Deist, ateist veya teist olma sebebiniz nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@Burhanglrsoy bir ayeti 10 kişi farklı anlam çıkarıyorsa o bu ayetin beş para etmediğini gösterir kusura bakma.

Birşey herkes tarafından anlaşılabiliyorsa o şey doğrudur. Doğru olmasa bile başarılıdır.

Ancak ilahınız anlaşılmak istemiyor gibi.

@Burhanglrsoy bir ayeti 10 kişi farklı anlam çıkarıyorsa o bu ayetin beş para etmediğini gösterir kusura bakma.

Birşey herkes tarafından anlaşılabiliyorsa o şey doğrudur. Doğru olmasa bile başarılıdır.

Ancak ilahınız anlaşılmak istemiyor gibi.
Sanatçının yazdığı cümlede 10 farklı anlam cümlenin zenginliğini gösterir ve bazı beş para etmez insanlar bu esere saygısızlık eder.

Sanat ile ayeti karsilastirmak bambaska bir seviyemiş gercekten. Senin ilahin insanlara iman etmesi icin cehennemlik olmamalari icin apacik olmayan bir kitap gönderiyor. Bunun neresi mantıklı acaba? Herkes tarafından anlasilmayan bir kitapa neden bir kisi iman etsin? Kuranin bazi ayetleri tamamen Arap edebiyatıdır.

Çünkü Arap'lar böyle insanlar. Okuyanın aklı ile dalga geçmeyi severler.

İnsanların kişiliklerinin temelini doğuştan gelen genleri oluşturur, bu bile anlayana dinlerin geçersiz olduğunu çok rahat bir şekilde açıklar.

Dinlerin sacma oldugunu dusunerek deist oldum. Ayrica Tanri'nin iyi degil, kotu oldugunu dusunuyorum. Bir insan ona inanmadi diye neden yuzyillarca ona iskence yapmak ister ki?

Sebebi insanin kendi icinde iyi dusunmek de lazim.

Dinini sen seçmiyorsun. Nerede doğduysan ona göre inancın şekilleniyor. Bir tanrı olabilir ama bu tanrının dünya üzerindeki hiç bir tanrı olmasına inanmıyorum. Eskiden insanlar güneşi tanrı olarak görüyorken kimseye saçma gelmiyordu. Zamanla teknoloji ve bilim geliştikçe insanların inandığı şey de değişti.
Basitçe anlatmak gerekirse bir yazar var ve bir tiyatro yazıyor. En başından kimin neyi ve nasıl oynayacağı, kimin kötü, kimin iyi olacağı belli ama rolleri bu olduğu için kötü olanlar cezalandırılıyor, iyi olanlar ödüllendiriliyor. Bir tanrı varsa özgür irade mantığı bana ters geliyor.

Sen olaya Hz. Muhammed (sav) haşa yalancı o peygamber değil nazarıyla bakıyorsun bu yüzden o peygamberin bu ayrıcalıklarını ona çok görüyorsun seni anlayabiliyorum ancak sana bu kadar *bilime dayalı ayet delilleri* yazmışken kabul etmemek senin seçimin, dinde zorlama yoktur. Senin evrenden bende geçtim senin daha çok araştırmaya ihtiyacın var Allah hidayet versin. Ve bu ayetlerde ne sorun var ki hali hazırda islam tuvaletten tut nasıl ilişkiye gireceğine kadar anlatır. Bu sınırları koyan da zaten Rabbimizdir.

Bütün sorularına cevap yazacağım dostum. İlk olarak sizin tanrınız değil bahsettiğimiz İlah hepimizin İlahıdır. Ayetin mealini eksik yazdınız, "Düşünüp anlayasınız diye apaçık kitabı Arapça olarak indirdik". Kuran çok derin manalara sahip kimi ayet apaçık iken kolayca herkes tarafından anlaşılırken kimi ayetin birden fazla derin anlamı vardır, ve bu derin anlamlarıda bize önce Hz. Muhammed (sav) sonra ise sahabeleri ve alimler öğretir. Kuranı anlamak için illa ki Arapça öğrenmek zorunda değilsiniz bu yüzden tefsir öneriyoruz, Arapça bilen alimler elinden geldiği kadar size ayetin ne zaman indiğini, ne için indiğini, başka ayetlerle ilgisi var mı onu yazar. Evet, öldükten sonra ki hayatımızda Arapça konuşacağız. Allah her dili bilir, dua etmek istiyorsan Türkçe de edebilirsin. Dünya bir oyun ve eğlence yeri ve gerçek şu ki dünya ya gelmeden önce rabbin sana sordu sana deliller göndereceğini ve kazanırsan yüksek cennetlere ve derecelere kavuşacağını söyledi ve sende rabbinin teklifini kabul edip buraya geldin. Bu anlattıklarım masal değil içinden "bunlara inanıp burada yazıyor" diye alay etme sakın. Sadece, araştır. Bilim alanında, ekonomi siyaset alanında kariyer yapmış kimseler dinsiz olduğu için onların hali doğru yol değil, bir insan her konuda uzman olamaz, bilimde sporda sanatta uzmanlaşmış ama din konusunda bir bilgisi olmayan kişileri örnek almamalısın. Konuya yazdığım ilk mesajda bilimsel delil olan ayetleri yazdım göz atabilirsin. Araştırırken neden inanmamalıyız diye araştırırsan bir adım öne
gidemezsin. Neden inanmalıyız diye araştır ve islama inanmamalıyız konu başlıklarının aslında yalan yanlış bilgilerle dolu olduğunu gör.
Benim mesajlarıma karşı bir cevap yok. Tesfir ise ayetlerin anlamını eğip bükme ve anlamını değiştirme çabasıdır. Bir kitabın herkes tarafından anlaşılmaması ise o kitabın evrenselliği ile çelişiyor maalesef. Ben kimseyi örnek almıyorum bu yazdığım isimler sizin erkekler olarak kadınlardan üstünüz demenize karşı bir cevaptır. Ayrıca Tanrı neden insancıklar yaratıp onları kendine tapması için bir din gönderip inanmayanları sonsuz azaplarda yakar? Hayatı boyunca iyilik yapmış fakat islama veya dinlere inanmayan biri asla cennete giremezken çok kötülük işlemiş bir müslüman cezalarını çektikten sonra cennete girebilecek. Böyle bir Tanrı etik olarak ne kadar adaletli veya ayetlerinde yazdığı gibi insanları ne kadar seviyor? Ben çok araştırdım ama sizin bana verdiğiniz cevaplar beni tatmin etmiyor.

Benim mesajlarıma karşı bir cevap yok. Tesfir ise ayetlerin anlamını eğip bükme ve anlamını değiştirme çabasıdır. Bir kitabın herkes tarafından anlaşılmaması ise o kitabın evrenselliği ile çelişiyor maalesef. Ben kimseyi örnek almıyorum bu yazdığım isimler sizin erkekler olarak kadınlardan üstünüz demenize karşı bir cevaptır. Ayrıca Tanrı neden insancıklar yaratıp onları kendine tapması için bir din gönderip inanmayanları sonsuz azaplarda yakar? Hayatı boyunca iyilik yapmış fakat islama veya dinlere inanmayan biri asla cennete giremezken çok kötülük işlemiş bir müslüman cezalarını çektikten sonra cennete girebilecek. Böyle bir Tanrı etik olarak ne kadar adaletli veya ayetlerinde yazdığı gibi insanları ne kadar seviyor? Ben çok araştırdım ama sizin bana verdiğiniz cevaplar beni tatmin etmiyor.
Neden evrenselliği ile çelişsin? Bir çok ayette hüküm kesindir Allah ne diyorsa açıkla anlatmıştır. Allah bir ayette haviye nedir bilir misin o kızgın bir ateştir diyor. Bu bilgiyle ne kadar şey öğrenebilirsin? Tefsir burada giriyor işte, peygamberin o zaman bu ayet ile ilgili açıklaması var mı bakılıyor, sonra sahabelere en son alimlere bakılıyor. Tefsir yapılıyor Haviyenin cehennemin bir katmanı olduğu tefsir kitabına yazılıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı