Dolar neden yükselir?

Ponstaneforte

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Neden olduğunu bilmediğimden soruyorum. Tamam TL değer kaybediyor anlıyorum bu mantığı. Her gün ne oluyor da TL değer kaybediyor bunu anlamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Amerika bize yaptırım uyguluyor, özellikle Rusya'dan askeri silahlar aldığımız için. Ve biz de bu yaptırımlara karşı bir şey yapmıyoruz. TL'ye değer kazandırabilecek bir sürü tekniğimiz varken hiç birini yapmıyoruz vs. Cari açığı söylememe gerek var mı?

Son düzenleme:
1634671786513.jpeg

Mesela bir ülkede yeteri kadar dolar yoksa ve şirketlerin ya da vatandaşın dolar ihtiyacı karşılanamıyorsa, o ülkenin cari açığı var demektir. Cari açık olduğu sürece de, dolar fiyatı da euro fiyatı da yükselecektir.

Daha fazla detayı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz:

Son düzenleme:
Amerika bize yaptırım uyguluyor, özellikle Rusya'dan askeri silahlar aldığımız için (bana göre saçma bunun için yaptırım uygulamaları yanlış). Ve biz de bu yaptırımlara karşı bir şey yapmıyoruz. TL'ye değer kazandırabilecek bir sürü tekniğimiz varken hiç birini yapmıyoruz vs. Cari açığı söylememe gerek var mı?
Ülke politikalarında yanlış veya doğru diye bir şey yoktur. Ülke çıkarları ne ise ona göre hareket edilir.

Yüzlerce makale bulunmakta bununla ilgili en önemli sebebi güven. Ülkeye güven olursa yabancı yatırımcı gelir. Büyük fonlar gelir. Şirketlere yatırım yapar. Ülkede dolar artar, ülke para birimi değer kazanır.

Güven yoksa düşer.

Sebebini merak ediyorsan Haluk Tatar'ın gündem videolarını ve Sedat Peker iddialarını izlesen bile anlarsın. 10 yıldır anlamadıysan da fazla takılmana gerek yok.

Geri
Yukarı