Esenler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde okumak mı yoksa açıktan okumak mı mantıklı?

CHRİS W4LKER

Decapat
Arkadaşlar biliyorsunuz okullar başladı. Ve forumda çoğu kişi gibi ben de 9.sınıfa geçtim. Ortaöğretim Başarı Puan'ım 78. Ve 5 tercih arasından sonuncusu ve hiç istemediğim olan Esenler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çıktı :( Bu liseyi ben hiç ama hiç istemiyordum. Okula bu hafta gittim. Hayatım *** gibi oldu. Kendimi *** gibi hissetmeye başladım. Aşırı kötü hissediyorum. Bu okul tam bir rezalet ve ortamını hiç beğenmedim. Sürekli küfürlü konuşanlar saçak saçma hareketler yapanlar. Gizli gizli tuvalette sigara içmeler. (Evet 9. sınıflar ve sigara içiyorlar. Size garip gelir mi bilemiyorum ama bana çok garip geldi) Ya bir anda "Neredeyim ya ben?" dedim içimden. Okulda olduğum zamanlar benden mutsuzu yoktur. Anneme sürekli "Ben bu okulda okumak istemiyorum, açığa geçmek istiyorum." diyorum ama git git alışırsın dedi. Bugün git alışamazsan daha gitmezsin dedi. Sürekli bu hafta boyunca böyle söyleyerek gönderdi. Hala göndermeye niyeti var. Açığa geçmeyi ailem acayip ama acayip kötü olarak algılıyor, tamam. Bunu anladı sanırım herkes. Dedim o zaman bari başka bir okula nakil aldırayım. Atışalanı Anadolu Lisesi var. Oraya gitmek istiyordum. Hatta 1.tercih olarak orayı yazdım ama maalesef çıkmadı. Benim 8.sınıftan arkadaş oraya gitmiş ve aşırı güzel bir ortamı varmış. Öğretmenleri falan iyiymiş. Ama bir sıkıntı var, bu sene o okul en düşük aldığı OBP 87,5 falan. Ve benim OBP 78 😕 Ne yapacağım bilmiyorum. Hayattan bezmiş gibiyim. Daha önceden oynadığım en sevdiğim oyunlar bile zevkli gelmemeye başladı. Okulda olduğum süre boyunca yerimde oturup en ufak sesimi çıkartmıyorum. "A" bile demiyorum yani. Tuvalete bile gitmek istemiyorum. Ve okulda olduğum süre boyunca yemek yemiyorum stresten. 1 haftadır annem alışırsın diyor ama ben şu an kaybolmak istiyorum yani. Dayanamıyorum artık 5 dakika bile o ortamda bulunmak acayip kötü geliyor. Gerçekten açık öğretime geçmek istiyorum ama ailem felaket kötü olduğunu düşündüğü için, ve benim düşüncelerimi hiç umursamadığı için 1 hafta boyunca bu stresi çektim. Acayip moralim bozuk. @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE Siz ne önerirsiniz? Ve lüften siz demeden ben söyleyeyim. Rica ederim ama kimse "Alışırsın sıkıntı yok" demesin. Artık bıktım bu laftan 5 dakika bile durmak istemiyorum o lanet olası okulun içinde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende esenlerde okudum sınıflar çok kalabalıktı ben sinirden sıradan kalkıp yere oturduğumu biliyorum sonra okula gitmedim devamsızlıktan kaldım ve açık öğretimden liseyi okudum emin ol açık öğretim çok Free nasıl diyeceksin ne zaman boş zamanın olursa o zaman ders çalışırsın sınıfta kaldım derdi yok yeterli krediyi dersleri geçerek topladığında lise mezunu oluyorsun. / Bence yaşın kurtarıyorsa ailen ile konuşabilirsin ben lise okumak yerine 4 yıl çalışmak istiyorum 4 yılın sonunda şu kadar param olacak şeklinde onlardan izin isteyebilirsin ve biriken parayla ister ticarete atıl ister kendine daire araba al tercih senin, tabii bu parayı enflasyon olmayan para birimlerinde tutmanı öneririm. Lise değil de üniversite hayatı kesin görülmeli diyorlar oradan geçiş de yapabilirsin...

Arkadaşlar biliyorsunuz okullar başladı. Ve forumda çoğu kişi gibi ben de 9.sınıfa geçtim. Ortaöğretim Başarı Puan'ım 78. Ve 5 tercih arasından sonuncusu ve hiç istemediğim olan Esenler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çıktı :( Bu liseyi ben hiç ama hiç istemiyordum. Okula bu hafta gittim. Hayatım *** gibi oldu. Kendimi *** gibi hissetmeye başladım. Aşırı kötü hissediyorum. Bu okul tam bir rezalet ve ortamını hiç beğenmedim. Sürekli küfürlü konuşanlar saçak saçma hareketler yapanlar. Gizli gizli tuvalette sigara içmeler. (Evet 9. sınıflar ve sigara içiyorlar. Size garip gelir mi bilemiyorum ama bana çok garip geldi) Ya bir anda "Neredeyim ya ben?" dedim içimden. Okulda olduğum zamanlar benden mutsuzu yoktur. Anneme sürekli "Ben bu okulda okumak istemiyorum, açığa geçmek istiyorum." diyorum ama git git alışırsın dedi. Bugün git alışamazsan daha gitmezsin dedi. Sürekli bu hafta boyunca böyle söyleyerek gönderdi. Hala göndermeye niyeti var. Açığa geçmeyi ailem acayip ama acayip kötü olarak algılıyor, tamam. Bunu anladı sanırım herkes. Dedim o zaman bari başka bir okula nakil aldırayım. Atışalanı Anadolu Lisesi var. Oraya gitmek istiyordum. Hatta 1.tercih olarak orayı yazdım ama maalesef çıkmadı. Benim 8.sınıftan arkadaş oraya gitmiş ve aşırı güzel bir ortamı varmış. Öğretmenleri falan iyiymiş. Ama bir sıkıntı var, bu sene o okul en düşük aldığı OBP 87,5 falan. Ve benim OBP 78 😕 Ne yapacağım bilmiyorum. Hayattan bezmiş gibiyim. Daha önceden oynadığım en sevdiğim oyunlar bile zevkli gelmemeye başladı. Okulda olduğum süre boyunca yerimde oturup en ufak sesimi çıkartmıyorum. "A" bile demiyorum yani. Tuvalete bile gitmek istemiyorum. Ve okulda olduğum süre boyunca yemek yemiyorum stresten. 1 haftadır annem alışırsın diyor ama ben şu an kaybolmak istiyorum yani. Dayanamıyorum artık 5 dakika bile o ortamda bulunmak acayip kötü geliyor. Gerçekten açık öğretime geçmek istiyorum ama ailem felaket kötü olduğunu düşündüğü için, ve benim düşüncelerimi hiç umursamadığı için 1 hafta boyunca bu stresi çektim. Acayip moralim bozuk. @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE Siz ne önerirsiniz? Ve lüften siz demeden ben söyleyeyim. Rica ederim ama kimse "Alışırsın sıkıntı yok" demesin. Artık bıktım bu laftan 5 dakika bile durmak istemiyorum o lanet olası okulun içinde.

Başka bir okula aldırabiliyorsanı onu yapmanızı öneririm, başka bir okula gidip konuşun isterseniz, yani hayatında bir liseye de gitmeni öneririm.

Bende esenlerde okudum sınıflar çok kalabalıktı ben sinirden sıradan kalkıp yere oturduğumu biliyorum sonra okula gitmedim devamsızlıktan kaldım ve açık öğretimden liseyi okudum emin ol açık öğretim çok Free nasıl diyeceksin ne zaman boş zamanın olursa o zaman ders çalışırsın sınıfta kaldım derdi yok yeterli krediyi dersleri geçerek topladığında lise mezunu oluyorsun. / Bence yaşın kurtarıyorsa ailen ile konuşabilirsin ben lise okumak yerine 4 yıl çalışmak istiyorum 4 yılın sonunda şu kadar param olacak şeklinde onlardan izin isteyebilirsin ve biriken parayla ister ticarete atıl ister kendine daire araba al tercih senin, tabii bu parayı enflasyon olmayan para birimlerinde tutmanı öneririm. Lise değil de üniversite hayatı kesin görülmeli diyorlar oradan geçiş de yapabilirsin...

Kişi çalışmayı yapamaz ise önermiyorum hocam, daha geç mezun olabilir, tabii normal disiplinli bir şekilde derslere çalışabiliyor ise ayrı.

Açıktan okuma için bence şu anlık karar verme ama nakil alabilirsin veya sınıf değiştirebilirsin düzgün bir sınıf var mı bildiğin?

Başka bir okula aldırabiliyorsanı onu yapmanızı öneririm, başka bir okula gidip konuşun isterseniz, yani hayatında bir liseye de gitmeni öneririm.

Kişi çalışmayı yapamaz ise önermiyorum hocam, daha geç mezun olabilir, tabii normal disiplinli bir şekilde derslere çalışabiliyor ise ayrı.
Başka okullara baktım ama, çevremde güzel meslek lisesi yok. Çoğu çevresi kötü. Sadece Anadolu liseleri gidilebilir duruyor ama çok zor sanırım bu OBP ile girmem.

Açıktan okuma için bence şu anlık karar verme ama nakil alabilirsin veya sınıf değiştirebilirsin düzgün bir sınıf var mı bildiğin?
Hocam okul çoğunlukla kötü çevreli bir okul ya. Sınıfımı değiştirsem neye yarar? Ya Anadolu lisesine nakil aldıracağım ya açığa geçeceğim. Artık dayanamıyorum bu okulda 4 sene daha duramam gerekirse yalvarıcam anneme. Yok yapamam yani imkansız daha gitmem ben o okula. İmkansız gerekirse artık kendimi öldürürüm ama ben o okula gitmem. Kesinlikle pazartesi günü o okula gitmiyorum. Yapamam dayanamıyorum. İstemiyorum artık bu stresi çekmek yeter artık. Hayattan soğudum.

Açığa geçmek için çok erken bir dönem. Sınıf değiştirme veya nakil denenebilir.
Sınıf değiştirme asla olmaz. Ben komple bu okulu istemiyorum. Nakil olarak güzel liselere nakil aldırmam zor ama şansımı deneyeceğim. Açığa geçmek için erken belki olabilir ama. Ya sürekli bu stresi çekmek, hayattan bezmek yerine açıktan okumak daha mantıklı değil mi ya?

Meslek öğrenme gibi bir amacın yoksa açık liseye geçebilirsin. Meslek programlarının M.T.O.K bölümleri de oluyor. Bu M.T.O.K bölümü de alanınla alakalı üniversitede 4 senelik bölüme daha düşük puanla gidebiliyorsun. M.T.O.K bölümlerinde ilgili bölümün meslek, teknik liselerinden mezun olan kişilere öncelik tanınıyor. Bunu da değerlendir derim.

Arkadaşlar biliyorsunuz okullar başladı. Ve forumda çoğu kişi gibi ben de 9.sınıfa geçtim. Ortaöğretim başarı Puan'ım 78. ve 5 tercih arasından sonuncusu ve hiç istemediğim olan esenler mesleki ve teknik Anadolu lisesi çıktı :( bu liseyi ben hiç ama hiç istemiyordum. Okula bu hafta gittim. Hayatım *** gibi oldu. Kendimi *** gibi hissetmeye başladım. Aşırı kötü hissediyorum. Bu okul tam bir rezalet ve ortamını hiç beğenmedim. Sürekli küfürlü konuşanlar saçak saçma hareketler yapanlar. Gizli gizli tuvalette sigara içmeler. (evet 9. sınıflar ve sigara içiyorlar. Size garip gelir mi bilemiyorum ama bana çok garip geldi) ya bir anda "neredeyim ya ben?" dedim içimden. Okulda olduğum zamanlar benden mutsuzu yoktur. Anneme sürekli "ben bu okulda okumak istemiyorum, açığa geçmek istiyorum." diyorum ama git git alışırsın dedi. Bugün git alışamazsan daha gitmezsin dedi. Sürekli bu hafta boyunca böyle söyleyerek gönderdi. Hala göndermeye niyeti var. Açığa geçmeyi ailem acayip ama acayip kötü olarak algılıyor, tamam. Bunu anladı sanırım herkes. Dedim o zaman bari başka bir okula nakil aldırayım. Atışalanı Anadolu lisesi var. Oraya gitmek istiyordum. Hatta 1.tercih olarak orayı yazdım ama maalesef çıkmadı. Benim 8.sınıftan arkadaş oraya gitmiş ve aşırı güzel bir ortamı varmış. Öğretmenleri falan iyiymiş. Ama bir sıkıntı var, bu sene o okul en düşük aldığı OBP 87,5 falan. Ve benim OBP 78 😕 ne yapacağım bilmiyorum. Hayattan bezmiş gibiyim. Daha önceden oynadığım en sevdiğim oyunlar bile zevkli gelmemeye başladı. Okulda olduğum süre boyunca yerimde oturup en ufak sesimi çıkartmıyorum. "a" bile demiyorum yani. Tuvalete bile gitmek istemiyorum. Ve okulda olduğum süre boyunca yemek yemiyorum stresten. 1 haftadır annem alışırsın diyor ama ben şu an kaybolmak istiyorum yani. Dayanamıyorum artık 5 dakika bile o ortamda bulunmak acayip kötü geliyor. Gerçekten açık öğretime geçmek istiyorum ama ailem felaket kötü olduğunu düşündüğü için, ve benim düşüncelerimi hiç umursamadığı için 1 hafta boyunca bu stresi çektim. Acayip moralim bozuk. @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE siz ne önerirsiniz? Ve lüften siz demeden ben söyleyeyim. Rica ederim ama kimse "alışırsın sıkıntı yok" demesin. Artık bıktım bu laftan 5 dakika bile durmak istemiyorum o lanet olası okulun içinde.

AÖL çok iyi kolaydan geçiyorsun sınavlar kolay.

Sınıf değiştirme asla olmaz. Ben komple bu okulu istemiyorum. Nakil olarak güzel liselere nakil aldırmam zor ama şansımı deneyeceğim. Açığa geçmek için erken belki olabilir ama. Ya sürekli bu stresi çekmek, hayattan bezmek yerine açıktan okumak daha mantıklı değil mi ya?

Tüm nakil şanslarını zorladıktan sonra olmuyorsa geçilebilir. Benim okuduğum lise ortamı da seninki gibiydi. 9'dayken bile sigara içenler, küfürlü konuşanlar, ders dinlemeyenler... Ama bir yönden şanslıydım düzgün 5 arkadaş bulup 4 seneyi bitirebildim.

Yeni konular

Geri
Yukarı