En iyi ve kaliteli LPG markası nedir?

Ucuz olandan alırım hep. Mümkün olduğunca da aynı yerden almaya çalışırım. Ucuz yerden gaz alırsanız LPG bakımına gerek kalmıyor yağ mağ hiçbir şey yok. Shell'den falan kaliteli yakıt alınca Broadway'e yaramıyor kanalları tıkanıyor. :D :D

Bende 2011 model Civic var, BRC kitli. İlk aldığımda farklı farklı istasyonlardan aldım denedim.
Çoğu firmadan aldığımda araçta lamba yaktı hep, Opet Aygaz aldığımda ise yakmadı o yüzden Opet ile devam ettim hep. BP'den alınca araç çok sarsıntı yaptı yolda giderken.

Böyle bir şeyler duydum nette ama ben hesaplamadım şahsen. Gerçekten matematiksel olarak LPG'nin ekonomisi bitti mi artık?
Motorlar aynı gücü üretebilmek için benzine oranla %20-%25 civarı daha fazla LPG tüketir.
Bu demek oluyor ki 100km'de ortalama 6 litre benzin yakan bir araç, aynı şartlarda 7.2-7.5 lt arası LPG tüketir.

100 km'de 6lt benzin masrafı: 8.13 TL * 6 lt=49 TL
100 km'de 7.5lt LPG masrafı: 6.67 TL * 7.5 lt =50 TL

Shell güncel pompa fiyatlarına göre LPG daha çok yakıyor şuan :)
Öncelerden %30 kesin olmakla beraber %50ye kadar tasarruf yapılabiliyordu. Artık bu kalmadı.
LPG yi daha ucuza bulabilirsiniz ancak %5'e kadar tasarruf edilebilir.
LPG montaj ve ruhsat değişiklik masrafları, motorda oluşacak tahribata bağlı zamanla çıkabilecek motor masrafları ve çok az da olsa performans düşüşlerini göz önünde bulundurursanız hiç bir avantajı kalmadı.
1636831646688.png

Motorlar aynı gücü üretebilmek için benzine oranla %20-%25 civarı daha fazla LPG tüketir.
Bu demek oluyor ki 100km'de ortalama 6 litre benzin yakan bir araç, aynı şartlarda 7.2-7.5 lt arası LPG tüketir.

100 km'de 6lt benzin masrafı: 8.13 TL * 6 lt=49 TL
100 km'de 7.5lt LPG masrafı: 6.67 TL * 7.5 lt =50 TL

Shell güncel pompa fiyatlarına göre LPG daha çok yakıyor şuan :)
Öncelerden %30 kesin olmakla beraber %50ye kadar tasarruf yapılabiliyordu. Artık bu kalmadı.
LPG yi daha ucuza bulabilirsiniz ancak %5'e kadar tasarruf edilebilir.
LPG montaj ve ruhsat değişiklik masrafları, motorda oluşacak tahribata bağlı zamanla çıkabilecek motor masrafları ve çok az da olsa performans düşüşlerini göz önünde bulundurursanız hiç bir avantajı kalmadı.
Eki Görüntüle 1213839

Vay be. Yayında ve yapımda emeği geçenleri Allah bildiği gibi yapsın, ne diyeyim... 😠

Ben de sizin verdiğiniz değerlerle Ankara fiyatları için hesaplayayım:

100 KM 6 LT benzin: 8,20 TL x 6 LT = 49,2 TL
100 KM 7.5 LT LPG : 6,75 TL x 7,5 LT = 50,62 TL

1636837676281.png

Türkiye'de hangi marka kullanırsanız kullanın en kalitesiz yakıtı kullanacaksınız. Çünkü yüksek vergi ve en ucuz yakıt bizde üstelik ithal olmasına rağmen. Yani bulduğunuz en ucuz yakıttan şaşmayın. Kesinlikle yoğun olmayan saatlerde mazot almayın çünkü yoğun oranda su bulanabilir özellikle kış aylarında.

Arkadaşlar son zamanlardaki zamlardan sonra bu durum tekrar LPG lehine döndü galiba. 13.02.2022 Shell fiyatlarından hesaplamalarıma göre:

100 KM'de 6 LT benzin: 15,29 TL x 6 Litre = 91, 74 TL
100 KM'de 7,5 LT LPG : 9,89 TL x 7,5 Litre = 74,17 TL

Yeni konular

Geri
Yukarı