En sevdiğiniz Türk liderler kimler?

Türk olarak hangi liderleri seviyorsunuz, ve neden?
Ben emir Timur'u seviyorum, adam Osmanlı'nın asırlarca ulaştığı toprak büyüklüğüne birkaç yılda ulaştı hiçbir savaşta yenilmedi çok iyi taktikler yapıyor, özellikle delhi savaşı ölmeseydi Çin'e yürüyecekti, zaten Timur zamanında kimse kafa tutamadı her girdiği savaşı yendi adam tam bir savaş dehası.
Düşünün niğbolu savaşında haçlıları çok büyük yenilgiye uğratan yıldırım Bayezid'i bile hızlıca yeniyor.

Mustafa Kemal Atatürk en başlı neden bizleri kurtardı.

Yanlış anlamışsınız yukarıda dediğim gibi Fatih çok bilgili bir insan matematik olsun diller olsun bildiğim kadarıyla şahi Top'un uzunluğunu vs kendisi yapıyordu öyle hatırlıyorum yani, adam tek savaşla ilgilenmiyor farklı şeylerede merak duyuyor Timur'un amacı direk savaş.

Bu onun zamanına göre deha olduğunu kanıtlar. Deha demek sadece savaş kazanmak demek değil. Ona bakarsan Atatürkünde kaybettiği savaş var fakat deha olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Timurla kıyaslarsan sığ bakmış. olursun.

Yanlış anlamışsınız yukarda dediğim gibi Fatih çok bilgili bir insan matematik olsun diller olsun bildiğim kadarıyla Şahi Top'un uzunluğunu vs kendisi yapıyordu öyle hatırlıyorum yani, adam tek savaşla ilgilenmiyor farklı şeylerede merak duyuyor Timur'un amacı direk savaş.
Timur'da bir çok alana değer veriyordu ama kişisel olarak savaşla ilgileniyor evet. Hatta şöyle bir sözüde vardır : "Bileği güzel birini, Bilimi güzel binini yıkar." -Sahipkıran

Timur'da bir çok alana değer veriyordu ama kişisel olarak savaşla ilgileniyor evet. Hatta şöyle bir sözüde vardır : "Bileği güzel birini, Bilimi güzel binini yıkar." -Sahipkıran
Zaten aldığı yerdeki bilgili kişileri Semerkant'a getiriyor eksik yazmışım düzeltme için teşekkürler.

Türk soyundan böyle büyük adamların gelmesi büyük bir gurur bence. Bakıyorsun gerçekten çok büyük adamlarmış. Sadece kendi dönemlerinde değil, her dönemde konuşulmuşlar.

Bence o gurur bize ait bir gurur değil, tamam onlar bizim soyumuzdan fakat onlar o dönemde yaşamış büyümüşler ve de başarılarını kendileri yapmışlar. Sen onlara bakıp böbürleneceğine (senden bahsetmiyorum.) Kendini geliştirmek ve de onlar gibi bir deha olmak her zaman daha önemlidir bence. Yani onlara bakıp övünmek yerine sen de onlar gibi olabilirsin, bu dediklerim sana değil cevabımda bahsettiğim kişilere.

Bence o gurur bize ait bir gurur değil, tamam onlar bizim soyumuzdan fakat onlar o dönemde yaşamış büyümüşler ve de başarılarını kendileri yapmışlar. Sen onlara bakıp böbürleneceğine (senden bahsetmiyorum.) Kendini geliştirmek ve de onlar gibi bir deha olmak her zaman daha önemlidir bence. Yani onlara bakıp övünmek yerine sen de onlar gibi olabilirsin, bu dediklerim sana değil cevabımda bahsettiğim kişilere.
Haklısınız tabii de insanın böyle kişilerin soyundan gelmesi gururlandırmıyor değil.

Geri
Yukarı