Dış ülkelerin Türkiye'yi kıskanması

Yemek kültürü dışında bir şeyimizi kıskanmıyorlardır. Belki yöneticileri halkımızı kıskanıyor olabilir. Malum bu kadar kolay kandırılan halk az bulunur.

Atatürk gibi niceleri var da elin yabancısını geçtim, bizim Türklerden bile bilen yok.
Atatürk gibi niceleri yok. Atatürk'e karşı kaybetmiş olan ülkelerde Atatürk'ün bir heykeli, bir caddesi, bir tarih müzesinde köşesi mutlaka var. İngilizler bile Atatürk'ün, emperyalist ülkelere karşı galibiyet kazanan ilk kişi olduğunu kabul ediyorlar. İngilizlerin padişaha verdikleri talimatla İstanbul'dan darbe şüphesiyle müfettişlik bahanesiyle uzaklaştırılan adam, bir ülkeyi yeniden ayağa kaldırıp işgale son verdirdi. Bunun örneği çok yok, kıymetini bilemeyen, araştırmayan, zamanında İngiliz ve Yunanla savaşmak caiz değildir fetvası verenlerin torunları tarafından söylenen yalanlara kanan Türk halkının yarısı var ortada sadece.

Atatürk gibi niceleri yok. Atatürk'e karşı kaybetmiş olan ülkelerde Atatürk'ün bir heykeli, bir caddesi, bir tarih müzesinde köşesi mutlaka var. İngilizler bile Atatürk'ün, emperyalist ülkelere karşı galibiyet kazanan ilk kişi olduğunu kabul ediyorlar. İngilizlerin talimatıyla İstanbul'dan darbe şüphesiyle müfettişlik bahanesiyle uzaklaştırılan adam, bir ülkeyi yeniden ayağa kaldırıp işgale son verdirdi. Bunun örneği çok yok, kıymetini bilemeyen, araştırmayan, zamanında İngiliz ve Yunanla savaşmak caiz değildir fetvası verenlerin torunları tarafından söylenen yalanlara kanan Türk halkının yarısı var ortada sadece.
Hatta yunan ordusu hilafetin ordusudur diyorlardı. Bir de rahmetli fesli bir eleman vardı. Keşke yunan kazansaydı diyen.

Atatürk gibi niceleri yok. Atatürk'e karşı kaybetmiş olan ülkelerde Atatürk'ün bir heykeli, bir caddesi, bir tarih müzesinde köşesi mutlaka var. İngilizler bile Atatürk'ün, emperyalist ülkelere karşı galibiyet kazanan ilk kişi olduğunu kabul ediyorlar. İngilizlerin padişaha verdikleri talimatla İstanbul'dan darbe şüphesiyle müfettişlik bahanesiyle uzaklaştırılan adam, bir ülkeyi yeniden ayağa kaldırıp işgale son verdirdi. Bunun örneği çok yok, kıymetini bilemeyen, araştırmayan, zamanında İngiliz ve Yunanla savaşmak caiz değildir fetvası verenlerin torunları tarafından söylenen yalanlara kanan Türk halkının yarısı var ortada sadece.
Hocam okurken bir kere daha gurur duydum Atatürk ile. Ancak unutulmuş Türk atalarımız da var demek istemiştim aslında. Atatürk'ün yeri apayrıdır. Zaten tek övünç kaynağımız da Atatürk galiba. 😅

Ancak unutulmuş Türk atalarımız da var demek istemiştim aslında. Zaten tek övünç kaynağımız da Atatürk galiba. 😅
Yok tek övünç kaynağımız Atatürk değil, önceki liderler de unutulmamalılar. Fatih Sultan Mehmet de, Yavuz Sultan Selim de, Yıldırım Bayezit de, Kanuni Sultan Süleyman da, 4. Murat da, Osmanlı öncesindeki diğer birçok hükümdar/komutan da bizim atamız. Yalnız Osmanlı öncesindekilerle 1-2 tanesi hariç övünmek bence gereksiz, Osmanlının Selçuklulardan aldığı miras, bizim Osmanlı'dan aldığımızın yanında çok ufak. Arada 100-120 yıllık bir boşluk var, ondan sonra kurulmuş ufak bir beylikten büyüdü Osmanlı. Yıkılan bir devlet yerine onun mirasıyla kurulan bir devlet değildi.

Bu güzel bir tartışma konusudur çünkü 2 tarafın da haklılık payı vardır. Bir gün tarih bölümü açılırsa ben tüm kaynaklarla birlikte bu konuyu isteyenlerle tartışıp fikir alışverişi yaparım zevkle.

Dünyanın tüm ülkelerinde olmasına rağmen havalimanlarımızı kıskanıyorlarmış. Anlamadım gitti...
2019 yılının Mayıs ayının sonunda Monaco F1 yarışı ve Cannes film festivalinden sonra Türkiye'ye dönüyordum. Yanımda oturan kişi Güney Afrika Cape Town'da yapay zeka üzerine şirketi olan bir adamdı. Havaalanına indik, yerde yarım saate yakın gittikten sonra adam neden dönüp dolaşıyoruz diye bana sordu. Şu anda yüzölçümü olarak Dünya'nın en büyük havalimanı bu, ondan uzun sürüyor dedim dalga geçmek amaçlı. Adam güldü (ciddi anlamda güldü) çünkü bir ülke vatandaşından bunu propaganda gibi (o amaçla söylememiştim) söylendiğini duymak, bununla övünüyormuşum gibi düşünmesi ona komik geldi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı