Çözüldü Ender 3 V3 SE nozül dolguya sürtüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ottmn

Hectopat
Merhaba, daha önce bu cihazın devam edebilme özelliğiyle ilgili konu açmıştım ve o sorun çözüldü ancak şu an daha önemli bir sorun var ne yaptıysam çözemedim bilgili arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Başlıkta da belirttiğim gibi baskı sırasında nozül dolguya sürtüyor, öyle ki dolgu esnasında makineyi titretiyor ve tırrr diye sürtme sesi oluyor. Dolgu hızını varsayılan değer olan 180'den sırasıyla 120-100 olacak şekilde değiştirip denedim yine aynı. İncelerken dolgu yüzeylerinin ve birleşim yerlerinin pürüzlü olduğunu, hatta birleşim yerlerinde çapaklanma olduğunu fark ettim. Nozül bu pürüzlenme yüzünden sürtüyor. İşin garip kısmı alt katman, üst katman ve duvarları yazarken hiçbir şekilde sürtmüyor. Katmanlar da duvar yüzeyleri de oldukça kaliteli çıkıyor.

Bunun bir ayarı var mıdır? Bunu nasıl çözebilirim? Cihaza zarar vermesinden korkuyorum. Cihazı alalı 2 hafta oldu cihazdan soğuttu resmen.

Çözüm
Ben geri çekme sesi ilgimi çekecek kadar ses çıkaran makine görmedim ama belki kayıttandır. Hızı yüksekse 40mm/sn civarına çekilebilir, çekme miktarını kendi makinemde 0.5mm olarak kullanıyorum ama makineden makineye bir miktar değişebilir.

Geri çekme miktarı ve itme/çekme hızlarından olabilir yaşadığın sorun. Ayarlar doğruysa nozülün dibindeki PTFE boruyu kontrol edebilirsin, belki ucunda deformasyon olmuştur.
İnşallah hocam. Eğer çözebilirseniz beni de bilgilendirirseniz sevinirim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam bu videodaki kişi Ender 3 v3 SE profilini silip tekrar yükleyince sorun çözülmüş. Siz bunun denediniz mi? Yorumlarda farklı farklı bir sürü tavsiye var. Siz kısaca neler denediğinizi özetleyebilir misiniz? Aynı şeyleri denemek yerine farklı şeyler deneyerek daha hızlı çözüme ulaşmak açısından faydalı olabilir.

Videodaki makine SE değil, videoda çözüm yok, yardım istediği var.

Yorumlardan farklı kullanıcıların kendi makinelerindeki sorunu farklı şekillerde çözmeye çalışmış olduğu gözüküyor, bu kök sebebin de farklı olduğunun göstergesi.

Profili kaldırıp yükleyince sorunun bitmesi, kullanıcının ayarları kurcalayıp kötü konfigüre ettiğini gösterir bana göre, ordan çözüm beklemezdim.

Merhaba, daha önce bu cihazın devam edebilme özelliğiyle ilgili konu açmıştım ve o sorun çözüldü ancak şu an daha önemli bir sorun var ne yaptıysam çözemedim bilgili arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Başlıkta da belirttiğim gibi baskı sırasında nozül dolguya sürtüyor, öyle ki dolgu esnasında makineyi titretiyor ve tırrr diye sürtme sesi oluyor. Dolgu hızını varsayılan değer olan 180'den sırasıyla 120-100 olacak şekilde değiştirip denedim yine aynı. İncelerken dolgu yüzeylerinin ve birleşim yerlerinin pürüzlü olduğunu, hatta birleşim yerlerinde çapaklanma olduğunu fark ettim. Nozül bu pürüzlenme yüzünden sürtüyor. İşin garip kısmı alt katman, üst katman ve duvarları yazarken hiçbir şekilde sürtmüyor. Katmanlar da duvar yüzeyleri de oldukça kaliteli çıkıyor.

Bunun bir ayarı var mıdır? Bunu nasıl çözebilirim? Cihaza zarar vermesinden korkuyorum. Cihazı alalı 2 hafta oldu cihazdan soğuttu resmen.

