Dünyanın geçmişteki halini gözlemleyebilir miyiz?

Tokiler

Decipat
Makaleler
1
Merhaba, sizin fikirlerinizi merak ettim. Biliyorsunuz ki, varlıklardan yansıyan ışık insan gözüne ulaşınca o varlığı görürüz. Mor ötesi ve kızıl ötesi ışıkları göremeyiz. Evrendeki gezegenler birbirinden oldukça uzak olduğu için o ışığın gözümüze gelmesi yıllar alabilir. Yani şu anda gökyüzünde gördüğümüz yıldızlardan birinin 40 milyon veya 1400 yıl önceki halini görüyor olabiliriz. Sizce, teknoloji çok gelişirse olağanüstü dürbünlerle ve araçlarla başka yıldızların çevresinden dünyanın milyonlarca yıl önceki hali gözlenebilir mi? Bilimsel araştırmalar yapılabilir mi?

Merhaba, sizin fikirlerinizi merak ettim. Biliyorsunuz ki, varlıklardan yansıyan ışık insan gözüne ulaşınca o varlığı görürüz. Mor ötesi ve kızıl ötesi ışıkları göremeyiz. Evrendeki gezegenler birbirinden oldukça uzak olduğu için o ışığın gözümüze gelmesi yıllar alabilir. Yani şu anda gökyüzünde gördüğümüz yıldızlardan birinin 40 milyon veya 1400 yıl önceki halini görüyor olabiliriz. Sizce, teknoloji çok gelişirse olağanüstü dürbünlerle ve araçlarla başka yıldızların çevresinden dünyanın milyonlarca yıl önceki hali gözlenebilir mi? Bilimsel araştırmalar yapılabilir mi?

Kesinlikle katılıyorum. Yemin ederim dün ben de bunu düşünüyordum.

Son düzenleyen: Moderatör:
O yıldızlara ışıktan daha hızlı gidebilirseniz ve oradan Dünya'ya bakabileceğiniz bir teleskobunuz olursa neden olmasın?

Bu arada ışığı geçmek başka, ışık hızını geçmek başka. Bir şekilde Dünya'dan ilerleyecek fotonları yavaşlatabilirseniz yine olur. Örnek olarak Cherenkov Radyasyonu.

Zaman, uzayda çok farklı işliyor yani bu dediğiniz şey teoride mantıklı olabilir ama çok zor ihtimal ki bunun üzerinde araştırmalar yapılıyor, hatta bir ara makale okumuştum, ayna görüntü oluşturarak dünyanın milyonlarca yıl öncesini görme üzerine bir şeyler yapılıyor.

Bu forumda neden bu tip konulara cevap yazan yok?
Boş ya da çok genel olan konuşara çok cevap yazılır.

Soruya gelecek olursak @Alpha Centauri'ın dediği gibi uzakta bir yere gözlemci bir şey koyarsan teoride görebilirsin. Ama çeşitli sorunlar olacaktır. En basitinden evlerindeki insanları göremeyeceksin. Sonra sana gelecek ışık gelemeyecek. Çünkü ara çeşitli gök cisimlerine çarpmış olacak. Tabii gök cismi sabahtan akşama kadar aynı yerde durmuyor. Yine de yapboz gibi paramparça bir şey elde edeceksindir diye düşünüyorum.
Sadece yorum yapılacak.
İnan bana sadece yorum yapılmasını istemezsin. Çok boş konuşanlar var. Bir şey hakkında yorum yapmak için genel olarak o konuda bir şeyler bilmek gerekiyor. Hiç değilse genel kültür mü dersiniz artık o neyse o tip bir şey gerekiyor.

Evet ama ben bilgiyi öne sunmuşum. Sadece yorum yapılacak.
Sadece Allah bilir türevi şeyler yazanlardan yaka silkildiği için çok kişi burayı terk etti. İnsanlar neden durduk yere kendi gözleriyle görebildiği şeyi inkar edip araştırmadan papağan gibi aynı şeyleri tekrarlayanlarla muhatap olmak istesinler?

Bu dediğin Utku'nun dediği gibi olabilir yalnız açıkçası kütlesi olan bir cismin (uzay aracı gibi) ışık hızını geçebileceğini de, yıldızlararası yolculuğun binlerce yıl sonra bile ancak en yakın yıldızlar hariç (o da ışık hızının altında yıllarca süren yolculukla) olabileceğini de sanmıyorum. Daha da ileri gideyim, bundan birkaç yüzyıl sonra medeniyet diye bir şeyin kalma ihtimali bile pek mümkün görünmüyor... (Thanks to stupidity of humanity)

Geri
Yukarı