Depremden çok korkmak

Gerçekten çok kötü bir şey kimsenin başına gelmez umarım. Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkürler.
1- Telefonunu yanından ayırma.
2- Kendine ve ailene sağlam yerler belirle.
3- Yapabiliyorsan kendine deprem çantası yap.
4- Telefonun Android ise Whistle, IOS ise Emergency Whistle gibi uygulamaları yükle.

Geçmiş olsun kardeşim. Umarım bir daha bu korkuyu, acıyı yaşamazsınız. Allah yardımcınız olsun.

Öncelikle geçmiş olsun. Korkman çok normal. 99 depremini yaşayan biri olarak o anlar tarif edilemez. İyi tarafından bakarsan enerji boşalması oldu. Yani bundan sonra o taraflarda büyük bir deprem olma ihtimali daha düşük. Küçük çaplı depremler illa ki bir süre daha olacaktır. En önemlisi böyle durumlara hazırlıklı olmak. Bizim halk çabuk unutur. Nasıl olsa kırk yılda bir olur diye takmıyorlar. Kendi önlemimizi almamız lazım. Panik olmak hiçbir şeyin çözümü değil. Zor olsa da mantıklı ve sakin olmak gerek. Her şey olacağına varır. Ne az, ne de çok korkacaksın. Tekrar geçmiş olsun.

Arkadaşlar Instagram'dan gördüğümü aktarıyorum bu bölgelerde deprem olabilirmiş dikkat edin.

1604104376301.png

Aynı durumu yaşamıştım küçük bir deprem geçirmeme rağmen bir daha olacak korkusu oluyor insanda. Kardeşim yatağı az bir şey sallasa bile deprem mi oldu diyordum ilk zamanlar fakat sonradan insan alışıyor. Psikolojik olarak rahat olman çok önemli. Geçmiş olsun.

Malatya'da 7 şiddetinde deprem olduğunda 1 ay boyunca ev durduk yere sallanıyor gibi hissetmiştim. Yaşadığın şey gayet normal çok sıkıntı etmemeye bak ve tedbir amaçlı deprem çantası hazırla kendine.

Bulunduğun bina depreme dayanıklıysa korkman anlamsız. Evin içerisinde de üzerine devrilebilecek eşyaları sabitlediysen sıkıntı olmaz. Bir daha deprem olmaz umarım demek yanlış çünkü her zaman olacak. Litosfer mağma üzerinde yüzmekte.

Uzun zaman oldu ama ben halen deprem haberlerini bile takip etmek istemiyorum. Yani tavsiyem kendini başka işlere odaklaman. Tabi bu ilk zamanlar olmayacak ama olabildiğince depremle ilgili haberlere vs. bakma. Tabi önlem amaçlı ne gerekiyorsa bunları yap. Ancak her gün sürekli depremle yatıp depremle kalkma.

Soğuk kanlı olmaya çalış elinden geldiğince, soğuk kanlı olmalısın ki tehlike altında iyi düşünebil, ama bu durum yüzünden fazla bir süre, hayatına etki eder ise, psikolog önerebilirim sanırım.
Ölümü nefesiniz gibi yakın hissedince o soğuk kanlılık yalan oluyor maalesef, bir insanın soğuk kanlı olabileceği süre çok kısadır durumun ciddiyetini gittikçe farkedince fiziksel panik ve ruhsal panik artar.
Bu korkuyu güvene almanı tek yolu tedbir sağlam altyapı ve binalardır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yavuz Sultan Selim'in dediği gibi "korku ölüm getirir". Sakinleşmeye bakın geçmiş olsun, bir daha olursa "Nasıl soğuk kanlı olurum?" diye düşünün faydalı olur.
Ölümü nefesiniz gibi yakın hissedince o soğuk kanlılık yalan oluyor maalesef, bir insanın soğuk kanlı olabileceği süre çok kısadır durumun ciddiyetini gittikçe farkedince fiziksel panik ve ruhsal panik artar.
Bu korkuyu güvene almanı tek yolu tedbir sağlam altyapı ve binalardır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Videoyu izlerken nedense küçük abdest'im geldi.

Geri
Yukarı