Profil silmek ne kelime hocam programları komple kaldırıp tekrar bile yükledim ama nafile :)

Aklıma gelen her şeyi teker teker denedim.

Dolgu akışını artırıp azaltmak.
Dolgu şeklini değiştirmek.
Farklı filament denemek. (Bu arada creality marka filamenti de sırf denemek için açtım )
Max Volumetric Speed ayarını kademe kademe değiştirip denemek.
Creality Printteki kalibrasyon testlerini yapmak Creality Print CalibrationTutorial
Pressure Advanced ayarını artırıp azaltmak.
Nozzle değiştirmek.
Z offset ayarını değiştirmek.
Z sıçramasını açmak ki, bunu açınca katman değişiminde parça üzerinde hareket ederken sürtme engellense de her geri çekmede yukarı kalktığı için geri çekme yerlerinde çapak oluşturuyor.
En son çare olarak hızı düşürdüm ancak bu sefer de cihazın hızından yararlanamadıktan sonra bir anlamı kalmıyor. 50-60 mm/s dolgu hızı kağnı gibi oluyor.
Bu yazıcıyı aldığıma eşek gibi pişman oldum.

Sürtme olmadığındaki dolgular ilk iki foto. Diğerleri ise sürtme olduğundaki durum.

Beyaz ve Turkuaz olanların dolgu birleşim yerlerine dikkat ederseniz neden sürttüğü anlaşılıyor ama ne yaparsam yapayım çözemiyorum.

Sorunuma dair nokta atışı video

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

En son yorumda biri ender 3 v3 ke'de aynı sorunu yaşadığını yazmış. Çok enteresan bir şey ya inanılmaz sinir bozucu.

Dosya Ekleri

• resim_2023-12-17_192002122.png
    resim_2023-12-17_192002122.png
    707,4 KB · Görüntüleme: 18
  • resim_2023-12-17_192110839.png
    resim_2023-12-17_192110839.png
    497,3 KB · Görüntüleme: 25
  • resim_2023-12-17_192435212.png
    resim_2023-12-17_192435212.png
    404,1 KB · Görüntüleme: 30
  • resim_2023-12-17_192513092.png
    resim_2023-12-17_192513092.png
    480,4 KB · Görüntüleme: 24
  • resim_2023-12-17_192555030.png
    resim_2023-12-17_192555030.png
    373,7 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
Videodaki makine SE değil, videoda çözüm yok, yardım istediği var.

Yorumlardan farklı kullanıcıların kendi makinelerindeki sorunu farklı şekillerde çözmeye çalışmış olduğu gözüküyor, bu kök sebebin de farklı olduğunun göstergesi.

Profili kaldırıp yükleyince sorunun bitmesi, kullanıcının ayarları kurcalayıp kötü konfigüre ettiğini gösterir bana göre, ordan çözüm beklemezdim.

Profil silmek ne kelime hocam programları komple kaldırıp tekrar bile yükledim ama nafile :)

Aklıma gelen her şeyi teker teker denedim.

Dolgu akışını artırıp azaltmak.
Dolgu şeklini değiştirmek.
Farklı filament denemek. (Bu arada creality marka filamenti de sırf denemek için açtım )
Max Volumetric Speed ayarını kademe kademe değiştirip denemek.
Creality Printteki kalibrasyon testlerini yapmak Creality Print CalibrationTutorial
Pressure Advanced ayarını artırıp azaltmak.
Nozzle değiştirmek.
Z offset ayarını değiştirmek.
Z sıçramasını açmak ki, bunu açınca katman değişiminde parça üzerinde hareket ederken sürtme engellense de her geri çekmede yukarı kalktığı için geri çekme yerlerinde çapak oluşturuyor.
En son çare olarak hızı düşürdüm ancak bu sefer de cihazın hızından yararlanamadıktan sonra bir anlamı kalmıyor. 50-60 mm/s dolgu hızı kağnı gibi oluyor.
Bu yazıcıyı aldığıma eşek gibi pişman oldum.

Sürtme olmadığındaki dolgular ilk iki foto. Diğerleri ise sürtme olduğundaki durum.

