Demokratik yönetimleri doğru buluyor musunuz?

Örneğin üniversite okumuş bilgili kendisini geliştirmiş bir insanın oyu ile kendisini geliştirmemiş cahil ve eski kafalı insanların ülkeyi yönetecek olan adaylar hakkında hiçbir bilgisi olmadan oy verenin oyu eşit olmamalı.

Hocam yakın çevremde üniversite okumuş hatta akademik başarısı ile önemli kuruluşlarda makam mevki sahibi olmuş ancak siyasi düşünce yönünden o kadar cahil insanlar var ki söylemlerini dinleyince sokaktaki dayıların bile daha mantıklı düşündüğünü anlıyorum.

Sorgulamayan bir halkın olduğu yerde demokrasi doğru çalışmaz.

Öncelikle demokrasi demek Atatürk demek değildir, demokrasiye karşı olmak Atatürk'e düşman olmak demek değildir. Benim kendi görüşüm yönetme yetkisini halkın eline vermek bir intihardır halk yönetemez çünkü halk yönetim bilmez, eğitim seviyesi çok üstte olan yerlerde bile tam olarak işlemeyecek bir yönetim biçimidir

Antik Yunan'da demokrasi alay konusudur. Demokrasi çoğunluğun diktatörlüğüdür. Gerçekçi olalım bu forumda kaç kişi yakın ve uzak tarih ile bağ kurup en uygun adaya oy verebilecek kapasiteye sahip, kaç kişi ülkenin yakın tarihindeki yönetimlerini tam anlamıyla biliyor? Bizim neden oy kullanma hakkımız var? Sizin de görüşlerinizi merak ediyorum.
Demokrasi bilinçli toplumlar için güzel bir yönetim biçimiyken bizim gibi ülkede yaşamayan insanların, okuma yazma bilmeyen insanların dahi oy verdiği toplumlarda sadece güzel bir seraptır.
Bu serabın çözümü ise eğitimdir ve belli standartlardır.
Son 3 senedir Türkiye içinde ikamet etmeyenin, lise bitirmeyenin oy kullanamaması lazımdır bana göre.

Demokrasi bilinçli toplumlar için güzel bir yönetim biçimiyken bizim gibi ülkede yaşamayan insanların, okuma yazma bilmeyen insanların dahi oy verdiği toplumlarda sadece güzel bir seraptır.
Bu serabın çözümü ise eğitimdir ve belli standartlardır.
Son 3 senedir Türkiye içinde ikamet etmeyenin, lise bitirmeyenin oy kullanamaması lazımdır bana göre.

Hocam okul okumuş fakat aklı kötü çalışan insanlar daha tehlikeli geliyor bana eğitim ile bitmiyor maalesef.

234599_1668785563_TLNAS.jpg

Demokrasi zamanın en doğru yönetim biçimiyken (ülke/ulus fark etmeksizin), şu anda yalnızca teoride böyle olduğunu düşünmekteyim. Bunun dışında, toplum analiziyle toplumdan topluma "en doğru" yönetim biçiminin değiştiğini de belirtmeliyim. Örneğin eğitim seviyesi yüksek olmayan toplumlarda demokrasi yalnızca teoride doğruyken, İsviçre gibi eğitimli toplumlarda pratikte işe yaradığı kanaatindeyim.

Tam kimin lafı hatırlamıyorum ama şey diyordu bir gemi batıyor geminin çoğunluğu mu dinlersiniz ona göre karar alırsınız ya da kaptani ve bu işin ehli olanlari mi diye en güzel cevap bu sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı