Elementary OS Macerası

Bilgisayar şu anda yanımda değil fakat 1 GB RAM var bilgisayarda. Lubuntu görünüş olarak çok kötü değil bence. Fakat önce Mint deneyip kasarsa sonra Lubuntu deneyebilirim.
1 GB RAM az olabilir Elementary için.
Fotoğrafçı olduğunuzu biliyorum. Adobe uygulamaları GNU/Linux'ta yok. Peki resim düzenleme için GIMP veya Krita kullandınız mı? Kullandıysanız işinizi gördü mü?

Fotoğraf için Windows platformunu kullanıyorum. GIMP ya da Krita hiç kullanmadım. Sistemde Windows yüklü hala.

Birkaç zamandır laptoba yüklemeyi düşünüyordum. Fırsat bulunca masaüstü bilgisayarda denemek istedim. Elementary OS sitesinden güncel ISO dosyasını indirdim. Sonrasında GPT olarak USB belleğe yazdım ve USB bellekten Boot ederek boşta duran SSD'me yükledim.

İlk izlenimlerim sonrası konuşmam gerekirse, güzele benziyor. Şu ana kadar herhangi bir uyumluluk sorunu yaşamadım. Gerekli sürücüleri ve resmi Nvidia sürücülerini, OS'u kurarken kendisi kurdu, bunu seçebiliyorsunuz. Sürücüler gayet temiz çalışıyor. İki ekranla beraber kullanıyorum. 2K ekranda 75 Hz ve FHD ekranda 60 Hz görüntüyü rahatlıkla ve sorunsuz alabildim.

Soru ve tavsiyelerinize açığım. :)

Kullandığım tema: adapta-project/adapta-gtk-theme

İkon paketi: PapirusDevelopmentTeam/papirus-icon-theme

Yüklerken kullandığım faydalı link: Customizing Elementary OS 5.0 (Theme + Icons + Cursor)

Resimler:

Eki Görüntüle 646636

Eki Görüntüle 646635

Eki Görüntüle 646637
İşlemciniz nedir?

Cupertino'yu deneyeceğim. Aslında laptobum için düşünüyorum Elementary OS'u. Şimdilik masaüstünde deneyeceğim. Şu an hoşuma gitti gibi. :)
Yok hocam, galiba yanlış anladınız. Elementary için demedim, Ubuntu MATE için demek istemiştim. Düzeltiyorum o mesajı da.

Evet. :)

Cupertino'yu deneyeceğim. Aslında laptobum için düşünüyorum Elementary OS'u. Şimdilik masaüstünde deneyeceğim. Şu an hoşuma gitti gibi. :)

Geçen hafta yüklemiştim. Çift monitör bağlıydı, çoğu zaman birini kullanıyorum, ayarlardan kullanmadığımı kapatma seçeneğini bulamadım. Siz öyle bir ayara denk geldiniz mi?

İşlemciniz nedir?

E_OSo_1.jpeg

Yok hocam, galiba yanlış anladınız. Elementary için demedim, Ubuntu MATE için demek istemiştim. Düzeltiyorum o mesajı da.

Elementary için de varmış sanırım ya. Olsun yine de. :)

Geçen hafta yüklemiştim. Çift monitör bağlıydı, çoğu zaman birini kullanıyorum, ayarlardan kullanmadığımı kapatma seçeneğini bulamadım. Siz öyle bir ayara denk geldiniz mi?

Öyle bir buton vardı sanki, ancak kapatsam da görüntü vermeye devam ediyordu. İki monitörü de aktif kullandığımdan kapatma ihtiyacı hissetmedim. :)

Windows'ta hangi uygulamarı aktif olarak kullanıyorsunuz? Alternatiflerini deneyip karşılaştırma yaparsanız çok faydalı olur.

Aktif olarak Premiere Pro, Photoshop ve Lightroom kullanıyorum. Elementary OS'a ise Skype, Spotify, Sublime Text ve VSCode programlarını yükledim. CUDA çalıştıracak programlar dışında ağır bir program kullanmayı düşünmüyorum.

Aklında bir program varsa denemeye çalışabilirim. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı