Dinlerin çoğunun genel emirleri aynıysa ibadetlerin amacı ne?

Devamını biliyorum zaten. Ancak devamı benim söylediğim çelişkiye karşı bir anekdot olmuyor. Bildiğin cinayete teşvik eden bir ayet var ortada. Devamında eğer sözünüzü dinler namaz kılar Allah'a inanırlarsa bırakın diyor. Yani müslüman olmayan herkesi öldürün diyen bir ayet var ortada. Sen hala neyden bahsediyorsun dostum? Zorla namaz mı kıldıracaksın? Kılmazsa açık açık öldürün diyor. Maalesef gerçekler böyle. Şuan ben müslüman olmadığım için beni dininin kurallarına göre öldürmen gerekecek dostum. Gerçek böyle :)

Hocam sen neyden bahsediyorsun, Ayette size düşmanlık yapan, peygamberi yerinden eden kâfirlere karşı savaşın tövbe edinceye kadar diyor. Direk haram aylar geçince saldırın demiyor, zorla namaz kılın diye bir emin kuranda yoktur. Namaz kılmayı öldürün diye emirde kuranda yoktur. Ayrıca mürted olmanız Mezheplere göre ölümle sonuçlanır, Kuranda böyle hüküm yoktur.

Nasıl anlamak istersen, ayetler öyle gözükür.

Bakara 256 - Tevbe 5
Sana sadece bir tane örnek verdim. Çünkü bir tane çelişki olması bile yeterlidir. İstersen 15-20 tane birbiriyle çelişen ayet yazarım. Türkçe olarak anlayarak ve kıyas yaparak baştan sonuna 2 farklı kişiden mealen okudum. Eğer sende tamamını okuduysan uzun uzun tartışabiliriz?
Bu sure müşrikler ile zan altında olunan durumlar içindir. Allah bizlere müşrikler tarafından zulum altında veya savaşta isek ne yapacağımızı belirtiyor. Eğer onlar ile bir antlaşma içinde değilsek ve bize zararları dokunursa dinimizce onları öldürmekte bir sorun yoktur.

Tövbe suresi;
﴾1﴿
Allah ve Resulünden, antlaşma yapmış olduğunuz müşriklere karşı fesih bildirimidir!

﴾2﴿
Yeryüzünde dört ay daha serbestçe dolaşın; fakat bilin ki asla Allah’ı âciz bırakamazsınız ve Allah inkârcıları er-geç rezil rüsvâ edecektir.

﴾3﴿
Yine Allah ve resulünden bu büyük hac günü insanlara duyurudur: Allah ve resulünün müşriklerle hiçbir bağı yoktur. Şayet tövbe ederseniz, bu kendi iyiliğinize olur; eğer sırt çevirirseniz bilin ki siz Allah’ı âcizliğe düşüremezsiniz. (Resulüm!) İnkârcıları elem veren bir azapla müjdele!

﴾4﴿
Ancak kendileriyle antlaşma yaptığınız müşriklerden bilâhare yükümlülüklerini eksiksiz yerine getiren ve sizin aleyhinize kimseye arka çıkmayanlar müstesna; onlara verdiğiniz söze süresi doluncaya kadar riayet ediniz. Allah haksızlıktan sakınanları sever.

﴾5﴿
Haram aylar çıkınca, müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün, esir alın, kuşatın ve onları her geçit yerinde gözetleyin. Şayet tövbe ederler, namazlarını kılarlar ve zekâtlarını verirlerse artık onları serbest bırakın. Allah yargılayıcıdır, bağışlayıcıdır.

﴾6﴿
Ve eğer müşriklerden biri senden korunma isterse, Allah’ın sözünü duymasına fırsat vermek için onu koruma altına al; sonra onu kendi güvenlik bölgesine ulaştır. Bu uygulama, onların bilmeyen bir topluluk olmalarından dolayıdır.

Son düzenleme:
Devamını biliyorum zaten. Ancak devamı benim söylediğim çelişkiye karşı bir anekdot olmuyor. Bildiğin cinayete teşvik eden bir ayet var ortada. Devamında eğer sözünüzü dinler namaz kılar Allah'a inanırlarsa bırakın diyor. Yani müslüman olmayan herkesi öldürün diyen bir ayet var ortada. Sen hala neyden bahsediyorsun dostum? Zorla namaz mı kıldıracaksın? Kılmazsa açık açık öldürün diyor. Maalesef gerçekler böyle. Şuan ben müslüman olmadığım için beni dininin kurallarına göre öldürmen gerekecek dostum. Gerçek böyle :)
Cinayete teşvik dediğin müşrikler tarafından Müslümanın canını ve malını koruma olayı yalnız. Bu durumda geçerli bir ayet veya sure.

Cinayete teşvik dediğin müşrikler tarafından Müslümanın canını ve malını koruma olayı yalnız. Bu durumda geçerli bir ayet.

Hocam fazla zorlamayın, arkadaş mezheplerde ki "mürted ve namaz" olayına bağlamak istemiş olayı. Yoksa ayette Allah'ın ne demek istediği açık ve net. Sana karşı saldıran, antlaşmayı bozan ve peygamberi yerinden edip zora sokanlara karşı savaş demiş ve devamında "Eğer müşriklerden biri koruma isterse onu koruyun" demiş. Tüm müşrikleri öldürmemizi istese senden 6.ayette korunma isteyen müşrikleri korumamızı istemiş Allah :D

Hocam fazla zorlamayın, arkadaş mezheplerde ki "mürted ve namaz" olayına bağlamak istemiş olayı. Yoksa ayette Allah'ın ne demek istediği açık ve net. Sana karşı saldıran, antlaşmayı bozan ve peygamberi yerinden edip zora sokanlara karşı savaş demiş ve devamında "Eğer müşriklerden biri koruma isterse onu koruyun" demiş. Tüm müşrikleri öldürmemizi istese senden 6.ayette korunma isteyen müşrikleri korumamızı istemiş Allah :D
Vallahi ne yaparsa kendine.
Dışarıda ölüm diye bir gerçek var, kurtuluş yok.
İslamiyet de 100 kapısı olan bir saray, birine girip kendini kurtarsa kafi.

"Secde ediyorum, tanrıya dua ediyorum, ibadethaneye gidiyorum bana iyi geliyor ruhumu dindiriyor." Bu bence tamamen psikolojik.
Zaten bu ibadetlerin insan üzerindeki psikolojik etkileri. Bir tanrıya inanıyorsan ve o tanrının isteklerini yerine getiriyorsan bu sana huzur verecektir. İbadetin psikolojik olarak faydaları hakkındaki araştırmalara bakabilirsiniz.

Tabii dinlerin insanlara sağladığı bu komfor, insanla acının arasında durmasının iyi mi kötü mü olduğu bir tartışma konusu.

Yeni konular

Geri
Yukarı