Beyaz ve Turkuaz olanların dolgu birleşim yerlerine dikkat ederseniz neden sürttüğü anlaşılıyor ama ne yaparsam yapayım çözemiyorum.

Sorunuma dair nokta atışı video

En son yorumda biri ender 3 v3 ke'de aynı sorunu yaşadığını yazmış. Çok enteresan bir şey ya inanılmaz sinir bozucu.
Hocam belki ilerleyen süreçte Ender 3 v3 se için yaygın karşılaşılan bir sorun olmaya başlarsa çözüm hakkında daha kesin bir kaynak yapılabilir.

Hocam belki ilerleyen süreçte Ender 3 V3 SE için yaygın karşılaşılan bir sorun olmaya başlarsa çözüm hakkında daha kesin bir kaynak yapılabilir.

Hocam test olarak kullandığım baskıda creality Print'in varsayılan hız ayarıyla (180mm/s) deneme yaptım.
Normalde 205-210 derecede kullanıyorum. Önce 195 derece yapıp denedim henüz 2.katmanda sürtmeye başladı. Daha sonra normalde kullandığım sıcaklık olan 205 ile denedim 3.katmanda hafif sürtmeye başlayıp her zaman olduğu gibi her yeni katmanda sürtme daha da arttı.

En son 225 derecede deneyeyim dedim 4. katmanda sürtmeye başladı. Baskı esnasında dolguyu bitirip yeni katmana geçeceği sırada 230 derece yaptım, yeni katmana geçti ve 3-4 katman daha bekledim sürtme olmadı. Denk mi geldi sıcaklıkla mı alakalı bilemedim.

Yarın tekrar 230 derecede başlatıp deneyeceğim. Gerçi PLA için 230 derece çok yüksek diye biliyorum ama...

Filament'in makarasında 190-220 derece yazıyor.

Siz kaç derecede baskı alıyorsunuz? Aynı parçada sıcaklığı artırıp deneyebilirseniz sıcaklıkla alakalı olup olmadığı konusunda fikir edinebiliriz diye düşünüyorum.

EK: Yarını bekleyemedim 230 derecede test ettim ve 1-2 ufak ses harici sürtme sesi duymadım. İnşallah sıcaklık kaynaklıdır da kurtuluruz şu lanet sorundan.

Son düzenleme:
Hocam test olarak kullandığım baskıda creality Print'in varsayılan hız ayarıyla (180mm/s) deneme yaptım.
Normalde 205-210 derecede kullanıyorum. Önce 195 derece yapıp denedim henüz 2.katmanda sürtmeye başladı. Daha sonra normalde kullandığım sıcaklık olan 205 ile denedim 3.katmanda hafif sürtmeye başlayıp her zaman olduğu gibi her yeni katmanda sürtme daha da arttı.

En son 225 derecede deneyeyim dedim 4. katmanda sürtmeye başladı. Baskı esnasında dolguyu bitirip yeni katmana geçeceği sırada 230 derece yaptım, yeni katmana geçti ve 3-4 katman daha bekledim sürtme olmadı. Denk mi geldi sıcaklıkla mı alakalı bilemedim.

Yarın tekrar 230 derecede başlatıp deneyeceğim. Gerçi PLA için 230 derece çok yüksek diye biliyorum ama...

Filament'in makarasında 190-220 derece yazıyor.

Siz kaç derecede baskı alıyorsunuz? Aynı parçada sıcaklığı artırıp deneyebilirseniz sıcaklıkla alakalı olup olmadığı konusunda fikir edinebiliriz diye düşünüyorum.

EK: Yarını bekleyemedim 230 derecede test ettim ve 1-2 ufak ses harici sürtme sesi duymadım. İnşallah sıcaklık kaynaklıdır da kurtuluruz şu lanet sorundan.
Hocam, ben şuan 200 derecede kullanıyorum. Bu konuyu açtıktan sonra aldığım baskılarda pek iç dolgu yoktu o yüzden sürtme de pek olmadı. Bir tane iç dolgulu bastım onu da gyroid iç dolgu ile yaptım ve galiba sorunu büyük ölçüde çözdü benim için. Emin olmak için bir baskı daha alacağım. Size yine yazarım. 230 derecede baskılarını sorunsuz çıkıyorsa o şekilde kullanabilirsiniz. İnşallah en yakın zamanda çözeriz sorunu.

Çözemezseniz iade veya değişim yapmayı düşünüyor musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, ben şu an 200 derecede kullanıyorum. Bu konuyu açtıktan sonra aldığım baskılarda pek iç dolgu yoktu o yüzden sürtme de pek olmadı. Bir tane iç dolgulu bastım onu da gyroid iç dolgu ile yaptım ve galiba sorunu büyük ölçüde çözdü benim için. Emin olmak için bir baskı daha alacağım. Size yine yazarım. 230 derecede baskılarını sorunsuz çıkıyorsa o şekilde kullanabilirsiniz. İnşallah en yakın zamanda çözeriz sorunu.

Çözemezseniz iade veya değişim yapmayı düşünüyor musunuz?

Vallahi hocam iade imkanım olsa dakika düşünmem ederim ama bu kadar süreden sonra iade mümkün olmaz diye düşünüyorum. Ancak servise durumu izah edip değişim ya da iade talep etmek deveye hendek anlatmaktan zor olacaktır. Siz ne düşünüyorsunuz?

Vallahi hocam iade imkanım olsa dakika düşünmem ederim ama bu kadar süreden sonra iade mümkün olmaz diye düşünüyorum. Ancak servise durumu izah edip değişim ya da iade talep etmek deveye hendek anlatmaktan zor olacaktır. Siz ne düşünüyorsunuz?
Hoca o satıcıdan satıcıya değişiyor. Bazıları zorluk çıkarmazken bazıları çok zorluk çıkarıyor. Detaylı bir bilgim yok ama bence bir şansınızı deneyin. Ben bu yıl aldığım bilgisayar da ekranın arasıra anlık beyaz olması ile ilgili sorun yaşamıştım ve hemen ürünü değişmişlerdi.

Hoca o satıcıdan satıcıya değişiyor. Bazıları zorluk çıkarmazken bazıları çok zorluk çıkarıyor. Detaylı bir bilgim yok ama bence bir şansınızı deneyin. Ben bu yıl aldığım bilgisayar da ekranın arasıra anlık beyaz olması ile ilgili sorun yaşamıştım ve hemen ürünü değişmişlerdi.
Sizin bilgisayarın donanımsal sorun olduğu kesinmiş hocam ama bunun makineden kaynaklı olup olmadığını bilemiyoruz işte.

Hocam cihazın yanında gelen hafıza kartının içinde bazı dosyalar vardı ve ben bunları yanlışlıkla sildim. Onlar ne dosyalarıydı biliyor musunuz? Dilimleyici profili vs. Var mıydı? Eğer elinizde mevcutsa bir siteye upload edip linkini atmanız mümkün mü?

Son düzenleme:
Sizin bilgisayarın donanımsal sorun olduğu kesinmiş hocam ama bunun makineden kaynaklı olup olmadığını bilemiyoruz işte.

Hocam cihazın yanında gelen hafıza kartının içinde bazı dosyalar vardı ve ben bunları yanlışlıkla sildim. Onlar ne dosyalarıydı biliyor musunuz? Dilimleyici profili vs. Var mıydı? Eğer elinizde mevcutsa bir siteye upload edip linkini atmanız mümkün mü?
Hocam galiba bende sildim ama dilimleyici profili olduğunu hatırlamıyorum. Bir kedi modeli, kurulum videosu vs olduğunu hatırlıyorum. Yine de haftasonu bi bakarım silmemişsem size geri dönüş sağlarım. Şuan yazıcıyı kullanabiliyor musunuz? Durum nedir? Bu dolguya sürtme sorunuyla farklı yazıcılarda başka insanlarında karşılaştığın görüyorum. Dün de birisi N4 pro için konu açmıştı. Ben o günden beri bir sürü baskı aldım ama genelde lithophane ve Lithophane standı bastığım için belki de bu sorunla pek karşılaşmadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı