Spor + diyete rağmen kilo vermem durdu

GodOfToruk

Kilopat
Daha fazla  
Herkese selam. Yaklaşık 2 hafta önce spor + diyete başladım. Başlangıç 117kg. Tahmini günde 1000 kalori civarı tüketmeye başladım. İlk 1 hafta neredeyse bilinçli olarak hiç karbonhidrat tüketmedim aldığım besinlerde ne kadar varsa onu aldım 1 hafta sonunda 111kg düştüm fakat artık mide bulantısı dayanılmaz hale geldiğinden ötürü karbonhidrat almaya başladım normal spor ve diyetime devam ettim. Hiçbir şekilde şekerli ürün abur cubur tarzı hiçbir şey tüketmiyorum. Haftanın 4 günü 45dk kardiyo + 30dk kas çalışıyorum. Ayrıca günde 4lt su içiyorum ve her sabah sirkeli su içiyorum.
Diğer 1 haftada ise aynı kalori ve spor ile hiç kilo veremedim hala sabit kalmaya devam ediyor. Ne yapmam lazım metabolizmayı nasıl hızlandırabilirim, bilgili olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Ayrıca aralıklı oruç uyguluyorum 12-6 arası besleniyorum günün 18 saati açım. Midem yapışmasına rağmen kilo sabit kalıyor aklımı kaybetmek üzereyim.

Öncelikle 2 haftadan bir şey beklememek daha akılca olur. Tabii insan başladım neden böyle oluyor psikolojisine kapılabilir gayet doğal. Ben 6 aydır kendi kendime diyet ve ağırlık, fitnnes sporu uyguluyorum fakat amacım kilo vermek değil, almak. 77 kilo iken diyete başladım ve 3 ayda 71 kg'a düştüm. Şimdi sporun etkisiyle tekrar 75'e çıktım. Bunlar uzun vadeli şeylerdir. Aynı zamanda benim diyetim de tam sağlıklı, 0 şeker ve 0 abur cubur içeriyor. Yani biraz sabır lazım. Çok takma, eğer 2-2.5 ay aynı kalırsa o zaman bir şeyler düşünmeye başlaman daha doğru olur diye düşünüyorum.

İlk 1 haftada oluşturduğunuz kalori açığının karşılığı 6 kilo değil öncelikle onun farkına varmanız lazım. İlk 1 haftada ödemi attım, 2. haftada neden bu olmuyor şeklinde hayıflanmamanız gerekiyor. Sabırsız davranmayın. O mantığa göre 4-6 haftada ideal kilonuza ulaşıp yolunuza devam etmeniz lazım ancak öyle olmuyor işler. Sizin açınızdan gündelik hayatınızda da devam edebileceğiniz mantıklı bir beslenme düzenini uygulayarak sporunuza devam edin. Ekstrem diyetler uygularsanız normal beslenme düzeninize döndüğünüzde kilo alırsınız ve "Boşuna mıydı?" ya da "Kilo vermek ne zormuş." düşüncelerine kapılırsınız. Kilo verme modellerinde uygulanabilirlik ve süreklilik en temel esaslar. Acele etmeyin, vücudunuzu dinleyin.

Kalorin çok düşük, o yüzden metabolizman yavaşlıyor. Önce metabolizman için gerekli olan kaloriyi almalı sonra onu yakmalısın.
Kilo vermek az kalori alarak değil çok kalori yakarak veriliyor. 2000 kalori al, daha fazla kas çalış. 30 dk. çok çok az. Normal antreman 1.5 saat falan sürer.
Ayrıca bacak günlerini asla atlama, testesteronu arttırır ve metabolizmayı hızlandırır. Her sabah uyandığında senden önce uyananın birileri var ise testesteronun yüksek seviyededir. Ona dikkat et. Her sabah senden önce uyansın.

Aşırı normal bir durum. Senin haftada maksimum 1 kilo vermen gerekirken gidip 11 kilo vermişsin ve metabolizman kendini kilitlemiş. Bu yüzden vücut elinde tutabildiğini tutmaya çalışacak ve birden kilo alacaksın.

Bu rehberimi uygularsan tamamen sağlıklı ve kaliteli bir diyet geçirirsin.

Yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim dostlar. Anladığım kadarıyla yüksek kalori açığı yarattığım için kısa sürede fazla kilo gitti, metabolizma kilitlendiği için sabit kaldı. Kaloriyi arttırıp biraz daha kas egzersizlerine yoğunlaşmam gerektiğin anladım. Ben bu durumdan önce çok yemek yiyen biri değildim genellikle abur cuburlardan yüksek kalori alıyordum. Şu an kalorimi 1800-2000 civarına arttırmak istiyorum bunu sağlıklı şekilde nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz? Sağlıklı gıdalarla kaloriyi nasıl arttırabilirim bilmiyorum..

Herkese selam. Yaklaşık 2 hafta önce spor + diyete başladım. Başlangıç 117kg. Tahmini günde 1000 kalori civarı tüketmeye başladım. İlk 1 hafta neredeyse bilinçli olarak hiç karbonhidrat tüketmedim aldığım besinlerde ne kadar varsa onu aldım 1 hafta sonunda 111kg düştüm fakat artık mide bulantısı dayanılmaz hale geldiğinden ötürü karbonhidrat almaya başladım normal spor ve diyetime devam ettim. Hiçbir şekilde şekerli ürün abur cubur tarzı hiçbir şey tüketmiyorum. Haftanın 4 günü 45dk kardiyo + 30dk kas çalışıyorum. Ayrıca günde 4lt su içiyorum ve her sabah sirkeli su içiyorum.
Diğer 1 haftada ise aynı kalori ve spor ile hiç kilo veremedim hala sabit kalmaya devam ediyor. Ne yapmam lazım metabolizmayı nasıl hızlandırabilirim, bilgili olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Ayrıca aralıklı oruç uyguluyorum 12-6 arası besleniyorum günün 18 saati açım. Midem yapışmasına rağmen kilo sabit kalıyor aklımı kaybetmek üzereyim.

Hocam 1 hafta 5 kilo verirsiniz öbür hafta 2 kilo alırsınız. Bu durum böyledir. 10-20 kilo verdikten sonra işler zorlaşmaya başlar. 2 haftada bence 6 kilo gayet iyi. Ayrıca ödem tarzı durumlar da var. Tartı siz kilo almadınız deyince kilo almamış olmuyorsunuz. Eğer 1 hafta aralıksız kilo sabitse tartı bozuk zaten :D

Yeni konular

Geri
Yukarı