Dizel 5.3TL'ye Çıktı; Tepkisiz Kalmayın!

Hocam yine söylüyorum yükselen asansör değil alçalan duvarlar.
Yani Türkiye'de petrol fiyatları artmadı, bizim paramızın değeri, 1 litre dizeli, 5 liradan alabilecek değerde iken, 5.3 dan alabilecek değere düştü. Yani para değer kaybetti. Kaldı ki Türkiye besbelli krizde, hiç bir şey üretmiyoruz, kaliteli eğitimli nesil yok, yetişen de soluğu yurt dışında alıyor. Bizim sormamız gereken şey şu, biz neden kişi başı gelirimizi yükseltecek, eğitimli insanlar yetiştiremiyoruz, üretecek insan yok. Üretecek insanları kaçırmakta küstürmekte de birebiriz. Yani hiç iç açıcı değil.

Bizim kişi başı gelirimiz yıllardır artmıyor. Azalıyor ha belki tüm ülkelerde bir miktar kriz var. Düşüş var yani ama onlar zengin lduğu için o kadar etkilemiyor. Biz gibi 10 bin dolar kiş başı geliri olan ülkeleri daha çok etkiliyor küresel krizler. Yani insanımızı eğitmek için kimse kılını kıpırdatmıyor. Aileler eğitilmiyor, hayvan gibi saldım çayıra misali insanlar yetişiyor, ezbere insanlar yetişiyor ne olacak bir halt olmaz. Ha yöneticiler de aval aval bakıyor kimse ilgilenmiyor onlara kalırsak, kişi başı gelirimiz 25 bin dolarlar çıkmıştı. Sorun yok yani, everything alright.

Bu gerçek veriler.
https://data.worldbank.org/indicato...6&locations=TR&start=1960&year_high_desc=true

Hayali uyutmalar.
Kişi Başı Milli Gelirde, Türkiye 13. Büyük Ekonomi Oldu

Çomar sürüsüne bunu sorsan benim için fark etmiyor ben hep 50-100 TL'lik alıyorum diyen gerizekalı bir kitle var. Kendi görüşünde olmayanları da FETÖ elemanı ilan ederler, destekledikleri partininden de 10 yıldan fazla bir süredir FETÖ ile içli dışlı olduklarından da bir haberler. Ülkenin her kademesine FETÖ elemanlarını devre dışı bırakıp kendi adamlarını koyan bir zihniyet var ortada. Eylem yapsanız da sert şekilde bastırılır bu da suskun kalmaya sebep olmamalı elbet. Tehditle, zorbalıkla istediklerini yapıyorlar.

Mazot umarım 10TL olmaz. Bunu millete yedirmek için savaş çıkarıp savaştayız, o yüzden böyle oldu diyecekler. Mazotun litre fiyatının artması bizi ağır zamlarla karşılaştıracak ama ben rejim bunalımı içinde olan ülkemizde sadece ihtilal dönemlerine özgü hukuksuzluk ve sevgisizliğin hakim olduğunu görüp büyük bir cihan savaşını kaybetmekte olduğumuzu düşünüp üzülmekten kendimi alıkoyamıyorum. Kurbağa pişiyor.

Tepki verince bir şeylerin düzeleceğini sanmıyorum.

Benim son yıllarda 5-6 kez şahit olduğum, tepkiyle düzeltilen tek olay şu ki; Tecavüzcüler serbest bırakıldığında, sosyal medyadan, Twitter'dan, Change.Org'dan falan imza toplanıyor, tepki veriliyor anca öyle tutukluyorlar. Tabi araya ünlülerin karışması, olayların gitgide yayılması lazım ki, o kadar tepkiyi gördükten 4-5 saat sonra saldıkları adamı tekrar tutukluyorlar. Ünlüler olmasa onu bile başaramayacağız.

Tecavüz olayları bir yana, daha yüzlerce kampanyaya destek sağladığımı hatırlıyorum ancak yeterli sayıya ulaşmamıza rağmen hiçbir şey olmadı. Bu tip olaylara ülkenin %80'i bile tepki verse, yine bir şey değişmeyecek gibi gözüküyor. İnanmak istemiyorum ama 1 gram bile tereddüt etmiyorum inancımdan. Yani benim için kuşkusuz hakikat.

Çoğunluk memnunsa geriye yapacak ne kalıyor? 30-40-50 yıllık bir hayat tecrübem olmadığı için benim beynim burada duruyor. Yapılabilecek başka bir şey varsa, buyurun söyleyin.

Ha tabi, yapılacak şey okumak, eğitim kalitesini düzeltmeye çalışmak, bilim insanı yetiştirmek, diyorsanız, onu zaten 200 kere söylemişimdir herhalde. :D

Neyse, hepimize geçmiş olsun. Yine istemeyerek boyun eğiyoruz. Bunu söylediğim için bana kızıyorsunuz ama maalesef gerçek bu. Evet, boyun eğiyoruz. Yalan söylüyorsam, yalan söylüyorsun, deyin lütfen. Bu noktada ben de, keşke yalan söylüyor olsaydım, diyorum kendi kendime.

Son düzenleme:
Şimdi bazı arkadaşlar tepki gösterelim diyorlar. Haklılar da. Fakat şöyle bir sıkıntı var. Ülkede gerçekleri anlayan 7-8 milyon, taş çatlasa 10 milyon insan var. Bunların büyük çoğunluğu düzenini oturttuğu için protesto yapmaktan korkar. Geriye kaldı 1 milyon. Bu 1 milyon insan da değişik şehirlere dağılmış olsun. O zaman güç bir arada olmayacağı için protestomuzu asla kayda almazlar. O zaman geriye bir tek yurt dışına gitme çözümü kalıyor. Tabii ona da izin verilirse...

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı