Değiştirilemez Linux nedir?

621657

Centipat
Daha fazla  
Değiştirilemez Linux nedir? Performansa nasıl etki eder ve norman Linux sistemlerinden daha güvenli midir? Örneğin Fedora silverblue.

Değiştirilmez linux dağıtımları, geleneksel linux dağıtımlarından farklı olarak root'a müdahale etmenize izin vermez (bazı istisnalar olabiliyor, onu nasıl yaptıklarından tam olarak emin değilim.) ve bu sayede root dosyalarının her sistemde aynı kalmasını sağlar. Yazılımlar flatpak, distrobox gibi root klasöründe düzenleme yapması gerekmeyen ve Home klasörü içinde çalışan paket yöneticileriyle kurulur. Geleneksel Linux dağıtımlarına kıyasla bozulmaları çok daha zordur. Performans noktasında Steam, Lutris gibi oyun istemcilerinin ve bunlarla edinilen oyunların haricindeki uygulamalarda bilinen bir performans farkı yok. Zaten genel sistem düzeyinde bir performans farkı olsaydı Valve, konsolu Steam Deck için bozulamaz bir işletim sistemi geliştirmezdi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Değiştirilemez Linux dağıtımlarında tüm kullanıcılar aynı root klasörüne sahiptir sadece Home klasörleri farklıdır.
Bu kısım yanlış değil mi? Normalde de tüm kullanıcılar aynı root'a ve farklı home'a sahipken asıl fark uygulamaların konteynerlar içinde yani dediğin gibi flatpak gibi çalışması ancak normal distrodan farklı olarak kolay kolay root'a müdahale edilemez olması değil mi?

Bu kısım yanlış değil mi? Normalde de tüm kullanıcılar aynı Root'a ve farklı Home'a sahipken asıl fark uygulamaların konteynerlar içinde yani dediğin gibi flatpak gibi çalışması ancak normal distrodan farklı olarak kolay kolay Root'a müdahale edilemez olması değil mi?

Geleneksel dağıtımlardaki paket yöneticileri uygulamaları Home klasörü dışına kuruyor ve yer yer root üzerinde düzenleme yapıyorlar. Eğer geleneksel dağıtımlarda bir güncelleme ile herkese aynı Root'u yüklerseniz çoğu sistemde bozulmalar meydana gelecektir. Geleneksel dağıtımlarda da evet başlangıçta herkes aynı Root'a sahip ama her sudo kullandığınızda Root'ta ufak ya da büyük değişimler meydana getiriyorsunuz. Bozulamaz dağıtımlardaysa root, eğer bir güncelleme gelmezse, ilk kurulduğu anda da 3 ay sonra da 5 ay sonra da aynıdır.

Bozulamaz dağıtımlarda normalde direkt Root'a müdahale edilemiyor olması lazım diye biliyorum ama dağıtımlarda istisna durumlar meydana gelebiliyor. Bunu nasıl yaptıklarını bilmiyorum bizzat denemediğim için. O noktada bir şey diyemem.

Geleneksel dağıtımlarda da evet başlangıçta herkes aynı Root'a sahip ama her sudo kullandığınızda Root'ta ufak ya da büyük değişimler meydana getiriyorsunuz. Bozulamaz dağıtımlardaysa root, eğer bir güncelleme gelmezse, ilk kurulduğu anda da 3 ay sonra da 5 ay sonra da aynıdır.
Demek istediğim kullanıcının kim olup olmadığı fark etmeden root'a yapılan müdahaleler hepsine geçerli değil mi?

Farklıymış gibi bahsedildiği için soruyorum.

Root'a yapılan müdahale evet hepsinde geçerli.
İlk cümle okuyan için karışıklık yapıyor gibi gelmişti. O yüzden yanlış dedim.

"Değiştirilemez Linux dağıtımlarında tüm kullanıcılar aynı root klasörüne sahiptir sadece Home klasörleri farklıdır."

Diğerlerinde de öyle demek için.

İlk cümle okuyan için karışıklık yapıyor gibi gelmişti. O yüzden yanlış dedim.

"Değiştirilemez Linux dağıtımlarında tüm kullanıcılar aynı root klasörüne sahiptir sadece Home klasörleri farklıdır."

Diğerlerinde de öyle demek için.

Dediğiniz gibi cümleden sanki diğer dağıtımlarda root farklı geliyormuş gibi bir anlam çıkıyor. Düzenleyeyim. Yantınız için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı