Dubleks ev için modem tavsiyesi

Maybach

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba,

Dubleks bir evde ailemle, elimde ZTE H168a modem ile 50Mbps bir paket kullanıyorum. Bir de kalitesiz sıradan bir router ile dağıtıyorum fakat çoğu zaman sorun çıkartıyor. Genelde gün içinde modemi yeniden başlatmak durumunda kalıyorum. PC ile kablolu bağlı, aynı zamanda 4-5 cihaz bağlı.

Bir de, mesela PC üzerinden ben kablolu bağlıyken, PC'de ben kesinti yaşarken telefondan Wi-Fi ile kontrol ettiğimde bir problem göremiyorum. Biraz cahilim bu işlerde ama sanırım router ile kurulan düzenekten kaynaklı böyle bir problem yaşıyorum.

Her neyse, router ile uğraşmadan bir modemle evin her yerine eşit dağıtarak (eşit olmasa bile güçlü olması yeterli) bu işi halletmek istiyorum. Aşağıdaki linkte bıraktığım uygun mudur sizce? Bence Wi-Fi mesh olayına gerek kalmadan bu işi halledebilirim gibime geliyor. Zira, villada yaşamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yine kör noktalar olursa BUDDY 4 ile mesh sistemine eklemeler yapabilirsiniz.

Hopper DSL yok bende. Kablo kullanıyorum.

Hopper + Buddy ile mesh yaptım evde. Kör noktalar yok oldu.

Yine kör noktalar olursa BUDDY 4 ile mesh sistemine eklemeler yapabilirsiniz.

Hopper DSL yok bende. Kablo kullanıyorum.

Hopper + Buddy ile mesh yaptım evde. Kör noktalar yok oldu.

Anladım hocam. Mesh’e gerek kalsın istemiyorum açıkçası ama gerekirse yapabilirim.

Şu anlık bunu alayım mı önerir misiniz? Bi de, kullandığım modem yerine geçer di mi bu kullanabilirim?

Yukarıdaki modemden bahsediyorum alayım mı derken, TP Link Deco olan.

+

Merhaba,

Dubleks bir evde ailemle, elimde ZTE H168a modem ile 50Mbps bir paket kullanıyorum. Bir de kalitesiz sıradan bir router ile dağıtıyorum fakat çoğu zaman sorun çıkartıyor. Genelde gün içinde modemi yeniden başlatmak durumunda kalıyorum. PC ile kablolu bağlı, aynı zamanda 4-5 cihaz bağlı.

Bir de, mesela PC üzerinden ben kablolu bağlıyken, PC'de ben kesinti yaşarken telefondan Wi-Fi ile kontrol ettiğimde bir problem göremiyorum. Biraz cahilim bu işlerde ama sanırım router ile kurulan düzenekten kaynaklı böyle bir problem yaşıyorum.

Her neyse, router ile uğraşmadan bir modemle evin her yerine eşit dağıtarak (eşit olmasa bile güçlü olması yeterli) bu işi halletmek istiyorum. Aşağıdaki linkte bıraktığım uygun mudur sizce? Bence Wi-Fi mesh olayına gerek kalmadan bu işi halledebilirim gibime geliyor. Zira, villada yaşamıyorum.

Paylaştığın ürün wifi 6 destekliyor. Halbuki modemin wifi 5. Vereceğin paraya yazık. Diğer paylaştığım seçeneği yaparsan daha iyi olur. Hem wifi 6 kullanırsın, hem evin 2 katınıda kapsar. Toplam 2400 TLye olayı halletmiş olursun. Elindeki modemide satarsın.

Son düzenleme:

+

Paylaştığın ürün wifi 6 destekliyor. Halbuki modemin wifi 5. Vereceğin paraya yazık. Diğer paylaştığım seçeneği yaparsan daha iyi olur. Hem wifi 6 kullanırsın, hem evin 2 katınıda kapsar. Toplam 2400 TLye olayı halletmiş olursun. Elindeki modemide satarsın.

Hocam sizi anladım fakat problem şu ki, Wi-Fi güçlendirici veya router kullandığım zaman ping değerlerim yükseliyor veya başka problemler nüksediyor.

Tek bir ağdan tüm eve dağıtmak amacım.

Bunun yolu da bu modemden geçiyor işte.

Hocam sizi anladım fakat problem şu ki, Wi-Fi güçlendirici veya router kullandığım zaman ping değerlerim yükseliyor veya başka problemler nüksediyor.

Tek bir ağdan tüm eve dağıtmak amacım.

Bunun yolu da bu modemden geçiyor işte.
Tamam al o halde paylaştığım modemi. Çok kaliteli modem. Dediğim seçenekteki extendera gene kablolu bağlanabiliyorsun, pingde değişim olmaz. Bende olmadı.

Wi-Fi 6 Teknolojisinin 6 Avantajı​

Hız Artışı: Veri ileten bir sembol olarak tanımlandırılan OFDM, Wi-Fi teknolojisinin önemli parçalarından biridir. Wi-Fi 6 normalden 4 kat daha uzun OFDM taşıyıcıları kullanarak hem internet kapsama alanını arttırır hem de %11’e varan bir hız artışı sunar.

Yüksek Veri Transferi: Veri akışını sağlayan kablosuz internet bant genişliği normalde üst sınır olarak 80MHz’dir. Fakat Wi-Fi 6 bu bant genişliğini 160MHz olarak iki katına çıkarır ve modemden cihaza giden internet hızını da artırmış olur.

Çoklu Kullanıcı Desteği: Wi-Fi 6 veri ileti sembolu olan OFDM’lerin çoklu kullanıcılı versiyonu olan OFDMA kanallarını kullanır. Standart bir kablosuz bağlantıda veri aktarımı bir cihazdan diğerine gerçekleşirken, OFDMA birçok verinin birden fazla cihaza aktarılmasına olanak sağlar.

4 Kata Kadar Fazla Kullanıcı Kapasitesi: Kullanıcı hacmi yüksek alanlarda Wi-Fi 6 teknolojisinin kullandığı 8×8 uplink / downlink sistemleri, kablosuz ağ dahilinde 4 kata kadar daha fazla kullanıcı kapasitesine sahiptir.

Enerji Tasarrufu: Hedef Uyanma Süresi (Target Wake Time) olarak tanımlanan yeni teknoloji sayesinde Wi-Fi 6, aralıklı olarak kablosuz internet bağlantısı gerektiren cihazların (örneğin akıllı ev sensörleri ve aksesuarları) internet sinyali alma sürelerini düşürerek, enerji tasarrufu sağlar.

Yüksek Güvenlik: Kablosuz ağ şifreleme sistemleri olan WPA ve WPA2’nin yeni nesil versiyonu olan WPA3 ile uyumlu Wi-Fi 6, kablosuz ağınızın her zamankinden oldukça güvende olmasına yardımcı olur.

Dosya Ekleri

• 1701095309564.png
    1701095309564.png
    177 KB · Görüntüleme: 20
Anladım hocam. Mesh’e gerek kalsın istemiyorum açıkçası ama gerekirse yapabilirim.

Şu anlık bunu alayım mı önerir misiniz? Bi de, kullandığım modem yerine geçer di mi bu kullanabilirim?

Yukarıdaki modemden bahsediyorum alayım mı derken, TP Link Deco olan.

Hocam keenetic mesh'i çok iyi çalışıyor ben çok memnunum.

Tek SSID, siz farkına bile varmıyorsunuz hangi cihazda olduğunuzu vs.

Hopper DSL de adından anlayacağınız gibi hem modem (xDSL destekli) hem de router. Kullandığınız modem yerine bunu kullanacaksınız.

Mesh yapınca buddy 4 ya da başka bir keenetic cihaz ile tüm yönetim hopper'da oluyor. İstediğiniz kuralları oradan yazarsınız.

Önce hopper DSL alın. Baktınız kör noktalar var uygun bir yere buddy ya da başka bir keenetic extender alırsınız.

Deco mesh sistemlerine bakmanızı öneririm. Çünkü olağanüstü performansları var. Ben de evimde kullanıyorum. İnanılmaz rahatlatıcı bir olay. Genişletici değil sizin çözümünüz mesh sistemi.

Deco mesh sistemlerine bakmanızı öneririm. Çünkü olağanüstü performansları var. Ben de evimde kullanıyorum. İnanılmaz rahatlatıcı bir olay. Genişletici değil sizin çözümünüz mesh sistemi.

Hocam keenetic mesh'i çok iyi çalışıyor ben çok memnunum.

Tek SSID, siz farkına bile varmıyorsunuz hangi cihazda olduğunuzu vs.

Hopper DSL de adından anlayacağınız gibi hem modem (xDSL destekli) hem de router. Kullandığınız modem yerine bunu kullanacaksınız.

Mesh yapınca buddy 4 ya da başka bir keenetic cihaz ile tüm yönetim hopper'da oluyor. İstediğiniz kuralları oradan yazarsınız.

Önce hopper DSL alın. Baktınız kör noktalar var uygun bir yere buddy ya da başka bir keenetic extender alırsınız.

Anladım hocam fakat ilk önceliğim kesinlikle mesh de yapmadan sadece modemin yeterli olabileceği bir geniş kapsama alanına ait bir modem. Eğer kör noktalar olursa ve yetersiz kalırsa, bu durumda mesh yapabilirim.

Bu yüzden ilk ihtiyacım olan, geniş kapsama alanına ait parasını hakeden bir modem.

Bu mu daha iyi, yoksa bu mu? Zannımca Deco tercih etmek istiyorum fakat bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı