Ders çalışma isteği gelmiyor

Yaklaşık 1-1.5 hafta sonra sınavlarım var ama hiç ders çalışma isteğim yok. Lise'ye yeni başladığım için sınavlardan da korkuyorum.
Dostum bu işler kafada bitiyor, sen ne kadar tavsiye alırsan al, her şey yine sen de bitecek.

Yaklaşık 1-1.5 hafta sonra sınavlarım var ama hiç ders çalışma isteğim yok. Lise'ye yeni başladığım için sınavlardan da korkuyorum.
Kolay ve zor seçim arasında gidip geliyorsun.Yani ders çalışmak zor,eğlenceli bir şeyler yapmak kolay.Kolay şeye el atmadan 5 10 saniye sabret sonra direk derse otur.İnsanın tembelliğe yatkın olma sebebi eskiden atalaramızın yemek bulamıyor olması,bu yüzden de her zaman için az enerji harcamayı seçtiler.Koşmak yerine yürümek mesela ders çalışmak yerine oyun oynamak gibi.
Ama şunu bil ders çalışmak kadar boş bir şey yok dünyada.Oyun oynasan daha dolu vakit.
Oyun:keyif almak
Ders:beyni zorlayarak beyne gereksiz bilgi sokmak
Okul ise ölümcül bir yaratık gibi düşün.Bacakları müdür yardımcısı,gövdesi güvenlik görevlisi,hademe,öğrenci,pipisi ise müdür :)
Derslerde 50yi geç yeter.Sen 9.sınıfın zor olduğuna inanmanın sebebi tembel abilerinin 9 çok zor oğliiim demesi.aslında basit sınava girmeden 2 saat çalış geçtin.Ortaokul din dersi gibi hepsi çerez

Liseye yeni başlamışsın eğer temelini doğru düzgün atmazsan ileride sıkıntılar yaşarsın. 1-1,5 haftada düzgünce çalışırsan eksiklerini kapatabilirsin, arkadaşında dediği gibi beyin kolay ve zor seçim arasında kaldığında kolay olanı seçer. O yüzden istemesen bile oturup başlaman lazım, zaten başladığında gerisi gelecektir.

@Vavien. taktiklerin vardır elbet senin. Arkadaşa yardımcı olabilirsin bence.
Ben üniversiteye geçene kadar ders çalışmadım. Taktiğim falan yok. Üniversitede de internette aynı dersi anlatan kişileri tekrar dinliyorum, hocaların paylaştığı notları okuyorum, o kadar.

Dostum bu işler kafada bitiyor, sen ne kadar tavsiye alırsan al, her şey yine sen de bitecek.
Tam olarak bu. Bu tip bir şey derdim ben de.

Kendinizi ders çalışmak zorunda hissediyorsanız, ders çalışmadan önce kendinize küçük küçük hedefler koyun ve bu hedefler bittiğinde 10 dakika ara ile devam edin konuyu bitirip soru çözdükten sonra kendinize 1 2 saat bilgisayar veya telefonda oyun oynama ödülü verebilirsiniz aslında bu iş tamamen sizin kafanızda bitiyor ne zor ne kolay bir iş sizin karakterinize bağlı.

Geri
Yukarı