Size göre gelmiş geçmiş en iyi liderler kimlerdir?

Evet ama çökmelerinin sebebi bence göçebelikten ziyade merhametsizlik. Cengiz çoğu kabileyi yerleşmeye ikna etmişti diye hatırlıyorum kitaptan. Peki neden yıkıldı? Ölümünden sonra devletin 4 parçaya bölünmesi ve önceden zulmettikleri bütün insanlar onlara karşı oldu ve yıktılar koca ülkeyi.
Daha çok bana göre nüfuslarını koruyamıyorlar,zaten bu moğollar başta kabile,çok geniş coğrafyalara yayılıyor ve asker sayısı çokta fazla değil,bazı Moğol devletleri sonradan Müslüman olup Türkleşiyor.

@efe1408 evet kesinlikle. Zaten maksadımız devlet yıkmak değil diyerek üzerine yürümüyor. Genel tarihe baktığımızda üzerine yürüse Osmanlı’nın işine fazlasıyla gelebilirmiş.

3 tane en iyi lider ismi söyleyin. Bana göre Cengiz Han, Emir Timur ve Büyük İskender. Cengiz Han, Moğol kabilelerini birleştirip Türk-Moğol karışımı bir ordu kurdu. Komutanları çok iyiydi ve hiç acıması yoktu. Savaş taktikleri de çok iyiydi. Emir Timur da Cengiz Han gibi atlı bir ordu kurdu. O da acımasız taktikleri ile tanındı. Bana göre en iyi Türk liderlerden biridir. Büyük İskender ise döneminin en güçlü imparatorluğu Ahameniş İmparatorluğu'nu yıktı.
1) Yavuz Sultan Selim
2)Atatürk
3)Bismarck

2854ef8794944dee6e5eb6495b1d4def.jpg

En iyisimi bilmem ama çok büyük bir lider. Yıldırım Bayezit diyorum.

Hannibal Barca ve Sezar'dır bence. Cengiz Han ve Timur'u severim ama bunlar kadar başarılı bulmuyorum. Kurmuş oldukları devlet kendileri ölünce direkt yıkıldı zaten. Ne kadar temelsiz devletler kurduklarını gösterir bence. Her ne kadar ikisi de devletin temelini güçlendirmek için bir ömür harcasa da kültürleri elvermedi sanırım.
Cengiz Han öldükten sonra devlet yıkılmadı aksine neredeyse 2 kat daha fazla genişledi, yanlış bilgi yaymayın.

mongol-empire-map-at-genghis-khans-death-in-1227-and-at-its-greatest-EGTJCK.jpg

Devlet temelsiz değildi, dünyanın en iyi casus ağını ve en büyük ticaretini işletiyordu. Devletin yıkılmasının birçok sebebi var en büyük sebeplerinden biri toprakların oğullar üzerine paylaştırılmasıydı. Cengiz hanın torunları arasında anlaşmazlıklar çıktı birbirleri ile savaştılar. Ayrıca 24.000.000+km^2 olan bir imparatorluğu tek merkezden yönetmek neredeyse imkansız.
Ögeday ölümü üzerine bütün ordular başkent'e geri çekilmeseydi Avrupanın hali bugünden çok daha farklı olucaktı. Buda bir gelenek, devlete temelsiz demeden önce step imparatorluklarının teşkilatını ve yapısını bilmek gerekiyor.

Evet ama sadece katliam yapan adam hükümdar olamaz. Hükümdar demek hükmedebilen demek. Acımasızlıkla, merhametsizlikle krallık yönetip 100 sene yaşayamadan çökecek bir devlet kurmak değil.
Hiçbir imparatorluk gül dağıtarak hükmetmedi-kurulmadı. Her imparatorluk kurulurken on-yüz binlerce insan öldü. Büyük İskenderin Lübnanda ve persepolisde yaptıklarını biliyoruz. Aynı şekilde Osmanlı da sayısız insanın ölümüne sebep oldu anadolu halkı berbat bir durumda yaşıyordu. İnsanlar hanedanın umrunda değildi hepsi savaşa gönderilip vergi veren birer "kul" idi. Vergi vermeyen en basitinden Toroslarda yaşayan göçebeleride nasıl Balkanlara ve Kıbrıs'a zorunlu gönderildiklerini de biliyoruz.

Son düzenleme:
Cengiz han öldükten sonra devlet yıkılmadı aksine neredeyse 2 kat daha fazla genişledi, yanlış bilgi yaymayın.

Eki Görüntüle 2101654

Devlet temelsiz değildi, dünyanın en iyi casus ağını ve en büyük ticaretini işletiyordu. Devletin yıkılmasının birçok sebebi var en büyük sebeplerinden biri toprakların oğullar üzerine paylaştırılmasıydı. Cengiz hanın torunları arasında anlaşmazlıklar çıktı birbirleri ile savaştılar. Ayrıca 24.000.000+km^2 olan bir imparatorluğu tek merkezden yönetmek neredeyse imkansız.
Ögeday ölümü üzerine bütün ordular başkent'e geri çekilmeseydi Avrupa'nın hali bugünden çok daha farklı olacaktı. Bu da bir gelenek, devlete temelsiz demeden önce step imparatorluklarının teşkilatını ve yapısını bilmek gerekiyor.

Hiçbir imparatorluk gül dağıtarak hükmetmedi-kurulmadı. Her imparatorluk kurulurken on-yüz binlerce insan öldü. Büyük iskenderin Lübnan'da ve persepolisde yaptıklarını biliyoruz. Aynı şekilde Osmanlı da sayısız insanın ölümüne sebep oldu Anadolu halkı berbat bir durumda yaşıyordu. İnsanlar hanedanın umurunda değildi hepsi savaşa gönderilip vergi veren birer "kul" idi. Vergi vermeyen en basitinden toroslarda yaşayan göçebeleride nasıl balkanlara ve Kıbrıs'a zorunlu gönderildiklerini de biliyoruz.

Büyüdüğünü ben de biliyorum. Ölümünden sonra çöktü deyince sınırları hiç genişlemedi olarak algıladıysan bilemem ama Cengiz ölünce devletin eski gücünden eser kalmadığını biliyoruz. Hiç eziyet etmeden kurulan devlet var dediğimi de hatırlamıyorum. Ama sırf 1 kişiyi öldürdüler diye bütün şehirde 1 canlı bırakmamak var, devletin bekası için bazı insanları sürgün etmek var. Sen olayı yanlış anlamışsın. Step imparatorluklar demişsin bir de. Zaten hepsi 100 sene sonra çöken devletleri neden imparatorluk gibi göreyim? Sırf sınırı büyük diye imparatorluk mu ilan edelim(kaldı ki hükmettikleri çoğu toprak boş arazi)? Sence Roma ile Moğol bir miydi? Roma küçük müydü de imparatorluğunu idare edebildi asırlarca? Ayrıca tarihte şöyle olsaydı çok farklı olurdu diye bir şey yok. Öyle olsaydı böyle olsaydı diyerek iş yapılmaz.

Buharadaki katliamı da yazmayı unutmuşum. Eksik kalmasın :).

Son düzenleme:
Büyüdüğünü ben de biliyorum. Ölümünden sonra çöktü deyince sınırları hiç genişlemedi olarak algıladıysan bilemem ama Cengiz ölünce devletin eski gücünden eser kalmadığını biliyoruz. Hiç eziyet etmeden kurulan devlet var dediğimi de hatırlamıyorum. Ama sırf 1 kişiyi öldürdüler diye bütün şehirde 1 canlı bırakmamak var, devletin bekası için bazı insanları sürgün etmek var. Sen olayı yanlış anlamışsın. Step imparatorluklar demişsin bir de. Zaten hepsi 100 sene sonra çöken devletleri neden imparatorluk gibi göreyim? Sırf sınırı büyük diye imparatorluk mu ilan edelim(kaldı ki hükmettikleri çoğu toprak boş arazi)? Sence Roma ile Moğol bir miydi? Roma küçük müydü de imparatorluğunu idare edebildi asırlarca? Ayrıca tarihte şöyle olsaydı çok farklı olurdu diye bir şey yok. Öyle olsaydı böyle olsaydı diyerek iş yapılmaz.

Buharadaki katliamı da yazmayı unutmuşum. Eksik kalmasın :).
Şimdi dediklerini kıvırmaya çalışma hiç, "Cengiz han öldükten sonra devlet direkt yıkıldı." diyen sen değil misin? Ayrıca Cengiz Han öldükten sonra devlet de öyle aşırı bir güçsüzleşme yok. Gene yanlış bilgi veriyorsun. Burada kim daha cani veya hangi devlet daha iyi diye sidik yarıştırmıyoruz, bizzat yanlış bilgi vermişsin bende düzelttim.
İmparatorluk tanımını bilmeyen ya da tanımak istemeyen birisin. Sen tanımasan nolucak? Prandly efendi Step imparatorluklarını imparatorluktan saymıyormuş tarihten silelim bari 😀. Birader tanımak istesen de istemesen de bunlar bir İmparatorluktu hem de dünyanın en hızlı genişleyen ve en iyi askeri teşkilatına sahip İmparatorluklardı. Devlete temelsiz demeden önce git araştır neden yıkılmış, nasıl kurulmuş diye. Temeli, teşkilatı olmayan bir devlet sence 70 yılda bilinen dünyanın 3/2'sini ele geçirebilir mi? Buraları sadece yağma ve yıkımla da ele geçirilmedi birçok diplomatik zaferde bulunuyor. Devletin Bekası diye örtmende komik olmuş küçücük nüfusu olan Türk göçebeler çok batmış heralde.
Aynen birader zaten İran, Sibirya, Çin, Doğu Avrupa, Mezapotamya, Anadolu, Kafkasya hep boş arazi ya burada hiç zenginlik yok(!). Sen tanımasan da Hunlar, Göktürkler, Büyük Selçuklu ,Timurlular, Moğol İmparatorluğu gibi bir çok büyük devlet step imparatorluğuydu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı