiyi kurmayı başaran firma da yeni oyununu bu doğrultuda korumasız çıkarmayı tercih ediyor.

Bizim gibi ülkeler hariç bunun karşılığını alırlar bence. Bu oyunu 80-100 TL bile yapsalar bu ülkede 6 haneli satış sayılarını göremeyecek nasılsa. Witcher 3 gibi 50-60 bin civarında satarsa yine iyidir...
80-100 TL az değil benim için 60 TL de fazla ...

Biliyorsun yaklaşık 20 yıl öncesinde Türkiye'de orijinal oyun kavramı yoktu. O yüzden bir oyuna verilen değer en fazla 10TL.
10 lira mı? 1 dolar yani? Hayırdır Çinli işçi mi çalıştırıyorsunuz?

AAA oyun fiyatları önceden 40 dolar ve 80 liraydı. Günümüzde ise 60 dolar ve 300-350 lira, hatta çok daha fazlası olabiliyor.

İyi yapımlar 100-150 lira olsa değer. Hem o kadar iyi olmamasına rağmen AAA olan, hem de bahsettiğim fiyatın 3 katı üstünde satıldığı için ben günümüzdeki oyunların büyük çoğunun satış fiyatını hak etmediğini düşünüyorum.
Adam o kadar kazanmayı bekliyor olabilir ama Türk vatandaşı olan ben, o kadar kazanmıyorum.

Firmaların müşterilerle farklı iletişim tercihleri oluyor. Bazıları müşteriyi tamamen kendi kurallarına göre hareket etmesi için zorlar, bazıları da CD Projekt Red gibi müşterilerle karşılıklı bir sempati ilişkisi kurmaya çalışırlar. Witcher 3 ile bu ilişkiyi kurmayı başaran firma da yeni oyununu bu doğrultuda korumasız çıkarmayı tercih ediyor.

Bizim gibi ülkeler hariç bunun karşılığını alırlar bence. Bu oyunu 80-100 TL bile yapsalar bu ülkede 6 haneli satış sayılarını göremeyecek nasılsa. Witcher 3 gibi 50-60 bin civarında satarsa yine iyidir...

Açıkça söyleyeyim bu sempatik tercih bende işe yaradı. Witcher oyunlarını sevmediğim halde almıştım, muhtemelen yine çok ilgimi çekmeyecek olmasına rağmen Cyberpunk'ı da aldım.
Bence 50-60 bin satışı geçecekler, eğer online kısmını tam becerirlerse milyonu bile görebilirler. GTA 5'de de öyle olmuştu, en önemlisi mikro ödeme sistemi ile kazanacakları para olur herhalde. Neyse cüzdanım hazır, yeter ki en iyisi olsun.

Sanki bu oyunu biraz abartıyorlar gibi. Ama güncellemeler ile GTA 5'in yerine geçer gibi.
Aslında abartılmaktan ziyade piyasada benzeri olmayan bir iş sundukları için beklentiler yüksek. Hem açık dünya yapacaksınız hem hikaye açısından çok derin tutacaksınız hem geliştirme elementlerini bolca kullanacaksınız hem de ilerleyen dönemler için Online bir ortam sunmak isteyeceksiniz. Tabi benzersizliğin asıl temeli siberpunk bir dünyadan söz edilmesi. Tüm bu saydıklarımı bir de bu çerçeve içinde sunacaklar.

GTA 5 ile aynı seviyede anılmasını saçma buluyorum. Bu oyun, kendi kulvarını açmak istiyor.

Bence 50-60 bin az kalır.

AAA oyun fiyatları önceden 40 dolar ve 80 liraydı. Günümüzde ise 60 dolar ve 300-350 lira, hatta çok daha fazlası olabiliyor.

İyi yapımlar 100-150 lira olsa değer. Hem o kadar iyi olmamasına rağmen AAA olan, hem de bahsettiğim fiyatın 3 katı üstünde satıldığı için ben günümüzdeki oyunların büyük çoğunun satış fiyatını hak etmediğini düşünüyorum.
Adam o kadar kazanmayı bekliyor olabilir ama Türk vatandaşı olan ben, o kadar kazanmıyorum.
60 dolar şu anda 477 TL hocam :)

Oyundan beklenti çok yüksek ve bence hakkını verecekler. DRM koruması olmaması oyunu satın alanlar için çok tatlı olmuş açıkcası.

Arkadaşın demeye çalıştığı şey şu: Eskiden Türkiye'de sadece korsan oyun satılırken bu korsan oyunlar 5 - 10 TL'ye satılıyordu. Tabii arkadaşın dediği şey konuyla alakasız.

Yeni konular

Geri
Yukarı