Doğuştan okuma bileniniz var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Mizah ya.
Arkadaş kötü algılamasın bizde olmayınca kıskanıyoruz işte.
Ne arkadaşım anlamıyorum yani, ben doğuştan atom altı parçacıklara ilgi duyuyorum. Saçmalamış millet. Tuhaf tuhaf laf atmalar. Kıskanmayın. Annem ben küçükken, beni elektron mikroskobu ile aynı odaya kilitlemiş 2 gece. İkinci gün kapıyı açınca ağlayarak kolundan çekiştirip "Atom altı parçacıkların yapısı nasıl bu kadar düzenli anlayamıyorum..." demişim.

Ne arkadaşım anlamıyorum yani, ben doğuştan atom altı parçacıklara ilgi duyuyorum. Saçmalamış millet. Tuhaf tuhaf laf atmalar. Kıskanmayın. Annem ben küçükken, beni elektron mikroskobu ile aynı odaya kilitlemiş 2 gece. İkinci gün kapıyı açınca ağlayarak kolundan çekiştirip "Atom altı parçacıkların yapısı nasıl bu kadar düzenli anlayamıyorum..." demişim.
Napalım? Kıskanmayıp.

İnanmazsın ama beni tarif ettin. Tabi bizim öğretmenimiz farklı kaynaklar getirmemişti. Nasıl bir his olduğunu bilirim aslında. Önceden soru kalıplarını bildiğin için aklında birkaç yol hesaplıyorsun. Yolun tamamı değil de ilk kısmına ışık tutuyorsun sorunun devamı geldikçe de seçenekleri bir bir eleyip o sırada işlemleri bitirirken doğru sonucu buluyorsun. En azından bende böyle 😁.
Çok farklı konuları bir soruda toplayıp öğretmen beni test etmişti, çözünce sözlüye 100 vermişti. Yine sonucu tahtaya tek bir işlem yapmadan doğru mu diye sormuştum ve doğru çıkmıştı. Gerçi ihtiyacım yoktu sınav sonuçları da 100 olduğu için.
Bende şöyle bir şey oluyordu. Öğrendiğim konunun çözüm yöntemini bir kere öğrenince, soru istendiği kadar değiştirilsin ancak küsuratlı sayılarla bir çözümü yoksa tahtaya ya da deftere en ufak bir şey yazmadan cevabı bulabiliyordum. Sorunun çözüm kalıpları belliyse gerekli verileri çözüm kalıplarına kafamda oturtup çözümü deftere yazmaktan daha hızlı yapabiliyordum. Sorunun son kısmını yazarken, sorunun bizden ne istediğini öğrenince ben zaten olası istenen sonuçların bir kaçını bulmuş oluyordum. Sonrasında zihnimden çözdüğümden işlem hatası olup olmadığından emin olmak için cevap doğru mu diye sorardım.

Hocam ben de bilgisayar bilmeden önce Lego sevdalısıydım, keşke şimdi de PC yerine Lego olsa... Aklıma geceleri kalkıp da 2 saat uğraş sonrası P90 yaptığım aklıma geldi :(
Üstüne basınca da aynısı olmuyor ama... Kitap okurken veya bilgisayarda oynarken böyle bir dert yok. :)

Ben 4 yaşında iken abim 1.sınıfa gidiyordu. Abimi annemgil azarlıyordu (dersleri kötü idi şimdi 1 tık daha iyi) ben korkudan 3 işlem öğrenmiştim. O günden sonra derslerim benim genelde güzel abimin genelde biraz kötü olmuştur. Ben doğuştan senin okuma yazma öğrendiğini sanmıyorum sadece bizden daha hızlı harfleri ve sesleri eleştirdiğiniz düşünüyorum. Şayet o zaman bende doğar doğmaz Pi sayısını hesapladım gibi arkası boş şeylerle gelebilirim. Bu arada bence biraz caka satma amacı var.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı