Çözüldü Ender 3 V3 SE nozül dolguya sürtüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ottmn

Hectopat
Merhaba, daha önce bu cihazın devam edebilme özelliğiyle ilgili konu açmıştım ve o sorun çözüldü ancak şu an daha önemli bir sorun var ne yaptıysam çözemedim bilgili arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Başlıkta da belirttiğim gibi baskı sırasında nozül dolguya sürtüyor, öyle ki dolgu esnasında makineyi titretiyor ve tırrr diye sürtme sesi oluyor. Dolgu hızını varsayılan değer olan 180'den sırasıyla 120-100 olacak şekilde değiştirip denedim yine aynı. İncelerken dolgu yüzeylerinin ve birleşim yerlerinin pürüzlü olduğunu, hatta birleşim yerlerinde çapaklanma olduğunu fark ettim. Nozül bu pürüzlenme yüzünden sürtüyor. İşin garip kısmı alt katman, üst katman ve duvarları yazarken hiçbir şekilde sürtmüyor. Katmanlar da duvar yüzeyleri de oldukça kaliteli çıkıyor.

Bunun bir ayarı var mıdır? Bunu nasıl çözebilirim? Cihaza zarar vermesinden korkuyorum. Cihazı alalı 2 hafta oldu cihazdan soğuttu resmen.

Çözüm
Ben geri çekme sesi ilgimi çekecek kadar ses çıkaran makine görmedim ama belki kayıttandır. Hızı yüksekse 40mm/sn civarına çekilebilir, çekme miktarını kendi makinemde 0.5mm olarak kullanıyorum ama makineden makineye bir miktar değişebilir.

Geri çekme miktarı ve itme/çekme hızlarından olabilir yaşadığın sorun. Ayarlar doğruysa nozülün dibindeki PTFE boruyu kontrol edebilirsin, belki ucunda deformasyon olmuştur.
Hocam galiba bende sildim ama dilimleyici profili olduğunu hatırlamıyorum. Bir kedi modeli, kurulum videosu vs olduğunu hatırlıyorum. Yine de hafta sonu bir bakarım silmemişsem size geri dönüş sağlarım. Şu an yazıcıyı kullanabiliyor musunuz? Durum nedir? Bu dolguya sürtme sorunuyla farklı yazıcılarda başka insanlarında karşılaştığın görüyorum. Dün de birisi N4 Pro için konu açmıştı. Ben o günden beri bir sürü baskı aldım ama genelde lithophane ve Lithophane standı bastığım için belki de bu sorunla pek karşılaşmadım.

Tamamdır hocam sağ olun. Sorun devam ediyor çözemedim maalesef. Diğer yazıcılarda da olduğunu ben de gördüm çok garip bir durum.

Tamamdır hocam sağ olun. Sorun devam ediyor çözemedim maalesef. Diğer yazıcılarda da olduğunu ben de gördüm çok garip bir durum.
Hocam ilinizde yazıcı tamiri vs yapan bir iş yeri varsa oraya götürebilirsiniz. Belki onlar sorunun kaynağını bulabilirler.

Bursa'dayım hocam ancak garantisi devam eden cihazı kimsenin kurcalamasını istemem şu an :) Domirobot'tan almıştım onlara anlattım durumu, onlar da dilimleyici kaynaklı sorun diyor da denemediğim ayar kalmadı nasıl bir ayar lazımsa artık anlamadım. Tek çare dolgu hızını düşürmek

Sürtme sorunundan bahsettiğimde yetkili kişinin önerdiği ayarların hepsini denediğimi ve sürtmenin devam ettiğini söylediğimde gelen mesaj

[18:20, 02.01.2024] Domirobot: Olmazsa cihazınızı gönderirsiniz inceleriz ancak sorunu yoksa gidiş geliş kargo ücreti + teknik servis ücreti almam gerekir
[18:20, 02.01.2024] Domirobot: O yüzden benim anladığım kadrıyla cihazda sorun yok gibi
[18:21, 02.01.2024] Domirobot: Yine isterseniz yarın anlaşmalı kargo kodumuzu gönderirim

@Salih Gürbüz Hocam siz cihaza güncelleme yaptınız mı yoksa aldığınızdaki yazılım mı duruyor?

Son düzenleme:
Anladım hocam. Ne sorunları çıkarıyormuş?

Domirobot'a stl göndereceğim onlar dilimleyip geri gönderecek bakalım onların yapacağı ayarlarla ne olacak.
Hocam pek hatırlamıyorum bi güncelleme hakkında YouTube videosunun yorumlarında görmüştüm.

Domirobotun en azından çözüm bulmaya çalışması güzel. İnşallah sorunun kaynağını bulabilirler.

Son düzenleme:
Hocam pek hatırlamıyorum bir güncelleme hakkında YouTube videosunun yorumlarında görmüştüm.

Domirobotun en azından çözüm bulmaya çalışması güzel. İnşallah sorunun kaynağını bulabilirler.

İnşallah hocam ancak gönderin sorun yoksa kargo+servis ücreti size ait olur demeleri doğru bir yaklaşım değil. Ben zaten direkt gönderme taraftarı değilim, çözebilirsek bu şekilde çözelim ama çözemezsek gönderdiğimde sorun yok deyip ücret talep ederlerse sıkıntı.

İnşallah hocam ancak gönderin sorun yoksa kargo+servis ücreti size ait olur demeleri doğru bir yaklaşım değil. Ben zaten direkt gönderme taraftarı değilim, çözebilirsek bu şekilde çözelim ama çözemezsek gönderdiğimde sorun yok deyip ücret talep ederlerse sıkıntı.
Evet o konuda çok haklısınız.

Yetkili arkadaş güncelleme yapmamı söyledi ancak ekran micro sddestekli ve benim elimde olan micro sd kartı görmüyor nedense.
Hocam Allah yardımcınız olsun. Bu yazıcıdan bayağı bi çektiniz :). İnşallah bir an evvel tüm sorunları çözer memnun bir şekilde kullanırsınız.

Micro sd kartı biçimlendirip deneyin. Bazen bende yazıcı sd kartı görmüyor biçimlendirince görüyor.

Geri
Yukarı