Dışlanmak

Düzenleme kısmı aklıma geldi diye ekledim.
Onlar gibi yürümüyorsundur veya bazı insanlarda yabancılardan korkar. Zenofobi: Yabancılardan Neden Korkarız? - Evrim Ağacı fakat sende çok özel bir durum yok gibi geliyor.
Peki bir sorum var ben sosyalleşerken asperger olduğum için ne yapıyorumda böyle dışlanıyorum?

@Win9x anlattıklarının çoğu bende var. 20 yaşındayım ve okul hayatımda hep dalga geçildim ve dışlandım. Ailem de aynı şekilde. Hala aynıyım, kimsem yok. İngilizcem iyi ama Almancayı beceremedim. Speaking olarak berbatım bu arada. Bu da test sonucum.

You are very likely on the broader autism cluster (Aspie)

poly10a.php
Sonucun benden iyi.
Capture.PNG

Benimki:

Peki bir sorum var ben sosyalleşerken asperger olduğum için ne yapıyorumda böyle dışlanıyorum?

Sonucun benden iyi. Eki Görüntüle 1632911
Benimki:
Sende her şeyden bir miktar var.

Bu benim konum, hayatımı kısaca yazdım.
Bazıları tıpa tıp aynı benle. Diğer kısımları ya benzer benle veya diğer Aspergerlerin hikayesi ile tıpa tup uyuyor ama Şizoid ve Aspergerlere ortak olduğu bariz bir nokta var. Aspergerler aşırı cinsellik isteyebilir ve toplumun cinsiyet rollerini anlamayabilir. Baba kısmına bakınca böyle babalar empati yoksunu olurlar. Kendine suç atarak karamsar olduğunu belli etmişsin. Asperger sendromundan kaynaklı. Bilinçsizce oluyor. Onlar gibi olmak için taklit yapmaya çalışsan bile adapte olma sürecin zor olabilir. Bende dine takıp sonra dinden çıktım ama ailemin etkisi var. Sonra dediğin alanlara yöneldim ama onun dışında diğer Aspergerler gibi satrançca yöneldim. Politika konusunda Postmodernizme baktım ve sonra politika karşıtı oldum. Hatta aşırı karamsar fikirler var politikada. Onlar ilgimi çekmişti. Sorunum yokken sorunlar olmaya başladı ve yardım vb. Bir çıkış yolu buldum. İnsanlar ders çalış hayatını kazan kafasında ama bu rekabette elenenler olacak. Bunların hesabı sorulmuyor. Okula karşı tavır belledim ve baya akademiye odaklanmış okul. Lise öncesi derslerin iyi olabilir. Bazıları düşüş yaşıyor lisede. Çok iyi okulda olsa dahi notlarda çakılabilirler veya tembel olabilirler. Okulun uyguladığı politikadan kaynaklı. Rekabet artıyor git gide. Okulda rekabet olmamalı. Bunla ilgili araştırmalar var. İş hayatına geçince belirtiler azalıyor ve patron iyi görüyor. Dalga geçen tipler olabiliyor. Çevrimiçi dışlanma bile yaşayabilirsin. Sorunun kaynağını sistemde görenler oluyor. Fakat asıl sorun farklı olabilir. Sistem düzenlene kadar ömür biyer. İşte akla en son gelen şeylerden birisi Otizm veya Asperger. Aspergerler dışlanınca şizoidler gibi gözükebilir sosyalleşme konusunda ama sosyalleşme isteği oluyor yine de. Romantik ilişkiler konusu çok ilginç Aspergerlerin. 4 yıl psikiyatriye gitmişsin. Asperger fark edilmemiş olabilir. Bunu söylesen bile bildiğini devam edip ilaç basabilirler. Psikiyatriden soğumalarına neden oluyor bu. Gerekirse bu yazıyı gösterirsin. Kişiliğine saldırı yapanlar olabilir. Senden ne olur be diyenler olabilir. Bunlar kendi egolarını tatmin etmeye çalışırlar. Baban narsist olabilir. Asperger olanların ailesi narsist olabiliyor. Benimde öyleydi ama olmayada bilir. Öznel deneyimler bunlar. Farklısın diye dışlıyorlar. Diğerlerin nasıl davrandığını anlasan dahi yapmak istemeyebilirsin. Şizoidlerde zor tedavi oluyor. Kendini geliştirmişsin demişler. Aspergerler kendini bir alanda geliştiriyor ve devam ediyor. Ondan baya şüpheli bakıyorum olaya. Depresyona girmen daha kolay. Dışlanma gibi şeyler yüzünden. Sosyalleşme en iyi çözüm. Felsefi çözümler arayabiliyor insanlar sorunlarına veya dini. Fakat sorun beynimizin farklı olması. Zeki görenler olabilir (Her ne kadar kendini böyle görmesen de.) veya en kötü ortalama zeka. Canın sıkılmış olabilir. Değişim istiyorsun. Dövmeye karşı psikolojik savunma mekanizması geliştirmişsin. Psikolojik savunma mekanizmaların çökerse depresyon olur. O istedigin değişim oldu ve iş hayatına atıldın diyelim. işçiler falan değişse çok rahatsız olursun muhtemelen. Böyle teşhis yiyenler var. 4 yıl olmuş. Geç teşhis olur baya. Psikiyatristlerin hatası olabilir ama bundan sonra aynı kalabilir fakat dediğim gibi belirt bunu. Tekrar yaptım neyse. Şizoidlerin hayatı bilinmiyor, sebebi gizlilik takıntısı ama sende bu pek yok gibi. İlaçlar seni umursamaz yapmış olabilir (Ondan solcular eleştiriyor psikiyatriyi ama böyle tedavi ediliyor.). İlaç misol ise daha olası bir durum. Antidepresan İlaçları Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli ?- (Dr. Nihat KAYA) burada geçiyor dünyayı umursamaz halde olabilirler diye. Tam tersi de olabilir. Dünyayı yıkmak ister ve öfke ile kendini gerekirse harcar bu yolda. Salma durumu olabilir. Evlilik konusunda ise aşık olursan aşk dışında başka bir mantıklı sebep bul. Mesela maddi durumu geliştirmek. En çok kendini seven eşler boşanabiliyorhttps://evrimagaci.org/bosanma-mitleri-ve-mutsuz-evlilikler-bosanmak-trajedik-bir-basarisizlik-midir-7626 . Zeka düşüklüğü varsa Asperger değil Otizm olabilir. Otizmde zeka düşüklüğü olur. Karamsarlıktan böyle düşünüyorsun gibi. Çünkü kendini geliştirmişsin ve Aspergerler zeki veya ortalama olur normalde. Kader diyen olmuş. Kader deyip salma ihtimalin olur. Daha kötü olur ama inancın yok. Benimde yok. Aspergerler git gide daha da farklışabilirler. Sen de öyle olmuş, bende de öyle. Sıradan birisi bile zeki ve farklı gözüyle bakıyordu bana. Fakat okulda çok belli oluyor bunlar. Rekabet ortamı var, sistem var, rutin var. Rekabetin neden kötü olduğu bahşedilmiş burada ama ben konudan saptım. Kişisel görüşlerime girdim ama alakalı konu ile. Rekabet çocukları nasıl etkiliyor? Neyse asıl sorun Asperger olmanda bence. Asperger olmayabilirsin, böyle ihtimal var ama bu testin sonucu bir şeyler olmalı diyor bence. Otizm olur, şizoid olur. Tabi internette normal çıkıp Asperger olanlar var. Seni anlamaları yabancı bir dili anlamaları gibi. Anlayan tipler oluyordur okulda bir kaç tane. Motivasyon önemli ama depresif isen hiç bir şey yapamaz hale gelebiliyorsun ama otizmli veya aspergerlerde yapamayabilir. Antidepresanların otizme etkisi. Antidepresanlara şüpheci bakan kitle var böyle. Fakat bunla alakasız konu. Neyse ben baya saptım konudan ama amaç sorunun kaynağını bulmak. Felsefe tek ilgi alanın. Asperger belirtisi bu. Felsefeye sürekli takılıp kötüye gidenler var veya iyiye. Belli olmuyor. Fikirler karakterlerle ve ruh durumu ile bağlantılı bence. Bu umutsuzluk kronikleşir veya düzelir. Sorunun kaynağı çözülmez ise kronik olur. Sebepsizde olabilir. Konudan konuya atlama, alakasız şeyler asperger belirtisi yine. Bende böyleyim fakat toparladım kendimi. Maddi durum çok etkiliyor özellikle. Benim maddi durum iyiye gidiyordu bende boşuna yaptığımı düşündüm. Normalde pek karamsar olmazdım hatta iyimser sayılır. Şimdi de ona döndü ama ön yargı olmaması gerek bunun yoksa gerçeği görmüyorsun. Hep kötü şeyler veya iyi şeyler olacak değil ve iyi, kötü beyninin ürünü. Beyinde olup bitiyor her şey. Sorun beyinde kaynaklı olabiliyor bu yüzden. Farklı beyin vardır. Koşullar ne olursa olsun başarılı olanların bir sebebi oluyor. Mesela şans veya asperger, psikopat gibi kişilerin iş hayatında çok başarılı olabilmesi ama hepsi öyle değil. Aspergerler iş hayatında da ciddi sorunlar çekebilirler. Özellikle sevmiyorsa sorun. Bilinçli ise baya ve sömürüldüğünü düşünüyorsa daha da sorun. Entelektüellerde sistemde sorun arayabiliyor ama sistemi yönetenler onlar çünkü onlar olmasa bilgili kim var? Fakat bütün paralar onlara gitmiyor elbet. Elit işci oluyorlar veya normal işçi. 20 yaşındasın daha. Diğerleri ile kıyaslamam doğru olmaz ondan yazmayım. Daha en kötü 20 yılın var. 20 yıl içinde düzelebilir veya tam tersi olabilir ama gençliğin zirve dönemleri bunlar. 25 yaşından sorna düşüyor biraz. 35 yaşında bazı sorunlar başlayabilir veya daha erken ama yine zaman var. Ön yargılı tiplere bakma. Dertlerin diğerleri gibi değil diyerek farklı olduğunu göstermişsin. Farklı olan kişiler Asperger olabiliyor. Algıda seçicilik yapmamak gerek ama sorun yaşamadığın pek konu yok sanırım. Sosyalleşmede başarısız oluyorsan sıradan asosyal birisi değilsin. Asosyal birisi kendisi istemez zaten, şizoidde öyle. Asperger ve aşırı utangaç olanlar yani çekingen kişilik bozukluğu olanlar isteselerde başaramıyor. Şizoidde zorlasan yalnız kalmasın falan diye, terapiye direnç gösterir. Aspergerin ise adapte olma süreci zor. Çok sessiz isen otizm olabilir. Normal sandığın şeylerle dalga geçiliyorsa asperger olabilir. Aşırı utangaç biri dışlanma korkusu yüzünden harekete geçemeyebilir. Tabi her ikisi bir arada olabilir. Aspgerleri ve utangaçları ele veren şey sosyalleşme isteği veya başka sorunlar. Takıntım varsa asperger oranı daha yüksek.Sorumluluk alsan stres olur, aspergerler zorlanır bunda. Toplumun cinsiyet anlayışından farklı anlayışın var. Sapık sananlara bakma. Aspergerler farklılık. Aspergerler sıradan insanlardan bir konu hakkında farklı düşünürler. Kafaya göre kişilikler uydurulmamış. Olan şeylere göre bakılmış. Diğer insanlar gibi hayat istiyor olabilirsin. Onların yürüyüş tarzı ve stilleri anlamakta zorlanıyor olabilirsin. Onları taklit ediyor olabilirsin ki bu bir belirti. Özelliğin var senin ama farklı. Aspergerle aynı özellik. Bu arada destan yazmakta belirti. Ben hep yaparım bunu. Sonuna kadar bitiririm veya konuyu başlarsam bile devamı gelmez. Kafamda takılır bir detay. Eski bir olayı anlatayım: Birisi ile konuşurken Soru sorar dersle ilgili ve bir şey unuturum, o unuttuğum şey etkiler. Not: Eski şeyleri diyorum ben. Özelliğin olsun diye çalışmıyorsun demiş mstkpt. Dışarıda böyle gözükür ama gerçekte istesen yapamazsın. Tembellik falan etkileyebilir ama çalışkan tiplerde var fakat asıl sebebi beynin farklı çalışıyor. Karşındaki uzaylı sanabilir ama sende onu sanarsın. Öyle bir yabancılaşma olabilir ama aspergerde daha hafif olur otizme kıyasla. Doğru tanı önemli. Sorun çözülür böylece. Ne olursa düzeleceğini biliyorsun. Terapide normal insanların ne yaptığı gösterilebilir. Mesela onlar gibi yürümek. Fakat bunlara adapte olmak zor. Dışarıda normalmiş gibi gelir. Birilerini etkilemek zor olabilir bu sendrom yüzünden ama bir sporda madalya ve kupa kazanırsan belki etkilersin ama yine de takmayan tipler olabilir. İlgisiz gözükürsün yabancı gözüyle veya tam zıttı. Uç durumlar olabiliyor ama çok olmaz. Şimdi 4 yıl sürmüş. Onlara bunu desen şüpheleniyorsa koyar teşhisi fakat şüphelenmezse bu testin sonucunu göster. Takmayabilir pek ama not alır. Daha farklı bakabilirdim ama seni anlamış hissi vermişimdir umarım. Fakat felsefedebu hisleri argüman olarak kullanmamak gerek eğer mantıksal bakacak isek ama psikiyatride önemli bunlar. Baban yüzünden kendini değersiz hissetmişsin. Narsistler yüzünden böyle olmuş olabilirsin. Çünkü onlar tetikliyor bazı şeyleri ve çevre faktörü var. Neyse benden bahsedeyim ama kendinle kıyaslama. Beni anlayan kızlar benle ilgilenmeye çalışırdı ama ben ilgisiz olurdum. Utangaçlık ve onları anlamamanın etkisi var. Sürekli iltifat eden vardı ve ciddi değildi ama ben hep ciddi olurdum fakat devam ederdi o. Erkek arkadaş olarak gördü ve onun da benim gibi pek arkadaşı yoktu. Sonra ortam değiştirdim ama hata yaptım bence çünkü sonra özledim o ortamı. Bende bazı şeyler çok kötü olsa bile iyi kalabiliyor kafada ve bu sıradan kişilerde de olur. Fakat çok farklı düşünüyorum eskiyi ve eski şeylerin konusu açılmazsa aklıma gelmeyebilir. Ondan bir kaç kelime söylenmesi gerekiyor hatırlamam için. Aspergerler normalde çok iyi hatırladığı şeyler yanlış anı olması gerek fakat doğru da olabilir çünkü hafızaları iyi. Çok iyi ezber yaparlar. Onca insan varken senle aynı kafada olan çıkabilir. Asperger birisi ile konuşmak istiyorlar aspergerler veya otistik arkadaşları olabilir geçmişte. Fakat her asperger aynı değil ama iyi bakılırsa ortak yönler var. Bazı şeylerde belirti farklı olur ama sendrom aynıdır. Senin grafiğinde olan şeylerin zıttı neymiş onu bul. Hangilerini çok az veya bu beni tanımlıyor diye işaretledin. İlk önemli adım bu. Tabi dış gözlem de gerekli ve psikiyatrinin görüşleri daha önemli.

Neyse çok uzattım yine.

Benimki:
Bazı konularda daha iyi ama sen biraz daha uç noktalara gelmişsin. Hangi şıkları işaretledin? PDF var mı? O çok önemli. Söylemeyi unutmuşum.

Benimki:
PDF yok ama bir kaç bir şey söyleyebilirim. İletişim kurmada sorun yaşıyorsun. Karşı tarafı anlaman zor. Algı yeteneğin farklı. Yeteneğin Aspergerlere benziyor baya. Yani tek bir alan. Daha geniş olursa daha çok adapte şansın olur. Otizmli (Aspergerlerde benziyor onlara veya aynı kategoriye sokulur.) olanların tarihte yeri önemliydi. Saygı görürdü. Otizmli Atalarımız, İnsan Evriminde Nasıl Bir Rol Oynadı? - Evrim Ağacı ilişki kurmakta zorlanıyorsun ve sosyalleşme sorunu var. Yürürken diğerleri nasıl yürüyor ona bak. Utangaç olmanın etkisi var.

Şu anlık yoktur ama ileride ilişkin olursa aşırı takıntılı olacaksın. Buna dikkat et. Toplumun cinsiyet rolleri olabiliyor.

Diğer insanları taklit etsen elbette bunu kabullenmek zor ama düzelebilir belki. Sürekli deneme yanılma yaparak anlarsın. Deneme yanılma şu an.

Mavi bölgede olanları anlamak önemli.

Son düzenleme:
@Win9x O zaman Asperger olma ihtimalim daha yüksek.
Evet yüksek. PDF isteseydim keşke. Orada test yaparlar ve sonuçları görüp ona göre bir şey yaparlar. Bana da veri lazım bir şeyler anlamam için.

Bu hatam için kusura bakma.

En önemli kısmı bu. Sorunu buldun. Çözümü bulmak önemli. PDF en önemli adım ama uzun uzun konuşabiliriz fakat baya zaman geçer ondan PDF gerekli. Zaten test yapıyorlar ellerinde veri oluyor. Ona göre çözüm buluyorlar. Yoksa tek tek sorsa baya zaman alır.

Düzenleme: Narsist ile Narsist kişilik bozukluğu farklı şeyler ama birisinde bu kişilik bozukluğu varsa düzelmez çünkü ileri düzeyde narsisttir. Şizoidlerin benmerkezciliği ile karıştırmayın. Kendilerini mükemmel görebilirler. 89666 ondan şüphelendirdi şizoidden ama asperger daha olası.

Bu arada aklıma gelmişken sen şu an yetişkin gibi davranıyorsundur muhtemelen. Yaşıtların gibi davran. Eğer birisi yaşımdan olgun davranıyorum diyorsa direk bu testi at bence.

Eğer kimse rahatsız olmayacak ise burayı atabilirsin bence. Buraya bakıp karar verebilir.

Düzenleme 2: Vücut dilini ve diksiyonu öğrenmek yardımcı olabilir.

Son düzenleme:
Evet yüksek. PDF isteseydim keşke. Orada test yaparlar ve sonuçları görüp ona göre bir şey yaparlar. Bana da veri lazım bir şeyler anlamam için.

En önemli kısmı bu. Sorunu buldun. Çözümü bulmak önemli. PDF en önemli adım ama uzun uzun konuşabiliriz fakat baya zaman geçer ondan PDF gerekli. Zaten test yapıyorlar ellerinde veri oluyor. Ona göre çözüm buluyorlar. Yoksa tek tek sorsa baya zaman alır.

Düzenleme: Narsist ile Narsist kişilik bozukluğu farklı şeyler ama birisinde bu kişilik bozukluğu varsa düzelmez çünkü ileri düzeyde narsisttir. Şizoidlerin benmerkezciliği ile karıştırmayın. Kendilerini mükemmel görebilirler. 89666 ondan şüphelendirdi şizoidden ama asperger daha olası.

Bu arada aklıma gelmişken sen şu an yetişkin gibi davranıyorsundur muhtemelen. Yaşıtların gibi davran. Eğer birisi yaşımdan olgun davranıyorum diyorsa direk bu testi at bence.

Eğer kimse rahatsız olmayacak ise burayı atabilirsin bence. Buraya bakıp karar verebilir.

Birde rekabeti kiminle neden nasıl yapıyorum?
Ben sınıfta en iyi çalışan kızdan çok düşük ezik ve sapık tutuluyorum.
Ama sınıf 2 cisi değil 1 cisiyim amma bu çocuklar yüzünden daima hocalar o kızı üstün tutar artık bende nifret duygusu yarandı okula birdaha gitmesemmi diye düşünüyorum 1 ci sınıftan bu yana kavga kavga yine kavga ediyorum sırf sadece o kız yüzünden. Onların amacı beni ittirip tam sapık sınıfın sonuncusu yapmak ve istedikleri zaman o kızdan kopya almak.Ama ben asla vermiyorum çünki odağımı bozuyorlarç

Evet Yetişken gibi davranmayı badboy gibi davranmayı severim.Hepsi okul yüzünden.

Birde rekabeti kiminle neden nasıl yapıyorum?
Ben sınıfta en iyi çalışan kızdan çok düşük ezik ve sapık tutuluyorum.
Ama sınıf 2 cisi değil 1 cisiyim amma bu çocuklar yüzünden daima hocalar o kızı üstün tutar artık bende nifret duygusu yarandı okula birdaha gitmesemmi diye düşünüyorum 1 ci sınıftan bu yana kavga kavga yine kavga ediyorum sırf sadece o kız yüzünden. Onların amacı beni ittirip tam sapık sınıfın sonuncusu yapmak ve istedikleri zaman o kızdan kopya almak.Ama ben asla vermiyorum çünki odağımı bozuyorlarç

Evet Yetişken gibi davranmayı badboy gibi davranmayı severim.Hepsi okul yüzünden.
Aşağıya çekmeye çalışmışlar. Gerekirse öğretmen yardımı iste. Aspergerler çok başarılı olabilirler. Genelde kızlar sınıf birincisi olur bu yaşlarda fakat zamanla fark kapanır toplumsal şeylerden. Senin sınıf birincisi olman güzel. Başkaları ile seni kıyaslamaya çalışıyorlar ama sen hep bir önceki halinle kendini kıyaslayıp geliş. Böyle gelişme olur. Aspergerlerde okula gitmeme isteği olabilir dışlanma yüzünden. Asperger olup olmadığın okulda belli olabiliyor çok. Bu hatayı yapma. Bu yüzden üzülme olabilir sonradan ve uyku düzenin bozulabilir. Yetişkin gibi takılmak ve kaba olman normal eğer asperger isen. Yaşıtların ile anlaşmama sebeplerinden birisi bu. Yaşıtların sevmezler genelde aspergerler. Hep ciddi olursun. Vücut dili yapamıyor olabilirsin ve etkili konuşmayı beceremiyor olabilirsin. Testi yine çözüp PDF atarsan yardımcı olabilirim. Otizmli çocuklarda uyku düzeni okul öncesinde 80% ihtimalle bozuktur ama aspergerlerde daha geç olabiliyor bu. https://tolkido.com/blog/otizmli-cocuklarda-uyku-problemi-ve-cozum-onerileri/ uykusuzluk olabiliyor aspergerlerde ama ileri yaşlarda da olabilir. Bende bu yaşlarda olmamıştı ama sonra başladı fakat o yaşlarda diğer belirtilerin çoğu vardı. Asperger Sendromunda Uyku Sorunları. uyurken yanında bir cisim isteyebilirler. Eskiden bana oldu bu. Eğer uykun düzenli ise hep aynı saatte kalkmayı ve yatmayı istiyor olabilirsin. Geç veya erken kalksan çok rahatsız olursun. Heyecan yapıyorsan belirtebilirsiniz. Heyecan yapma olasılığın var.

Bu arada doktorların fark etmesi zor aspergeri. Bazıları kolay buluyor bazıları ise zor. Askerlik işlemlerim sırasında asperger teşhisi almam gerekirken anksiyete yazıldı!? mesela bu örnek. Asperger isen askerden muaf olman gerekir. Yani teşhis alınca ileride bunlar olabilir. Başarılı olmak şanstan kaynaklı olarak görülebilir aspergerler yüzünden. Fakat tedavi olursa avantaja dönebilir bu durumun. Bütün semptomları ve detayları söylesen bile asperger raporu vermeyebilir. Raporun hatalı olmasından kaynaklı. Terapilerin 25'in 11'i yanlıştı bit asperger kadının yani teşhis konmayabilir direk. Ondan umutsuz olmamak lazım. Sorun yine o olabilir. Başta şüphe sonra teşhis olur. Aile ile bile sorun olabilir. Bir sürü belirtisi var. 3 yıl terapisonra konabilen teşhislerde olabiliyor ama asperger daha kolay. Asperger genelde başka sorunlarla gelir ama her zaman bu olmayabilir. İleri yaşta yaşanabilir. Uzun yazılar yazabilir asperger kişiler. Erken teşhis önemli. Birisinde çıkınca psikolog diğer aile üyelerine yönelebilir. Onlarda da çıkabilir ama fark etmek daha zor. Aile üyelerinin bir sürü kişisinde çıkabilir ama normalde çıkabilir. Sen tek kendinin böyle olduğunu düşünüyorsun sanırım. Normalde eski tanılar ve verilen şeylerden devam edilebilir ama sürekli deneme ve ilaç değistirebilirler. Hangisini alınca ne oluyor vb. Deneme tahtası gibi hissetirebilir ama böyle bulabilirler. Yemek yeme sorunu yokken aniden yemek seçme gibi belirtiler çıkabilir. İhmal etmemek önemli. Bazı aileler ön yargılı olabiliyor psikologlara. 1/3'ü güvenmiyor fakat psikiyatrinin tarihine bakarsan bir sürü gelişme var. Hala gelişen bir alan. Refahın verebilirler. Bu attığım siteye bakınca Concertada vermişler. İlaçlar kaygı, robotlaşma ve hayattan vazgeçme düşünceleri yapabilir durduk yere ama tam tersi de olabilir. Yaşa bağlı olabiliyor. İleri yaşta etkili olabilir. Vücut alışmış olabilir ilaca. Kötü bir şey yaşayınca söylemek gerek. İlaç değiştirme yetkileri olanlar düzeltebiliyor ama direk ilaç vermezler. Psikolog var daha. Çok çabuk kırılıyor olabilirsin. En küçük olay baya etkileyebilir veya eleştirileri pek takmazsın. Bazıları takmayarak çözüm bulmaya çalışıyor. Otizmlilerde daha ağır oluyor ama kalabalık yerlerde bunalıma olabilir veya kötü hissetme.

Sosyal fobi gelebilir akıllarına ama asıl sorun asperger gözüküyor.

Bende yemek seçme oluyordu. Sebzelerde de oluyor.

Hep aynı kıyafetleri giyiyor olabilirsin.

Bu arada yemek yerken sorunlar yaşıyor olabilirsin. Mesele dışarının yemek kurallarına göre yemek yiyemiyor olabilirsin. Bu yüzden rezil olma korkusu ile tek başına yeme isteği olabilir. Aile daha da çok tetkileyebilir bunu.

Takıntın varsa bir yere bir şey yazma hissin gelebilir bakmayacak olsan bile.

Bazı şeyleri daha yoğun hissedebilirsin. Neyse tek tek yazıyorum ama aklıma gelenler bunlar.

Aile ile bile kavga ettiğin anlar olabilir veya hep sözünü dinliyorsundur.

El becerilerin başından beri kötü veya çok iyi olabilir.

Yazıda bahsedildiği gibi daha çok tekrarlama gereği olabilir. Öğretmenlerin bunu bilmesi gerek.

Kurallara bağlı olduğun için okul seni beğeniyor olabilir. Bazi basit şeyleri yapamıyor olabilirsin veya başkası yapmak istese bile sen yaparsın.

Araba kullanmada bile sorunlar olabilir. Ondan kullanmak istemeyebilirsin.

Mizantropist olabilirsin veya ahlak boş gelir ama bu belirtilerin bazıları olmayabilir.

Birde arkadaş sayın çok az olur veya hiç.

Toplumda ne yapman gerektiğini bilmiyor olabilirsin. Mesela herkes normal yürürken sen ellerini bağlayıp ciddi bir pozisyonda yürüyor olabilirsin. Yani genelden farklı olan şeyler belirti hep. Her an mesajı görebilirsin diye tek tek atıyorum mesajları. Her şeyi belirtme isteği olabilir. Sorumluluk alsan yerine getiremeyebilirsin. Unutkanlık ve sakarlık olabilir. Mesela nesnelerin nerede olduğunu hep unutup sorma. Nesneleri düşürme.

Başkaların bilmediği kavramları biliyor olabilirsin.

Asperger sendromlu ünlüler-Dahi hastaligi farklılığın basarisi -10 ünlü aspergerli bir yerden sonra aynı bilgiler tekrarlanabilir. Mesela burada benzer şeyler demiş. Motive yazısı.

Motivasyon olacak motive değil pardon.

Birde sürekli özür diliyor olabilirsin veya hiç özür dilememe. İkincisi daha olası.

Asperger hayat boyu sürer ama belirtileri zamanla azalabilir baya. O zaman fark etmek zorlaşır. Hayatı boyunca bilmeyebilir.

Son düzenleme:
Aşağıya çekmeye çalışmışlar. Gerekirse öğretmen yardımı iste. Aspergerler çok başarılı olabilirler. Genelde kızlar sınıf birincisi olur bu yaşlarda fakat zamanla fark kapanır toplumsal şeylerden. Senin sınıf birincisi olman güzel. Başkaları ile seni kıyaslamaya çalışıyorlar ama sen hep bir önceki halinle kendini kıyaslayıp geliş. Böyle gelişme olur. Aspergerlerde okula gitmeme isteği olabilir dışlanma yüzünden. Asperger olup olmadığın okulda belli olabiliyor çok. Bu hatayı yapma. Bu yüzden üzülme olabilir sonradan ve uyku düzenin bozulabilir. Yetişkin gibi takılmak ve kaba olman normal eğer asperger isen. Yaşıtların ile anlaşmama sebeplerinden birisi bu. Yaşıtların sevmezler genelde aspergerler. Hep ciddi olursun. Vücut dili yapamıyor olabilirsin ve etkili konuşmayı beceremiyor olabilirsin. Testi yine çözüp PDF atarsan yardımcı olabilirim. Otizmli çocuklarda uyku düzeni okul öncesinde 80% ihtimalle bozuktur ama aspergerlerde daha geç olabiliyor bu. https://tolkido.com/blog/otizmli-cocuklarda-uyku-problemi-ve-cozum-onerileri/ uykusuzluk olabiliyor aspergerlerde ama ileri yaşlarda da olabilir. Bende bu yaşlarda olmamıştı ama sonra başladı fakat o yaşlarda diğer belirtilerin çoğu vardı. Asperger Sendromunda Uyku Sorunları. uyurken yanında bir cisim isteyebilirler. Eskiden bana oldu bu. Eğer uykun düzenli ise hep aynı saatte kalkmayı ve yatmayı istiyor olabilirsin. Geç veya erken kalksan çok rahatsız olursun. Heyecan yapıyorsan belirtebilirsiniz. Heyecan yapma olasılığın var.

Bu arada doktorların fark etmesi zor aspergeri. Bazıları kolay buluyor bazıları ise zor. Askerlik işlemlerim sırasında asperger teşhisi almam gerekirken anksiyete yazıldı!? mesela bu örnek. Asperger isen askerden muaf olman gerekir. Yani teşhis alınca ileride bunlar olabilir. Başarılı olmak şanstan kaynaklı olarak görülebilir aspergerler yüzünden. Fakat tedavi olursa avantaja dönebilir bu durumun. Bütün semptomları ve detayları söylesen bile asperger raporu vermeyebilir. Raporun hatalı olmasından kaynaklı. Terapilerin 25'in 11'i yanlıştı bit asperger kadının yani teşhis konmayabilir direk. Ondan umutsuz olmamak lazım. Sorun yine o olabilir. Başta şüphe sonra teşhis olur. Aile ile bile sorun olabilir. Bir sürü belirtisi var. 3 yıl terapisonra konabilen teşhislerde olabiliyor ama asperger daha kolay. Asperger genelde başka sorunlarla gelir ama her zaman bu olmayabilir. İleri yaşta yaşanabilir. Uzun yazılar yazabilir asperger kişiler. Erken teşhis önemli. Birisinde çıkınca psikolog diğer aile üyelerine yönelebilir. Onlarda da çıkabilir ama fark etmek daha zor. Aile üyelerinin bir sürü kişisinde çıkabilir ama normalde çıkabilir. Sen tek kendinin böyle olduğunu düşünüyorsun sanırım. Normalde eski tanılar ve verilen şeylerden devam edilebilir ama sürekli deneme ve ilaç değistirebilirler. Hangisini alınca ne oluyor vb. Deneme tahtası gibi hissetirebilir ama böyle bulabilirler. Yemek yeme sorunu yokken aniden yemek seçme gibi belirtiler çıkabilir. İhmal etmemek önemli. Bazı aileler ön yargılı olabiliyor psikologlara. 1/3'ü güvenmiyor fakat psikiyatrinin tarihine bakarsan bir sürü gelişme var. Hala gelişen bir alan. Refahın verebilirler. Bu attığım siteye bakınca Concertada vermişler. İlaçlar kaygı, robotlaşma ve hayattan vazgeçme düşünceleri yapabilir durduk yere ama tam tersi de olabilir. Yaşa bağlı olabiliyor. İleri yaşta etkili olabilir. Vücut alışmış olabilir ilaca. Kötü bir şey yaşayınca söylemek gerek. İlaç değiştirme yetkileri olanlar düzeltebiliyor ama direk ilaç vermezler. Psikolog var daha. Çok çabuk kırılıyor olabilirsin. En küçük olay baya etkileyebilir veya eleştirileri pek takmazsın. Bazıları takmayarak çözüm bulmaya çalışıyor. Otizmlilerde daha ağır oluyor ama kalabalık yerlerde bunalıma olabilir veya kötü hissetme.

Bu arada yemek yerken sorunlar yaşıyor olabilirsin. Mesele dışarının yemek kurallarına göre yemek yiyemiyor olabilirsin. Bu yüzden rezil olma korkusu ile tek başına yeme isteği olabilir. Aile daha da çok tetkileyebilir bunu.

Bazı şeyleri daha yoğun hissedebilirsin. Neyse tek tek yazıyorum ama aklıma gelenler bunlar.

Yazıda bahsedildiği gibi daha çok tekrarlama gereği olabilir. Öğretmenlerin bunu bilmesi gerek.

Kurallara bağlı olduğun için okul seni beğeniyor olabilir. Bazi basit şeyleri yapamıyor olabilirsin veya başkası yapmak istese bile sen yaparsın.

Mizantropist olabilirsin veya ahlak boş gelir ama bu belirtilerin bazıları olmayabilir.

Toplumda ne yapman gerektiğini bilmiyor olabilirsin. Mesela herkes normal yürürken sen ellerini bağlayıp ciddi bir pozisyonda yürüyor olabilirsin. Yani genelden farklı olan şeyler belirti hep. Her an mesajı görebilirsin diye tek tek atıyorum mesajları. Her şeyi belirtme isteği olabilir. Sorumluluk alsan yerine getiremeyebilirsin. Unutkanlık ve sakarlık olabilir. Mesela nesnelerin nerede olduğunu hep unutup sorma. Nesneleri düşürme.

Asperger sendromlu ünlüler-Dahi hastaligi farklılığın basarisi -10 ünlü aspergerli bir yerden sonra aynı bilgiler tekrarlanabilir. Mesela burada benzer şeyler demiş. Motive yazısı.

Birde sürekli özür diliyor olabilirsin veya hiç özür dilememe. İkincisi daha olası.

Asperger hayat boyu sürer ama belirtileri zamanla azalabilir baya. O zaman fark etmek zorlaşır. Hayatı boyunca bilmeyebilir.
Hocalar beni takmıyor.Resmen ben nifret ediliyorum her ortamda. Evet dışarıda yemek kurallarına alışık değilim.Okulda benim yaptığım ama onların dalga geçmediği haraket kalmadı. Artık cidden okuma hevesim dahil öldü.

Aspie test yaparken biraz zorlanıyorum fazla soru var 😅

Son düzenleme:
Hocalar beni takmıyor.Resmen ben nifret ediliyorum her ortamda. Evet dışarıda yemek kurallarına alışık değilim.Okulda benim yaptığım ama onların dalga geçmediği haraket kalmadı. Artık cidden okuma hevesim dahil öldü.

Aspie test yaparken biraz zorlanıyorum fazla soru var 😅
Bu da asperger belirtisi.

@Win9x bende bu belirtilerin çoğu var. Bir dahaki görüşmemde Asperger olduğumdan şüphelendiğimi söyleyeceğim.
Çocuklukta bazı çocuklar sürekli aynı kelimeyi söylüyor. O varsa onu da söyle. Bende olmuştu bu ama küfürmüş meğerse. Bilmiyordum.

Yeni konular

Geri
Yukarı