Diyet+spor yapmama ragmen kilo alıyorum

Dostum 13 yaşında vücut geliştirme ile ilgili sporlar yapmanı kesinlikle önermiyorum çünkü vücuduna giren kalori gelişimin için kullanılmalı ve sen az kalori alarak 18 19 yaşına kadar ki gelişimini kısaltıyorsun. Yeterli beslenmen gerekiyor. Temiz karbonhidratları araştır. Tadı tatlı olan ve paketlenmiş gıdalardan uzak dur. İçecek olarak su harici hiçbir şey ağzına sürme ve efor sarfettiren sporlar yap. Basketbol, koşu, yüzme vb. 16 17 yaşlarında vücut geliştirmeye girsen daha iyi olur. Şu anlık dış görünüşüne değil iç büyümene odaklanman gerekiyor yoksa ilerde çok pişman olursun az yediğin ve yaşıtların kadar gelişemediğin için.
Yulafı kütle kazanmak isteyenler yer. Yağ yakmak için pek elverişli değil. Sütle beraber nereden baksan 500+ kalori ve insülini hoplatan bir yiyecek çünkü.
Yanlış bilgi. Yulaf glisemik indeksi düşük bir besindir ve diğer karbonhidratlara göre masum kategorisindedir. İnsülin hoplatmaz. Yulafı erimek isteyen de yer kütle almak isteyen de. Mesele yulaftan çok yulafın miktarıdır.

Ben oturduğum yerde 2.000-3.000 kalori arası yemeye çalışıyorum. Ona rağmen zar zor kilo alıyorum. Senin kilo almanın pek çok sebebi var. Kilo alımın bunlardan birisi nedeniyle olabilir.
1. Metabolizma hızı
2. Kas yapmak
3. Sağlık

Kolayı, karpuzu, yulafı bırak kardeşim.
Karpuzla yulafı niye bırakıyor? Neden belirtmeden gereksiz yorum yapıyorsun. Karpuz'un 1 kilosunda 300 kalori bulunuyor ve %80'i su zaten karpuz'un. İstediği kadar yiyebilir karpuz. Ayrıca karpuz'un içinde yüksek oranda lif bulunur bu yüzden kilo vermeye yardımcı olur. Gereksiz yorum topluluğusunuz sadece.
Merhaba, ben size karşılaştığım bir sorundan bahsetmek istiyorum. Neyse hemen konuya değineyim, ben spor ve diyete başladım yaklaşık bir haftadır günlük 700-1000 civarı kalori alıp kardiyo(yürüyüş şeklinde) veya ağırlık yapıyorum. Göbeğim biraz toparlanmış gibi gözüküyor fakat kiloma bakınca kilo almış gozukuyorum ayrıca diyet programımı merak edenlere yazayım.
Sabah:
100 gr yulaf süt veya 3 haşlanmış yumurta 1 dilim kepek ekmeği.
Akşam:
Annem ne yaparsa(ev yemeği) bir tabak genelde tavuk ve bir kase karpuz.
(Yaşım 13)
Ek olarak bazen crown şekersiz kola içiyorum ondan olabilir mi şüphem ondan var.
Günlük kalori ihtiyacını bulman gerekiyor. Günlük alman gereken bir enerji (kcal) ihtiyacın var. Bulduğun kalori miktarından daha az alırsan kilo verirsin. Atıyorum, günde 2000 kalori alman gerekiyor fakat sen günde 1500 kalori alırsan kilo vermiş olursun. Kilo verirken buna dikkat etmelisin.

Karpuzla yulafı niye bırakıyor? Neden belirtmeden gereksiz yorum yapıyorsun. Karpuz'un 1 kilosunda 300 kalori bulunuyor ve %80'i su zaten karpuz'un. İstediği kadar yiyebilir karpuz. Ayrıca karpuz'un içinde yüksek oranda lif bulunur bu yüzden kilo vermeye yardımcı olur. Gereksiz yorum topluluğusunuz sadece.

Günlük kalori ihtiyacını bulman gerekiyor. Günlük alman gereken bir enerji (kcal) ihtiyacın var. Bulduğun kalori miktarından daha az alırsan kilo verirsin. Atıyorum, günde 2000 kalori alman gerekiyor fakat sen günde 1500 kalori alırsan kilo vermiş olursun. Kilo verirken buna dikkat etmelisin.

Sana sadece gülüyorum. 😂

Dostum , yapman gereken şey önce günlük kalori miktarını bulman. Bu bulduğun değeri vücuda alırsan ne kilo alırsın ne kilo verirsin. Ayrıca günlük 700-1000 kalori yatalak hasta olsan bile az kalır. Hele ki bu yaşta. Bu bulduğun kalorinin 300-500 aşağısını alırsan güzel olur kilo vermek için. Tabii o aldığın kalorinin yüzde kaçı karbonhidrattan gelecek , kaçı yağdan , kaçı proteinden bu da önemli. Ne kadar spor yapıyorsun nasıl idman yapıyorsun nasıl yaşamın var gibi bir sürü etken var. Öyle ben 1500 kalori aldım kilo vereyim diye bir şey yok sağlığını olumsuz etkilersin. O 1500 kaloriyi cipsten de alabilirsin 3 ana 2 ara öğün ile de.

Göbeğin de çıkıyorsa muhtemelen koladandır. Karpuzu da çok yersen sudan dolayı şişkinlik yapabilir. Abartmadan ye.

Dostum , yapman gereken şey önce günlük kalori miktarını bulman. Bu bulduğun değeri vücuda alırsan ne kilo alırsın ne kilo verirsin. Ayrıca günlük 700-1000 kalori yatalak hasta olsan bile az kalır. Hele ki bu yaşta. Bu bulduğun kalorinin 300-500 aşağısını alırsan güzel olur kilo vermek için. Tabii o aldığın kalorinin yüzde kaçı karbonhidrattan gelecek , kaçı yağdan , kaçı proteinden bu da önemli. Ne kadar spor yapıyorsun nasıl idman yapıyorsun nasıl yaşamın var gibi bir sürü etken var. Öyle ben 1500 kalori aldım kilo vereyim diye bir şey yok sağlığını olumsuz etkilersin. O 1500 kaloriyi cipsten de alabilirsin 3 ana 2 ara öğün ile de.

Göbeğin de çıkıyorsa muhtemelen koladandır. Karpuzu da çok yersen sudan dolayı şişkinlik yapabilir. Abartmadan ye.

Yüzde 27 yağ oranım var göbeğim her zaman var yani bir de günlük protein karbonhidrat yağ oranını nasıl belirleyeceğim ? İdman konusunda ise bir aralar yürüyüş yapıyordum inişli çıkışlı bir yol 3 tur onu bıraktım şimdi ağırlık yapıyorum 3 kiloluklarla 12x4 squat 12x4 bench press 12x4 dumbbell shoulder press 12x4 seated dumbbell overhead triceps extension 12x4 dumbbell hammer curl bir de curl up yapmaya başladım 2 gündür fakat bir ara verdim kilo şimdi geri alıyorum niyeyse 88-89'um haftalardır bugün 90 çıktım.

Dostum 13 yaşındasın gelişmen için kalori lazım sen zayıflamak için kalori verirsen ileride daha çok sıkıntı yaşarsın. Bu yaşta diyet mi olur? Sporunu yap ama diyet yapma.

Yeni konular

Geri
Yukarı