Deprem korkumu nasıl yenerim?

Tuncay Kantarcı

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
FBI ajanı
Oturduğumuz apartman 7 katlı yüksek bir eski bir bina. Burada sürekli artçılar oluyor. Geçen seferki 6.4 şiddetindeki hatay depreminden oldukça sallandık. 1 dakikadan daha uzun sürdü binanın durması. Sabahları iş yerinde iken oldukça rahatım. Ama akşam eve geçerken binanın içine adım attığım an titriyorum. Tedirgin oluyorum. Bina sallanmasa bile ben sallanıyormuş gibi hissediyorum. Normalde hiç bu kadar korkmazdım bu artçı depremlerden. 2020 yılında da olmuştu bina sallanmıştı. Aşağı indik çıktık sonra depremi unuttum. Ama 6 şubat gecesini unutamıyorum. Adete uykudan uyanıp bir beşikte sallanıyormuş gibi kuvvetli sallandı bina. O günden beri eve girmeye korkuyorum. Özellikle haberleri filan da dinleyince daha da tırsıyorum. Hatta bu konuyu yazarken bile sallandım. Koşa koşa gittim ailemin yanına hiçbir şey olmamıştı. Ne yapabilirim? Korkumu nasıl yenebilirim? Resmen psikolojim bozuldu. Yemeden içmeden kesildim.

Son düzenleme:
Oturduğumuz apartman 7 katlı yüksek bir eski bir bina. Gaziantep'te yaşıyorum. Burada sürekli artçılar oluyor. Geçen seferki 6.4 şiddetindeki hatay depreminden oldukça sallandık. 1 dakikadan daha uzun sürdü binanın durması. Sabahları iş yerinde iken oldukça rahatım. Ama akşam eve geçerken binanın içine adım attığım an titriyorum. Tedirgin oluyorum. Bina sallanmasa bile ben sallanıyormuş gibi hissediyorum. Normalde hiç bu kadar korkmazdım bu artçı depremlerden. 2020 yılında da olmuştu bina sallanmıştı. Aşağı indik çıktık sonra depremi unuttum. Ama 6 Şubat gecesini unutamıyorum. Adete uykudan uyanıp bir beşikte sallanıyormuş gibi kuvvetli sallandı bina. O günden beri eve girmeye korkuyorum. Özellikle haberleri filan da dinleyince daha da tırsıyorum. Hatta bu konuyu yazarken bile sallandım. Koşa koşa gittim ailemin yanına hiçbir şey olmamıştı. Ne yapabilirim? Korkumu nasıl yenebilirim? Resmen psikolojim bozuldu. Yemeden içmeden kesildim.

Deprem için her şeyiniz hazır olsun ve binanıza sağlamlık testi yaptırın.

Deprem için her şeyiniz hazır olsun ve binanıza sağlamlık testi yaptırın.

Kapıda askı var montlar asılı çantalar hazır içinde eşyalarımız dolu. Binaya sağlamlık testi yapıldı az hasarlı denilmiş. Binada bir şey yok gönül rahatlığı ile oturulabilir demiş ama zemin katın olacağı yok. Duvarlar filan komple çatlamış merdivenler falan. Çatlaklar küçük değil.

Şarj aleti defter kitap kıyafet falan.

Hocam daha çok eşya lazım tam teçhizatlı olun. YouTube'da bunun hakkında video yapan kişiler var mesela Jahrein yapmış:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam daha çok eşya lazım tam teçhizatlı olun. YouTube'da bunun hakkında video yapan kişiler var mesela Jahrein yapmış:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oradan iş yerine gidiyoruz zaten orada her şey var.

Su, yemek yok mu çantanızda? En önemli olanla onlar zaten.

Hayır.

Geri
Yukarı