Dış ülkelerin Türkiye'yi kıskanması

Geçmiş tarihi cidden kıskanılası ancak şu an kıskanmak için tek sebepleri jeopolitik konumu cidden Türkiye konumu çoğu ülkenin üstünde bunun dışında her konuda diğerlerinden çok kötü bir durumdayız.

Avrupa'ya giden doğalgaz boru hatları bizim ülkemizden geçiyor.
Buna rağmen m3 birimi başına en pahalıya doğalgaz ithal eden ülkeyiz. :D

Topraklarımız tarıma elverişli.
Bu da çok doğru bir bilgi değil. Türkiye, tarım açısından bize de çocuklukta okulda öğretildiği kadar verimli değil. Tarıma uygun olan alanın oranı yüzölçümümüze göre düşük, Akdeniz kıyıları toprak türünden dolayı verimsizken bizim bir diğer talihsizliğimiz olarak iç bölgelerimiz ya kurak ya da soğuk/sıcak farkı yüksek olan bölgeler. Karadeniz ise verimli olsa da fazla engebeli. Çukurova, Konya ve Şanlıurfa gibi verimli alanlara sahip fazla yerimiz yok. Zaten okullarda "sallandığı" kadar verimli toprakların olsaydı her yıl 8 milyar $ civarında sebze/meyve/tahıl ithalatı yapmazdın. Fransa, Almanya, Konya kadar büyüklüğü olan Hollanda gibi ülkelerin tarım verimliliğinin yanında bizimkisi çok kötü.

Konya kadar büyüklüğü olan Hollanda'nın tarım ve tarım ürünleri ihracatı 94 milyar $! Türkiye'nin bütün ihracatının yarısı, ufacık ülkenin topraklarında yetiştirdiği ürünlerden geliyor... İşte tarıma elverişli toprak öyle oluyor. :D Fransa, Almanya, ABD'yi saymaya gerek yok.

Akdeniz ile Karadeniz'in bağlantısını biz yapıyoruz.
Bu da bir avantaj ya da güzel bir şey değil, jeopolitik sorunlar demek.

Son düzenleme:
"Amerika bizim ordu ile kalkındığımızı görünce saldırıyor."
Açıkçası ben kıskanılacak bir tarafımız olduğunu görmüyorum. Ama tarih araştıranlar Türk tarihine hayranlık duyabilirler. Ekonomi, eğitim, adalet açısından aşırı çağ dışı durumdayız. Ayrıca Siyasal İslam'ın ülkeye hakim olması da ülkeyi iyice kıskanılacaklar listesinden itiyor.

İskandinav ülkelerinde yaşayan biri olsam buranın aksiyonunu kıskanırdım. Refah düzeyi yüksek yerlerin gündemi stabil. Burası öyle mi? Her gün ayrı bir aksiyon. Mesela aşağıdaki meclisi başka nereden bulacaksın? 😀 Tabii bu aksiyonlu gündemin diğer sonuçları pek iç açıcı olmuyor...
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buna rağmen m3 birimi başına en pahalıya doğalgaz ithal eden ülkeyiz. :D

Bu da çok doğru bir bilgi değil. Türkiye, tarım açısından bize de çocuklukta okulda öğretildiği kadar verimli değil. Tarıma uygun olan alanın oranı yüzölçümümüze göre düşük, Akdeniz kıyıları toprak türünden dolayı verimsizken bizim bir diğer talihsizliğimiz olarak iç bölgelerimiz ya kurak ya da soğuk/sıcak farkı yüksek olan bölgeler. Karadeniz ise verimli olsa da fazla engebeli. Çukurova, Konya ve Şanlıurfa gibi verimli alanlara sahip fazla yerimiz yok. Zaten okullarda "sallandığı" kadar verimli toprakların olsaydı her yıl 8 milyar $ civarında sebze/meyve/tahıl ithalatı yapmazdın. Fransa, Almanya, Konya kadar büyüklüğü olan Hollanda gibi ülkelerin tarım verimliliğinin yanında bizimkisi çok kötü.

Konya kadar büyüklüğü olan Hollanda'nın tarım ve tarım ürünleri ihracatı 94 milyar $! Türkiye'nin bütün ihracatının yarısı, ufacık ülkenin topraklarında yetiştirdiği ürünlerden geliyor... İşte tarıma elverişli toprak öyle oluyor. :D Fransa, Almanya, ABD'yi saymaya gerek yok.

Bu da bir avantaj ya da güzel bir şey değil, jeopolitik sorunlar demek.
O Konya kadar dediğin ülke çilek üretip onu satmıyor, çilek üretip çilekli tart yapıp satıyor. İyi tarım politikalarıyla kazanç sağlıyorlar senin ülkende de çiftçiler kasa kasa tonlarca biberi çöpe atıyor. Yani gayette üretim yapılıyor ama belli ki bir yerler de problem var.

O Konya kadar dediğin ülke çilek üretip onu satmıyor, çilek üretip çilekli tart yapıp satıyor.
Ülke olarak sen de yap? Onlarca yıl önce kurulmuş olan, gayet iyi kâr eden üretim fabrikalarını yıllık kâr miktarının da kat kat daha azına peşkeş çekme mesela? Satma yabancıya... Bu direkt ülke olarak bizim suçumuz. Gidip Alman firmasına kendi fındığını 3 kuruşa satacağına o çikolatayı/sürme çikolatayı kendin yap onu sat. 83 milyonluk ülke bunu beceremiyor mu? Yoksa bu kimsenin umurunda mı değil? Umurunda olmazsa okulda öğretilen ve doğru olmayan avuntularla kendimizi avutmaya devam ederiz. Çok verimli topraklara sahibiz, e üretim nerede? Üretim yok! Neden? Silivri soğuktur. :D Tarım arazileri nerede? Yandı bitti kül oldu, otel dikilecek ve şehir genişletilecek o alanlara...

İyi tarım politikalarıyla kazanç sağlıyorlar senin ülkende de çiftçiler kasa kasa tonlarca biberi çöpe atıyor. Yani gayet de üretim yapılıyor ama belli ki bir yerler de problem var.
83 milyonluk ülkeden, 783 bin km2 yüzölçümünden çıkan ürün "çok az" diğer ülkelerle kıyasladığında. Tarım ölmüş bitmiş durumda, toprak korumayı bilmiyor çiftçi, sulama tekniklerinden tut her şey şaka gibi. Yeraltı sularını tüketiyorlar göz göre göre, buna müdahale eden yok. Yağmur gibi ek su kaynağından çok daha önemli yeraltı su kaynakları tarım toprağının verimliliği açısından.

Akdeniz kıyısındaki toprak verimliliği düşük, verimli olan ova sayımız az, Karadeniz çok geniş ölçekli tarım için coğrafi engel oluşturuyor. Sen bütün çiftçilerini iyi şekilde eğitsen, onlarca yıldır toprağa verilen bütün zararı telafi edebilsen bile verimli olan tarım alanının azlığı ortada. Buna rağmen hataları düzeltsen şimdikinden en az 10 kat daha iyi iş çıkarılır orası da ayrı, şu anda öyle bir akıl tutulmasındayız ülke olarak.

Bir yerde problem var dediğin kısma da katılıyorum. Eğitim problemi var, çiftçi eğitimsiz. Destek problemi var, çiftçinin güvencesi yok. Rant problemi var, rantçılara karşı çiftçi toprağını elinde tutamıyor çünkü fakir. Üretim problemi var, çiftçi üretmek istemiyor ürettiği ürünün değersiz olarak görülüp para etmemesi yüzünden.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı