Deist, ateist veya teist olma sebebiniz nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ha şöyle Kuran'ın kendisiyle gelin bize ya. Saçma saçma akıl yürütmelerle değil. Oh be!

İslamiyet'i savunuyorsan bana Kuran'la gelmen münazara kurallarına aykırı. Zira bir şey kendi içinde delil olamaz. Kuran dışında bir delil göstermen gerekiyordu ama olsun. Böyle daha iyi.

"Evren/dünya bir düzen içindedir." argümanı çürümüş bir argüman. Evrende kaos hakimdir ve kaosla oluşmuştur. Biz burada bunları yazarken kim bilir hangi meteor başka bir cisme çarptı? Kim bilir. İçinde yaşadığımız dünya da pek düzenli değil ki besin zinciri diye bildiğimiz bir piramit var. Gücü olan gücü yettiğini öldürüyor/yiyor. Hangi merhametli tanrı buna izin verir?

Rahman 33'te atmosferin dışına çıkılamayacağı söyleniyor ancak çıktık. 1969'lara gitmemiz lazım bunun için. Çıkılıyor yani.

Siz ne derseniz deyin "gökyüzünü ve yeryüzünü döşek gibi döşedik" ibaresi dünyanın Tevrat'tan da alışageldiği gibi düz olduğunu söylüyor. (Naziat 30, Şems 6, Gâşiye 20, Hicr 15 ve dahası...)

Tarık 7'de spermin kaburgadan geldiğini öne sürüyor. Bunu bugün bir bilim camiasında dile getirirseniz sizi bilime dair ne varsa bütün platformlardan uzaklaştıracaklardır.

Bunlar sizin görüşlerinize binaen söylediklerim. Buradan sonrası için ben küçük bir ekleme yapacağım. Kuran'ın kusurlarını anlatmaya burası yetmez. Yine de 2-3 tane daha ekleyeyim:

Köleliği yasaklamıyor. (Bakara 177-221, Nisa 24,25, Maide 89, Tevbe 60, Ahzab 26,50 ve dahası...)
Kadın dövmeyi emrediyor. (Nisa 34)
Her canlıyı çift yarattık diyor ancak bakterilerden haberi yok. (Zariyat 49)
Güneşin çamura battığını iddia ediyor. (Kehf 86)
El-ayak kesme gibi sıra dışı ceza yöntemleri öneriyor. (Maide 33,38)
Şahitlikte kadın ve erkek bir tutulmuyor. (Bakara 228,282)

Ve daha fazlası... Dünya bu ve bu tarz hikayeleri aşalı çok oldu. Pozitivizm ve rasyonalizm ilkeleri doğrultusunda etrafımızdaki olay ve olgulara cevap arıyoruz. Masallarla değil.
Umarım zahmet edip yazdığım bu mesajı okursun her cümlene cevap vereceğim Allah'ın izni ile.
Ha şöyle Kuran'ın kendisiyle gelin bize ya. Saçma saçma akıl yürütmelerle değil. Oh be!

İslamiyet'i savunuyorsan bana Kuran'la gelmen münazara kurallarına aykırı. Zira bir şey kendi içinde delil olamaz. Kuran dışında bir delil göstermen gerekiyordu ama olsun. Böyle daha iyi.

"Evren/dünya bir düzen içindedir." argümanı çürümüş bir argüman. Evrende kaos hakimdir ve kaosla oluşmuştur. Biz burada bunları yazarken kim bilir hangi meteor başka bir cisme çarptı? Kim bilir. İçinde yaşadığımız dünya da pek düzenli değil ki besin zinciri diye bildiğimiz bir piramit var. Gücü olan gücü yettiğini öldürüyor/yiyor. Hangi merhametli tanrı buna izin verir?

Rahman 33'te atmosferin dışına çıkılamayacağı söyleniyor ancak çıktık. 1969'lara gitmemiz lazım bunun için. Çıkılıyor yani.

Siz ne derseniz deyin "gökyüzünü ve yeryüzünü döşek gibi döşedik" ibaresi dünyanın Tevrat'tan da alışageldiği gibi düz olduğunu söylüyor. (Naziat 30, Şems 6, Gâşiye 20, Hicr 15 ve dahası...)

Tarık 7'de spermin kaburgadan geldiğini öne sürüyor. Bunu bugün bir bilim camiasında dile getirirseniz sizi bilime dair ne varsa bütün platformlardan uzaklaştıracaklardır.

Bunlar sizin görüşlerinize binaen söylediklerim. Buradan sonrası için ben küçük bir ekleme yapacağım. Kuran'ın kusurlarını anlatmaya burası yetmez. Yine de 2-3 tane daha ekleyeyim:

Köleliği yasaklamıyor. (Bakara 177-221, Nisa 24,25, Maide 89, Tevbe 60, Ahzab 26,50 ve dahası...)
El-ayak kesme gibi sıra dışı ceza yöntemleri öneriyor. (Maide 33,38)
Şahitlikte kadın ve erkek bir tutulmuyor. (Bakara 228,282)

Ve daha fazlası... Dünya bu ve bu tarz hikayeleri aşalı çok oldu. Pozitivizm ve rasyonalizm ilkeleri doğrultusunda etrafımızdaki olay ve olgulara cevap arıyoruz. Masallarla değil.
Evren ve insan kusursuzdur. Kaos hakim midir? İnsan mükemmel midir? İnsan neden 10 km koşunca yorulur bu mükemmelik mi, hayır değil. İnsanın en güzel surette yaratılmış olmasında anlam şudur: İnsan olabilecek en mükemmel sınav ortamında yaratılmıştır. İslam köleliği tek bir durum haricinde tamamen yasaklamıştır. O tek durumda savaş halinde ele geçirilen cariye ve kölelerdir. Ve bir çok durumda örneğin bir insanın yanlışlıkla öldürülmesinde kefaret köle azad etmektir. Köleliği şöyle düşün, şu an hapiste olan binlerce insan eminim özgür olmak için bir zenginin evinde köle olmayı kabul edecektir. Çünkü islamda kölelik şöyledir: (İslamda köle almak, köle olmaktır) Yediğinden yedirmek zorundasın, içirdiğinden zorundasın, aklınızda karikatürize ettiğiniz gibi kırbaç vurup kuru ekmek verip zulmedemezsin çok büyük günahtır! Kadın dövmek var mı evet var. Siz ne düşünürseniz düşünün. Tek bir durumda dövebilirsiniz. Oda ancak karınızı iffetsizlik üzere yakalarsanız. Ancak kaba etine vurabilirsiniz. Biraz da düşünürsen zaten adalet bu değil mi? Seni eşin aldatacak, yuvanı ve seni mahvedecek ve sen öylece bakacak mısın? Vurmazsan tabi ki hakkını ahirette alırsın. Biyoloji okudum ve bakterilde çiftler halinde yaratılmıştır. Ha erkek dişi değiller ama erkek dişi gibi birbirlerinden gen melezliyorlar. Güneşin çamura batması gerçekten komik, zaten böyle birşey düşünülemez. Güneş bizden çok uzaktadır. Alemlerin Rabbi güneşin çamura batarken kulunun gözünden anlatıyor, kulunun gözünden çamura battığını gördüğünü anlatıyor. El ayak kesme, idam gibi cezalar var. Ama şuanda tecavüz edip insanları öldüren kişiler için hapisteki suçlulardan medet umuluyor, hapisteki suçlular onu öldürsün mahvetsin isteniyor. Ya da senin başına gelse ki inşallah gelmez en iyi ihtimalle suçluyu sen kendi ellerinle yine öldürmek istersin. Erkek islamda bir derece kadından üstündür doğrudur. Zaten sorumluluklarımız da eşit değil. Bütün evin geçimi erkeğin üstündedir. Bu yüzden erkek bir derece daha üstündür.
Ekleme: Ayrıca Kuran bize uzaya ancak güçlü bir devlet ile çıkabilirsiniz diyor. Tamamen çıkamazsınız demiyor.

Son düzenleme:
Sadece evrimden geliyorsak bu inanç, vicdan, bilinç nasıl bizde var?
Vicdan, bilinç beynin bölümleriyle alakalıdır ve sadece bizde yoktur. Doğada varlığını sürdüren birçok canlıda vardır.

Ona bakarsanız ahtapotlar bizden daha zeki. "Neden dünyaya hakim değiller?" sorusu sorulabilir. Bunun cevabıysa beraber hareket etmemeleri, güvensizlik duygusu içinde yaşamaları. Bir ahtapot yavrusu doğduğunda dişi ahtapot erkek ahtapotu yüksek oranda öldürüyor mesela. "Birlikten kuvvet doğar." sözünün anlamı burada. Birlik olamadıkları için dünyaya şu anlık egemen değiller. Homo sapiens öyle miydi ama? Yeni beceriler elde ederek önce bilişsel devrimi, sonrasında tarım devrimini en sonda ise bilimsel devrimi gerçekleştirdi. Ancak belli mi olur? Yeryüzünde var olan bir tür evrimsel süreç boyunca belki de sapiens'in üzerine çıkacak. Bunu bilemeyiz. Yüz binlerce, milyonlarca yıl söz konusu.
Zaten sorumluluklarımız da eşit değil. Bütün evin geçimi erkeğin üstündedir. Bu yüzden erkek bir derece daha üstündür.
İlginç :D Değişen ve gelişen dünyada pozitif ayrımcılık var ve kadınlar erkeklerin hemen hemen yaptığı her işi yapabilirler. Bahsettiğin bütün örnekler senin dininin sadece 6,7. yüzyıl bilgi birikimini ve coğrafya kültürünü yansıtıyor. Örnekleyecek olursam;

"Güneşin çamura batması kulun gözündenmiş" Kuran'ı yazan kim? Allah mı, Muhammed mi? Bu soruyu sorarım o zaman. Ama sen cevap vermeye kalkmadan ben cevabı vereceğim. Kimin yazdığı belli değildir ve kakafoniden bir metin vardı. Bazı yerlerde "ben", bazı yerlerde "biz", bazı yerlerdeyse "o" öznesi geçer. Yani aynı anda hem 1. ve 3. tekil hem de 1. çoğul ağız var.

Dediğim gibi değişen ve gelişen dünya "insan hakları" çerçevesinde bu ve bu tarz cezalandırmaları uygun görmüyor. Hammurabi kanunlarıyla bugün bir ülke yönetemezsin. Burada yine çağına uygunluk taşıyor. Günümüz için uygun değil. Bu sebeple "İslamiyet'e güncelleme gelmeli" diyenleri anlayışla karşılıyorum ancak o zaman da orijinal metinden sapılmış olacak. Gerçi bu gördüğümüz ne kadar orijinal? O da bir soru işareti.

Ataerkil bir düzende ortaya çıkan bir inanç/din olduğu için "erkeğin üstünlüğünü" çok iyi anlıyorum ve yadırgamıyorum. Ancak değişen ve gelişen dünyada buna yer yok. Bütün insanlar din, dil, ırk, cinsiyet gözetmeksizin eşittirler ve eşit haklara sahiptirler. (Bknz: İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi)

Son düzenleme:
Vicdan, bilinç beynin bölümleriyle alakalıdır ve sadece bizde yoktur. Doğada varlığını sürdüren birçok canlıda vardır.

Ona bakarsanız ahtapotlar bizden daha zeki. "Neden dünyaya hakim değiller?" sorusu sorulabilir. Bunun cevabıysa beraber hareket etmemeleri, güvensizlik duygusu içinde yaşamaları. Bir ahtapot yavrusu doğduğunda dişi ahtapot erkek ahtapotu yüksek oranda öldürüyor mesela. "Birlikten kuvvet doğar." sözünün anlamı burada. Birlik olamadıkları için dünyaya şu anlık egemen değiller. Homo sapiens öyle miydi ama? Yeni beceriler elde ederek önce bilişsel devrimi, sonrasında tarım devrimini en sonda ise bilimsel devrimi gerçekleştirdi. Ancak belli mi olur? Yeryüzünde var olan bir tür evrimsel süreç boyunca belki de sapiens'in üzerine çıkacak. Bunu bilemeyiz. Yüz binlerce, milyonlarca yıl söz konusu.

İlginç :D Değişen ve gelişen dünyada pozitif ayrımcılık var ve kadınlar erkeklerin hemen hemen yaptığı her işi yapabilirler. Bahsettiğin bütün örnekler senin dininin sadece 6,7. yüzyıl bilgi birikimini ve coğrafya kültürünü yansıtıyor. Örnekleyecek olursam;

"Güneşin çamura batması kulun gözündenmiş" Kuran'ı yazan kim? Allah mı, Muhammed mi? Bu soruyu sorarım o zaman. Ama sen cevap vermeye kalkmadan ben cevabı vereceğim. Kimin yazdığı belli değildir ve kakafoniden bir metin vardı. Bazı yerlerde "ben", bazı yerlerde "biz", bazı yerlerdeyse "o" öznesi geçer. Yani aynı anda hem 1. ve 3. tekil hem de 1. çoğul ağız var.

Dediğim gibi değişen ve gelişen dünya "insan hakları" çerçevesinde bu ve bu tarz cezalandırmaları uygun görmüyor. Hammurabi kanunlarıyla bugün bir ülke yönetemezsin. Burada yine çağına uygunluk taşıyor. Günümüz için uygun değil. Bu sebeple "İslamiyet'e güncelleme gelmeli" diyenleri anlayışla karşılıyorum ancak o zaman da orijinal metinden sapılmış olacak. Gerçi bu gördüğümüz ne kadar orijinal? O da bir soru işareti.

Ataerkil bir düzende ortaya çıkan bir inanç/din olduğu için "erkeğin üstünlüğünü" çok iyi anlıyorum ve yadırgamıyorum. Ancak değişen ve gelişen dünyada buna yer yok. Bütün insanlar din, dil, ırk, cinsiyet gözetmeksizin eşittirler ve eşit haklara sahiptirler. (Bknz: İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi)
Neden bilim insanlarının çoğu erkek? Neden Dünya da birşeyler başaranları büyük kısmı erkek? Çünkü erkek, kadından bir derece daha üstündür. Böyle yaratıldık, ister kabul edelim, ister etmeyelim. Kuran Allah (c.c) sözüdür ve Biz, Ben, O gibi özneler Arapça için saygı anlamında kullanılır. Arapça Türkçe ye tam çevrilemiyor, Türkçe'den çok ayrı bir dil, silginin bile cinsiyeti var Arapça'da. Örneğin sen Cumhurbaşkanına saygılı konuşurken, "Nasılsınız?" diye sorarsan sen bilimsel hata mı yaptın, hayır. Saygılı konuştun. Biz, Ben, O'da bunun gibidir, saygı öznesidir. Kuran değişmemiştir yıllar öncesinde yazılmış kuranlar karbon testinde yıllar öncesine ait olduğu doğrulanmış ve günümüzdekilerle birebir aynıdır. Sonuçta bir İlah'tan bahsediyoruz. Herhalde kulunun gözünden görmesi ve onu anlatması Allah için zor olmasa gerek.

Son derece yerel ve bölgesel olmaları. Neden üç tek tanrılı dinin kitabında da, pek çok kişinin belirttiği gibi orta doğu coğrafyası dışında bulunan hayvan ve bitkiler dışında verilen bir örnek yok? Dinozorlar sorusu havada, kutuplarda oruç durumunun yanıtı yok.

Cennette bile vadedilen gıdalar, hurma, şarap, süt, bal. Nuh tufanı üç dinde de var ama kökeni gılgamış destanı. Tavuğun evcilleştirildiği bölgelerde domuz haram kılınıyor, çünkü domuz, bol su isteyen, bu nedenle suyun kıt olduğu orta doğu'da maliyeti yüksek bir hayvan. Sıcak havada çabuk bozulması nedeniyle de, ortadoğu için tercih nedeni değil. Tavuk da çabuk bozulur ama tavuk küçük bir hayvan olduğu için hemen tüketiliyor ve saklama sorunu yok.

İslam ve Yahudilik de yasak olan domuz, orta doğu'ya göre daha yağışlı ve soğuk olan Avrupa ve Rus steplerine de yayılma olanağı bulan Hristiyanlık dininde haram değil örneğin. Ayrıca bu üç tek tanrılı dinin zerre izi sonradan keşfedilen Amerika, Avustralya gibi kıtalarda yok. Tek tanrılı dinler buralara coğrafi keşiflerden sonra ulaşmış. Bu nedenle üç tek tanrılı din de sadece orta doğu coğrafyasına ait bilgileri içeriyor aslında.

Son düzenleme:
Teist degilim cunku, "Suphesiz ki Allah...." seklindeki herhangi bir iddiada "Allah" yerine "Zeus" yazilabilir. Ayni miktarda kredibiliteye sahip. Herhangi bir insan farkli bir kitada dogsaydi farkli bir inanca sahip olacakti. Gercekler cografya ile degismezler.

Deist degilim cunku evrende insan ustu bir gucun olmak zorunda oldugu iddiasi mantiksiz.

Agnostik degilim cunku her seyin bir insanin inanc soz konusu oldugunda %100 tarafsiz kalabilecegini dusunmuyorum. Kesinlikle bir tarafa kayacaktir. Bana gore agnostizm, ateizme gitmeden once beklenen duraktir.

Ateizm konusunda da sunu dusunuyorum, bir Tanri'nin kesin olmadigi iddiasi en az kesin vardir iddiasi kadar gucludur ve bir o kadar yanlislanamaz. Zaten ateizm "Tanri yoktur" demez, tanri vardir iddiasini kabul etmez cogu zaman. Cidden, bu konulari tartistikca ve uzaktan baktikca Tanri vardir iddialarinin arkasinin ne kadar zayif oldugunu goruyor insan. Cogu kisi olmasini istiyor cunku hayat acimasiz, kotu ve karanlik. Insan ustu bir kudretin varligina ve adaletine ozlem duyuyor, aciklayamadigi olgulari aciklanabilir kilmak istiyor. Bunu ihtiyaci anliyorum ve bozmak istemiyorum inanclariyla mutlu kimseleri. Ama tartisip bana "Ben inaniyorum sen de inanacaksin" baskisi yaparlarsa yerin dibine sokarim.

"Evren/dünya bir düzen içindedir." Argümanı çürümüş bir argüman. Evrende kaos hakimdir ve kaosla oluşmuştur. Biz burada bunları yazarken kim bilir hangi meteor başka bir cisme çarptı? Kim bilir. İçinde yaşadığımız dünya da pek düzenli değil ki besin zinciri diye bildiğimiz bir piramit var. Gücü olan gücü yettiğini öldürüyor/yiyor. hangi merhametli tanrı buna izin verir?

Siz ne derseniz deyin "gökyüzünü ve yeryüzünü döşek gibi döşedik" ibaresi dünyanın Tevrat'tan da alışageldiği gibi düz olduğunu söylüyor. (Naziat 30, şems 6, gâşiye 20, hicr 15 ve dahası..)

Köleliği yasaklamıyor. (Bakara 177-221, nisa 24, 25, maide 89, tevbe 60, ahzab 26, 50 ve dahası..)
El-ayak kesme gibi sıra dışı ceza yöntemleri öneriyor. (Maide 33, 38)
Şahitlikte kadın ve erkek bir tutulmuyor. (Bakara 228, 282)

Belli ki yeterince araştırmamışsın. Biraz daha araştırmanı tavsiye ederim. Senin söylediğin şeyleri açıklayan bir sürü kanal var internette biraz bakmanı tavsiye ederim. İstersen ben burada sana açıklarım fakat sana araştırma yapma alışkanlığı kazandırmak istiyorum. Lüten artık kolaya kaçıp sadece meal okumayın birazcık tefsir okuyun kendinizin hata diye gördüğü şeyleri birazcık sorgulayın. Lüten rica ediyorum birazcık araştır.

İnanç olayı bu tamamen. Yani içinde hissetmekle alakalı bir durum. Bir insana neden müslümansın neden değilsin diye sorulamayacağı gibi diğer dinler de sorulamaz. Ama bağnazlık denilen bir faktör var maalesef. Bu, işte etken madde:) Yaratıcı veya tanrı namına somut bir kanıt yok zaten. Bu yüzden ucu açık bir konudur dinler ve inançlar her zaman. Özetle soyut da diyebiliriz. Ama inancını sorgulayamayız kimsenin. Sadece cehaletini ve bağnazlığını sorgularım o kadar;)

İnsanlığın çok geliştiğini, artık başka gezegenlere yelken açtığını ve teknolojisiyle istediğini istediği zaman yapabildiğini düşünelim.

Biz de bir insanız ismimiz de Osman. Artık teknoloji o kadar gelişmiş ki vücudumuzdaki akıllı çiplerle karşımızdaki nesnenin kalktığını düşünerek kaldırabiliyoruz.

Herkes birer gezegen satın almış. Biz de parayı basarak eski ikametgahımız olan Dünya'yı satın almışız.

Dünya'yı da karıncalara bırakmışız. Karıncalara yukarıdan kağıt parçaları gönderiyoruz.

"Ben ki sizin yüce tanrınızım, bana tapmayana meteor atarım."

Karıncalar inanmıyor tabi başta. Sonra inanmayanların kafasına biz ışık yılı uzaktan meteor atınca imana geliyorlar.

Biraz daha kağıt.

"Günde 5 kere ya Osman diyerek yaprak yiyeceksiniz, yoksa öldükten sonra sizi ateşe atarız"

Bunlar inanmıyor, biz teknolojimizle onlara en yakın gezegeni parçalıyoruz. Herkes inanmaya başlıyor tabi.

Arkadaşlar böyle de olabilir. Biz burda karıncayken Tanrı diye adlandırdığımız canlı bizden çok daha gelişmiş ve zeki bir canlı olabilir. Belki de bizden gelişmiş bir canlının oyun bahçesindeki etten bebeklerizdir ha ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı